Věřím v Zemanovo vítězství, jinak bych s odchodem na Hrad váhal, říká Kmoníčkův nástupce Jindrák

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
15. 3. 2017 7:38
Jedním z nejbližších spolupracovníků prezidenta Miloše Zemana se ve středu stává Rudolf Jindrák, který nahradí v čele hradního zahraničního odboru Hynka Kmoníčka. Ten se stává novým velvyslancem České republiky v USA. Jindrák má za sebou bohatou diplomatickou kariéru, několik let byl velvyslancem v Německu, naposledy pracoval na Úřadu vlády.
Diplomat Rudolf Jindrák.
Diplomat Rudolf Jindrák. | Foto: Ministerstvo zahraničí

Praha - V úterý ještě cesta do Strakovy akademie na Úřad vlády, ve středu už nástup na Hradě. Zatímco u premiéra zkušený diplomat Rudolf Jindrák pracoval jako poradce, v prezidentské kanceláři povede zahraniční odbor, jehož dosavadní ředitel Hynek Kmoníček se stane českým velvyslancem v USA.

"Místo mi nabídl přímo pan prezident," sdělil Aktuálně.cz Jindrák, který má podle svých slov s Miloš Zemanem dlouhodobě velmi dobré vztahy. "Známe se ještě z doby, kdy byl předsedou vlády a já pracoval jako náměstek tehdejšího ministra zahraničí Jana Kavana. Následně jsem šel dělat velvyslance do Budapešti a podílel jsem se na oživování visegradské čtyřky, i tehdy jsme spolupracovali," vzpomíná Jindrák.

Po čase se potkali v Berlíně, to už byl Zeman prezidentem a Jindrák velvyslancem v Německu. "Jako obvykle jsme si rozuměli a bylo mi naznačeno, že by byl zájem se mnou v budoucnu spolupracovat," uvedl Rudolf Jindrák.

Ten z Berlína zamířil na ministerstvo zahraničí jako jeden z náměstků ministra Lubomíra Zaorálka, odkud pak odešel právě na Úřad vlády. "Práce tady mě bavila, podílel jsem se na řadě věcí, například jsme se snažili udržovat co nejlepší vztahy s Německem a Rakouskem, což se určitě daří," popsal.

Kmoníček měl pověst toho, kdo se snaží na veřejnosti mimo jiné "žehlit" některé výroky a kroky prezidenta, Jindrák chce svou roli nejprve probrat s prezidentem. "Moje role bude zřejmě hlavně diplomatická, měl bych pracovat na věcech, o kterých se tolik nemluví, a vždy se představí až výsledek. Ale budu určitě vystupovat i veřejně," uvedl. "Měl bych připravovat věci pro 'šéfa' a na něm pak bude rozhodnout se, jak s nimi naloží," upřesnil.

Podle očekávání nový ředitel zahraničního odboru chválí prezidenta za jeho zahraniční politiku, která se projevuje velkou vstřícností k Číně, Rusku i novému americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi. "Já bych k tomu přidal ještě dimenzi evropskou, protože je nutné se hodně věnovat Evropě," podotýká Jindrák.

Podle něj se bude Evropská unie po brexitu dál transformovat, nesmírně důležité budou i volby v Německu. "Náš prezident hraje v zahraniční politice významnou roli a já věřím, že bude nadále aktivní i ve vztahu k evropskému dění," doufá Jindrák, který sám sebe označuje za příznivce Evropy a evropské integrace. 

"Jsem příznivec sjednocené Evropy, která neválčí, nemá mezi sebou konflikty, její politici se mezi sebou baví. Ale Evropské unie má spoustu chyb, to jsem poznal i na Úřadu vlády, vadí mi například občasná arogance bruselských úředníků i některé další věci. Jsem příznivec sjednocené Evropy, ale ne za každou cenu," prohlašuje.

Vzhledem k tomu, že příští rok v lednu budou prezidentské volby, mohla by Jindrákova "mise" mít jen několikaměsíční trvání. Něco takového si ale podle svých slov nepřipouští. Z jeho slov vyplývá, že vítěz voleb je jasný - Miloš Zeman. "Kdybych si nemyslel, že pan prezident Zeman ve volbách uspěje, tak bych si odchod k němu více rozmýšlel. Věřím, že bude opět zvolen," konstatuje.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Brémy podlehly Frankfurtu 0:3, Pavlenka inkasoval po 342 minutách

Fotbalisté Brém v dohrávce 24. kola německé ligy podlehli Frankfurtu 0:3 a zůstali na předposledním místě tabulky. Brankář Jiří Pavlenka byl v bundeslize překonán po 342 minutách, celý zápas za domácí Werder odehrál i krajní obránce Theodor Gebre Selassie.

Brémy prohrály poprvé po třech ligových zápasech a ztrácí dva body na šestnáctý Düsseldorf, který drží barážovou pozici. Eintracht zvítězil podruhé za sebou a poskočil na 11. příčku.

Domácí si v úvodním poločase vytvořili víc nebezpečných šancí než soupeř, ale brankář Trapp zneškodnil dalekonosnou ránu Klaasena nebo Selkeho pokus z úhlu.

Druhé dějství jasně patřilo Frankfurtu. V 61. minutě si na Kostičův centr naskočil Silva a přesnou hlavičkou překonal Pavlenku. Reprezentační gólman podruhé inkasoval v 81. minutě z rohu od nepokrytého Ilsankera a hostující náhradník ještě v poslední minutě uzavřel skóre hlavou.

Hráči Werderu potvrdili pozici nejhoršího domácího týmu německé ligy, v aktuální sezoně na Weserstadionu ze 14 utkání získali pouhých šest bodů a vyhráli jen v září nad Augsburgem (3:2).

před 7 hodinami

V případě Maddie McCannové, jež zmizela před třinácti lety, je podezřelý Němec

Němečtí vyšetřovatelé podezřívají z vraždy britské dívky Maddie McCannové, která zmizela před 13 lety při rodinné dovolené v Portugalsku, 43letého muže z Německa. Vyšetřování otevřelo státní zastupitelství v Braunschweigu, informoval dnes Spolkový kriminální úřad. Podezřelý, který byl už v minulosti podle agentury DPA vícekrát trestán kvůli sexuálním deliktům i na dětech, si v současnosti odpykává víceletý trest ve vězení.

Tehdy tříletá Madeleine McCannová zmizela v květnu 2007 z apartmánu v turistickém komplexu v Praia da Luz u jihoportugalského města Lagos v regionu Algarve. Její rodiče byli tehdy na večeři v blízké restauraci. O osud dívenky se zajímala média na celém světě. 

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Anderson, Ozon, McQueen. Festival v Cannes zveřejnil výběr filmů pro letošní ročník

Nové filmy amerického režiséra Wese Andersona, francouzského Françoise Ozona či britského Steva McQueena jsou součástí oficiálního výběru 56 snímků pro letošní ročník mezinárodního filmového festivalu v Cannes. Filmový svátek se letos v květnu nekonal kvůli koronavirové pandemii, pro snímky je ale zařazení na jeho program prestižním oceněním, uvedla agentura AFP. Žádný český film se do výběru neprobojoval.

Na seznamu oficiálního výběru se nachází Andersonův film The French Dispatch (Francouzská spojka), Ozonův Eté 85 (Léto 85), britský filmař Steve McQueen má ve výběru snímky hned dva - Lovers Rock (Skála milenců) a Mangrove (Mangrovník).

Žádný český film v letošním oficiálním výběru festivalu nefiguruje. Ze zemí střední a východní Evropy zde mají své zástupce pouze Litva (film Soumrak režiséra Šarunase Bartase) a Bulharsko (snímek Únor od režiséra Kamena Kaleva).

Zdroj: ČTK
Další zprávy