Notre-Dame je symbol, byla vzorem i Karlu IV. Opravy mohou trvat roky, říká architekt

Katedrála Notre-Dame v Paříži byla první gotickou stavbou svého druhu a inspirovala nejen architekty, ale i další umělce. Pro Francouze je národním symbolem. Požár, který ji zachvátil v pondělí večer, se dá srovnat s pleněním během francouzské revoluce a rekonstrukce může podle historika architektury Zdeňka Lukeše trvat několik let. Turistům však může zůstat z velké části zpřístupněná. "Podle prvních zpráv z rána se zdá, že to nebude tak fatální, jak se zprvu jevilo podle fotografií," řekl Lukeš pro Aktuálně.cz.
Podívejte se na záběry z požáru. | Video: Reuters, Asociated Press

Co všechno požár zničil?

To se ještě neví, protože zatím není přístup do hlavní lodi katedrály a do bočních lodí. Podle posledních záběrů se zdá, že se propadla část klenby, která ale není příliš velká. Vnitřní zařízení bude asi víceméně v pořádku.

Zdeněk Lukeš
Zdeněk Lukeš | Foto: DVTV

Jaká historicky cenná umělecká díla v katedrále požár ohrozil?

Je tam socha Madony ze 14. století, která je velmi cenná, takže doufejme, že ta se zachovala. Potom jsou tam ostatky svatých, které jsou pro Francouze velmi důležité, protože jsou součástí jejich historie. Podle zpráv, které se objevily, jsou ale snad v pořádku. (Ukázalo se, že trnová koruna a roucho sv. Ludvíka, jednoho z francouzských patronů, se podařilo zachránit. - pozn. red.) Naopak poškozená mohou být kvůli vysoké teplotě vitrážová okna.

Zažila katedrála Notre-Dame za dobu své existence podobnou katastrofu?

Notre-Dame nikdy nevyhořela, každopádně největší katastrofa pro katedrálu byla francouzská revoluce. V roce 1793 byla vypleněna a celá řada uměleckých děl byla zničena. Celou katedrálu vážně poškodili, zničena byla i sochařská výzdoba v exteriéru a interiéru. Restaurační práce potom trvaly dlouhá léta.

Připomíná to osudy pražské katedrály svatého Víta v období husitských válek. A vlastně všech pražských kostelů, které husité vyplenili.

Kromě požáru katedrálu poničila také voda, kterou hasiči oheň hasili.

Ano, a to i přesto, že se požár hasil hadicemi ze země. Problém byl v tom, že hořely především krovy. Střecha se asi bude muset udělat celá nová. Kdyby se hasila letecky, nadělalo by to více škody. Proud vody z letadla by mohl způsobit zřícení klenby. To navrhoval například americký prezident Donald Trump a experti to hned vyloučili. Klasické hašení není tak nebezpečné, ale i tak ta voda může leccos poničit.

Jak bude rekonstrukce po požáru náročná a kdy bude katedrála zase vypadat jako dříve?

Po těch prvních zprávách se zdá, že to nebude tak fatální, jak se zprvu jevilo podle fotografií. Bude nutné obnovit střechu, včetně krovů a úzké věžičky, která se zřítila jako první. Zdá se, že se také zřítila část klenby uvnitř kostela. Budou muset přijít statici a zjistit, jestli není požárem vážně porušená vnitřní konstrukce. To by byl větší problém. V takovém případě by katedrála musela být delší dobu zavřená pro veřejnost.

Já bych byl optimista. Celková rekonstrukce určitě bude trvat několik let, ale z velké části se to může dělat za provozu a může se zpřístupnit hlavní loď.

Jakými úpravami katedrála v minulosti prošla?

Katedrála Notre-Dame byla už mnohokrát restaurována. Ta nejzásadnější úprava proběhla ve 40. až 60. letech 19. století podle architekta Eugèna Emmanuela Viollet-le-Duca. Tyto úpravy ale dnes nepovažujeme za úplně šťastné. On sám si totiž vymýšlel různé věci. Laik to dnes nedokáže rozeznat, ale je tam celá řada plastik v gotickém stylu, které ale nejsou původní.

Od té doby se opravovala mnohokrát a některé úpravy ze 60. let minulého století nyní nejsou hodnoceny příliš pozitivně. Použili tehdy metodu pískování kamenů a těžce poškodili sochařskou výzdobu v exteriéru, protože je to velmi nešetrná metoda.

Jak taková rekonstrukce probíhá? Vznikají při tom i nová umělecká díla, nebo se restaurují ta původní?

Tyto katedrály, včetně svatého Víta, jsou permanentně v rekonstrukci. To je proces, který se vlastně nemůže zastavit.

Obvykle se ale v takových situacích pozvou experti - existuje sdružení odborníků na gotické katedrály. Nejspíš tedy vznikne nějaká expertní skupina z odborníků z několika zemí, kteří budou na rekonstrukci dohlížet.

A pokud byla zničena například zmíněná vitrážová okna, nastane debata, jestli se udělají kopie, nebo jestli se to má zadat nějakému současnému umělci, který by vytvořil novodobou vitráž. Víme, že řada vynikajících umělců, jako je třeba Mark Chagall, vytvářela vitráže pro gotické kostely.

Katedrála Notre-Dame je jednou z nejnavštěvovanějších památek v Evropě a pro Francouze obrovský symbol. V čem spočívá její výjimečnost?

Stala se vlastně prototypem pro celou řadu evropských katedrál. Patří k prvním gotickým stavbám tohoto typu. Začala se stavět ještě v románském stylu v roce 1168 a časem se tam začaly objevovat gotické prvky. Dostavěná byla jako gotická katedrála. Sloužila tedy jako model pro stavbu podobných katedrál v jiných zemích, třeba i honosnějších a větších, jako například té největší v Seville.

Byla také vzorem pro Karla IV., který strávil část života ve Francii. Pozval si architekta Matyáše z Arrasu, aby na Pražském hradě postavil chrám francouzského typu s vnějším opěrným systémem. Tak se začala stavět katedrála svatého Víta.

Paříž se stala průkopníkem ve stavbě katedrál. Inspirovala architekty v Německu, Rakousku, severní Itálii a pochopitelně také u nás.

Notre-Dame se ale stala inspirací také pro jiné umělce. Spisovatel Victor Hugo o ní napsal jeden ze svých nejslavnějších románů, malovali ji například Claude Monet nebo Georges Rouault.

Video: Podívejte se, jak hasiči cvičili u Notre-Dame ve 20. a 30. letech

S úsměvy cvičili pařížští hasiči na případný požár katedrály Notre-Dame ve 20. a 30. letech minulého století. O téměř sto let později čelili reálnému. | Video: Reuters
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Při zásahu policie v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí

Při policejní akci v jednom ze slumů v brazilském Riu de Janeiro zahynulo nejméně 25 lidí. Informovaly o tom světové tiskové agentury. Policie provedla zásah v chudinské čtvrtí proti gangu Comando Vermelho, který patří k nejaktivnějším organizacím zaměřeným na distribuci drog v brazilském městě. Počet mrtvých během policejní operace patří k nejvyšším za poslední roky.

Podle agentury AFP policie zasáhla v chudinské čtvrti Jacarezinho proti skupinám, jež využívají k prodeji drog a dalším kriminálním aktivitám nezletilce. K operaci bezpečnostní síly použily vrtulníky a obrněné vozy, které posloužily k překonání barikád v ulicích. Na videozáběrech ze slumu, kde žije zhruba 40.000 lidí, jsou vidět prchající ozbrojenci a slyšet výbuchy. Agentura EFE uvedla, že operace se zúčastnilo přes 200 policistů.

"Je to nejvyšší počet mrtvých při policejním zásahu v Riu de Janeiro," uvedl šéf policie Ronaldo Oliveira. Dodal, že mezi mrtvými je jeden policista a několik vůdců drogových organizací. Podle policie drogové gangy vytvořily "takřka armádní strukturu" s desítkami ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Zaorálek navrhuje, aby od 17. května mohla opět hrát divadla a směly se pořádat koncerty, rozhodne vláda

Od pondělí 10. května otevřou muzea, galerie a památky ve zbylých českých krajích, potvrdil ve čtvrtek pozdě večer ministr zdravotnictví Petr Arenberger z ANO. Jeho kolega Lubomír Zaorálek po setkání se zástupci kulturních organizací navrhuje, aby se od 17. května mohlo venkovních akcí účastnit až 700 sedících diváků a těch vnitřních maximálně 400 lidí. To by znamenalo, že v Česku po půl roce opět bude legální pořádat koncerty a divadelní představení pro diváky. "Pokud to v pondělí schválí vláda," zdůrazňuje Zaorálek.

Podle něj by se pak v týdnu od 24. května kapacita mohla zvýšit až na 1000 lidí venku a 500 uvnitř. Sály by ale směly být plné vždy maximálně z poloviny. "Vše samozřejmě za přísných hygienických pravidel s použitím antigenních nebo PCR testů, s ochranou dýchacích cest a podobně," říká ministr.

Jednání se kromě něj a zástupců kulturních organizací zúčastnily náměstkyně ministra zdravotnictví a hlavní hygienička Pavla Svrčinová. "Jednání končí optimisticky. Konkrétně a věcně jsme se dohodli na řešení pro jednotlivé balíčky s výhledem do začátku příští sezony. Vše ještě proberou epidemiologové a předpokládám, že vláda v pondělí rozhodne o spuštění prvních akcí," říká jeden z účastníků schůzky Jan Burian, ředitel Národního divadla v Praze.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

K českým skokanům na lyžích se po 15 letech vrací úspěšný Slovinec Bajc

Po 15 letech se vrací k české reprezentaci skokanů na lyžích slovinský kouč Vasja Bajc, který v roce 2006 dovedl Jakuba Jandu k historickému triumfu ve Světovém poháru. Nahradí Františka Vaculíka, jenž po nepovedené sezoně u týmu skončil.

Devětapadesátiletý Bajc bude mít vedle reprezentace mužů na starosti také rozvoj mládežnických kategorií. "Jsem rád, poctěn a hrdý, že jsem opět získal možnost stát se hlavním trenérem českého skokanského týmu," řekl Bajc v tiskové zprávě lyžařského svazu.

Současná reprezentace v uplynulé zimě propadla. Kvůli problémům s kolenem prakticky neskákala česká jednička Roman Koudelka a po operaci vazů se chystá na návrat. Z ostatních se ve Světovém poháru dostali mezi třicítku jen dva - Viktor Polášek získal čtyři body a Čestmír Kožíšek dva.

"Po nevydařené sezoně jsme se rozhodli angažovat zahraničního trenéra. Po jednáních jsme se dohodli na spolupráci s Vasjou Bajcem, který dokonale zná nejen prostředí skoků na lyžích ve světě, ale i v České republice, kde před lety působil, a český skok na lyžích pod jeho vedením zažil jedny z největších úspěchů v novodobé historii," uvedl Janda, současný šéf skokanského úseku.

U českého týmu pracoval Bajc v letech 2004 až 2006 a Janda se v té době stal nejen králem seriálu SP, ale i vítězem Turné čtyř můstků a získal dvě medaile na mistrovství světa.

Nyní by slovinský kouč rád pozvedl české výsledky. "Které jsou daleko od těch z bohaté minulosti. Tradice skokanského sportu je v Česku velká, takže přijímám pozici hlavního trenéra i s vědomím, že cesta nahoru nebude snadná, což je pro mě velkou výzvou. Věřím, že společně s dalšími trenéry a novými věcmi můžeme přesměrovat křivku výsledků na pozitivní směr," uvedl.

Bajc, který umí česky díky tomu, že ho trénoval slavný Zdeněk Remsa, se jako kouč proslavil především u japonské reprezentace. Působil ve Španělsku, Nizozemsku, Švédsku, doma ve Slovinsku, Turecku, u americké ženské reprezentace a u maďarských skokanů.

Zahraniční trenér se k českým skokanům vrací po třech letech. V letech 2014 až 2018 trénoval národní výběr Rakušan Richard Schallert.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Hertha po výhře nad Freiburgem opustila sestupové pásmo, Darida odehrál 75 minut

Fotbalisté Herthy Berlín získali v boji o záchranu v německé lize důležité tři body za výhru 3:0 nad Freiburgem. K vítězství přispěl i český záložník Vladimír Darida, který odehrál 75 minut. Chvíli před odchodem ze hřiště obdržel žlutou kartu za faul.

O výhře Herthy rozhodli už v prvním poločase Krzysztof Piatek a Peter Pekarík, v závěru zápasu přidal třetí gól Nemanja Radonjič. Berlínský tým bodoval i ve druhém duelu po návratu z karantény, v níž byl kvůli množství případů koronaviru. Bez porážky je už pět zápasů.

Hertha opustila sestupové pásmo a z předposlední příčky poskočila na 14. místo. Navíc má k dobru utkání s posledním Schalke. Freiburgu patří devátá pozice.

Německá fotbalová liga - 30. kolo:

Hertha Berlín - Freiburg 3:0 (13. Piatek, 22. Pekarík, 85. Radonjič).

1. Bayern Mnichov 31 22 5 4 86:40 71
2. Lipsko 31 19 7 5 55:25 64
3. Wolfsburg 31 16 9 6 54:32 57
4. Eintracht Frankfurt 31 15 11 5 62:47 56
5. Dortmund 31 17 4 10 66:42 55
6. Leverkusen 31 14 8 9 51:35 50
7. Mönchengladbach 31 12 10 9 59:46 46
8. Union Berlín 31 11 13 7 47:38 46
9. Freiburg 31 11 8 12 45:46 41
10. Stuttgart 31 10 9 12 52:51 39
11. Hoffenheim 31 9 9 13 45:50 36
12. Mohuč 31 9 8 14 34:50 35
13. Augsburg 31 9 6 16 31:47 33
14. Hertha Berlín 30 7 9 14 38:49 30
15. Brémy 31 7 9 15 34:51 30
16. Bielefeld 31 8 6 17 23:51 30
17. Kolín nad Rýnem 31 7 8 16 32:56 29
18. Schalke 30 2 7 21 18:76 13
Zdroj: ČTK
Další zprávy