Zeman nabídl Macronovi pomoc s opravou Notre-Dame, Duka vyhlásil finanční sbírku

ČTK ČTK
Aktualizováno 16. 4. 2019 15:50
Pražský hrad je připraven prostřednictvím svých restaurátorských dílen a ateliérů pomoci Paříži s obnovou katedrály Notre-Dame, kterou poničil požár. Francouzskému prezidentu Emmanuelu Macronovi to v úterý napsal český prezident Miloš Zeman. Současně vyjádřil lítost nad požárem pařížského chrámu, který znamená obrovskou ztrátu středověkého umění i umění a řemesla 19. století.
Miloš Zeman
Miloš Zeman | Foto: ČTK

"My Češi, jsme v těchto těžkých chvílích myšlenkami s vámi, vždyť Česká republika je stejně jako Francie zemí gotických památek a Prahu podobně jako Paříž zdobí významné středověké chrámy a cenné historické a umělecké stavby. Budeme rádi, pokud vám svou soustrast a sounáležitost budeme moci vyjádřit nejen slovy, nýbrž i činy a konkrétní pomocí," napsal Macronovi Zeman.

"Ničivý požár, který včera zachvátil pařížskou katedrálu Notre-Dame, způsobil nejen nevyčíslitelné kulturní, umělecké a civilizační ztráty, ale byl tak vážně poničen jeden ze symbolů křesťanské víry francouzského lidu i celého západního křesťanství. Česká biskupská konference se proto rozhodla vyhlásit sbírku jako gesto pomoci francouzské katolické církvi," uvedl kardinál Dominik Duka.

"Arcidiecéze pařížská přišla ve Svatém týdnu o svůj biskupský kostel, kde se měl arcibiskup Michel Aupetit setkat na Zelený čtvrtek se svými kněžími, vést velkopáteční obřady a slavit Kristovo zmrtvýchvstání. Církev v České republice soucítí s pařížskou arcidiecézí a chce vyjádřit svoji podporu nejen modlitbou, ale i finanční pomoc. Přestože je tato katedrála vlastnictvím francouzského státu, arcibiskupství se podílí svými sbírkami na její obnově a nyní i na záchraně, a proto je na místě směřovat výtěžek této sbírky pařížské místní církvi," dodal Stanislav Přibyl, generální sekretář České biskupské konference.

"Paříž má ve svém znaku loď a heslo Fluctulat nec mergitur (Zmítá se, ale nepotopí se). Symbolicky může nyní znak města odkazovat na loď katedrály Notre-Dame, která včera bojovala o svou existenci a tento boj ustála, a totéž můžeme vztáhnout na loďku církve, která se nachází v současnosti na rozbouřeném moři, ale ani přes hříchy a nepravosti jejích členů se nepotopí. To je pro mě obrovské znamení naděje," řekl Duka.

Kardinál také vyjádřil radost z toho, že byly zachráněny vzácné relikvie a dodal, že kříž nad oltářem, který také zůstal zachován, je symbolem Boží lásky, kterou nic nezlomí. Číslo konta sbírky na opravu katedrály Notre-Dame v Paříži je 5304779730/2700, variabilní symbol 910770.

Požár v pařížském chrámu vypukl v pondělí okolo 18:50, v té době se tam prováděly rozsáhlé renovační práce. Příčina ohně není zatím známá, ale předpokládá se, že to byla nehoda. Oheň byl uhašen v úterý před 10:00. Větší část cenných uměleckých a liturgických předmětů se z hořícího chrámu podařilo zachránit.

Pomoc Paříži přislíbil i Babiš

Francouzský prezident slíbil obnovu katedrály a vyhlášení mezinárodní sbírky. Nabídku pomoci za Českou republiku už avizoval premiér Andrej Babiš (ANO), podle kterého je vláda připravena pomoci při obnově katedrály i finančně. Podle ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD) může Česko nabídnout také pomoc odborníků a jeho úřad pracuje na uspořádání veřejné sbírky.

Praha nechá v úterý večer jako připomínku ničivého požáru rozsvítit Petřínskou rozhlednu v barvách francouzské trikolory. "Soucítíme s Paříží! Také Praha poznala, jak je bolestivé vidět národní symbol v plamenech. Požár Notre-Dame se nás proto dotýká o to víc," řekl pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Video: Hasiči zveřejnili záběry, jak hasili požár katedrály Notre-Dame

Více než 400 hasičů se pokoušelo zvládnout pondělní požár slavné katedrály Notre-Dame v Paříži. | Video: twitter Pompiers de Paris
 

Právě se děje

Další zprávy