Velitel kryl vojáky, kteří měli na helmách znaky SS. Po letech ho kvůli tomu Zeman odmítl povýšit

Lukáš Prchal Lukáš Prchal
9. 5. 2018 16:04
Prezident Miloš Zeman odmítl jmenovat zástupce velitele pozemních sil Petra Procházku generálem kvůli jeho skandálu z minulosti, kdy kryl podřízené vojáky, kteří na helmách nosili znaky SS. Aktuálně.cz to potvrdily zdroje z Hradu i ministerstva obrany. Ministryně Karla Šlechtová nevyloučila, že prezident Procházku povýší při příští příležitosti.
Prezident Miloš Zeman u památníku na Vítkově.
Prezident Miloš Zeman u památníku na Vítkově. | Foto: Jakub Plíhal

Praha - Prezident Miloš Zeman v úterý kromě šéfa BIS Michala Koudelky odmítl povýšit na generála i zástupce velitele pozemních sil Petra Procházku. Jmenování obou přitom v polovině dubna schválila vláda.

Důvody, proč nebyl povýšen Koudelka, popsal on-line deník Aktuálně.cz už v pondělí. O příčinách Procházkova nejmenování se ale zatím nevědělo.

"Státní vyznamenání a otázky týkající se jmenování generálů zásadně nekomentuji," řekl mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Důvěryhodné zdroje Aktuálně.cz z Hradu i ministerstva obrany však tvrdí, že se Procházka nedočkal povýšení kvůli téměř deset let starému prohřešku.

V roce 2009 ještě jako velitel českého kontingentu v afghánském Lógaru kryl dva své podřízené, kteří si při misi v Afghánistánu "vyzdobili" přilby erby divizí SS. Když na to Procházka přišel, nakázal jim, aby spálili povlaky na přilby a zlikvidovali fotografie, které je usvědčovaly. Jejich průšvih tak kryl. Na velký armádní skandál tehdy upozornila MF Dnes.

"Informace máte správné, byl to ten hlavní důvod," řekl redakci zdroj z Hradu. "Některé prohřešky z minulosti jsou příliš závažné," doplnil další člověk blízký prezidentovi.

Procházka byl tehdy dočasně zproštěn služby, podle justice se ale trestného činu nedopustil, a tak se po čase na velitelskou pozici vrátil. Za to, že chování vojáků tutlal, byl potrestán kázeňsky. Byl mu na půl roku snížen plat a nesměl nastoupit na prestižní vojenskou školu ve Velké Británii. Nyní je tak potrestán podruhé.

Sám plukovník Procházka se ke svému možnému povýšení nechtěl vyjadřovat. "Bez komentáře," napsal v SMS.

Ministryně obrany Karla Šlechtová ve středu nevyloučila, že prezident Procházku povýší při další příležitosti v říjnu či příští rok. Zeman si prý potřebuje zjistit další informace. Podrobnosti nechtěla ministryně sdělovat. "Jsou věci, které zůstanou mezi mnou a panem prezidentem," zdůraznila podle ČTK.

Šéfa Bezpečnostní informační služby Koudelku odmítl prezident jmenovat kvůli zprávě BIS k jedu novičok, který byl využit při otravě ruského dvojitého agenta Sergeje Skripala v Británii.

Zeman minulý týden s odkazem na vojenské zpravodajce řekl, že se v Česku v malém množství vyráběla a testovala nervově paralytická látka A-230, kterou označil za novičok, BIS podle prezidenta naopak dospěla k závěru, že tento plyn nebyl novičok.

Premiér v demisi Andrej Babiš pak po schůzce se šéfy obou tajných služeb řekl, že látka typu novičok se v Česku nevyráběla, nevyvíjela ani neskladovala. Důvodem nejmenování Koudelky bylo podle informací Aktuálně.cz i nedávné vyhoštění tří ruských agentů, kteří se v Česku skrývali pod diplomatickým krytím, a nespokojenost s prací BIS.

Podobně jako v Koudelkově a Procházkově případě Zeman nevyhověl v říjnu 2016 vládnímu návrhu na povýšení ředitele Vězeňské služby Petra Dohnala a jeho náměstka Simona Michailidise. Důvod neuvedl, podle spekulací to bylo kvůli postoji ministra spravedlnosti Roberta Pelikána při návštěvě dalajlamy. Dohnal a Michailidis byli povýšeni až před rokem.

 

Právě se děje

Další zprávy