Věřím v Zemanovo vítězství, jinak bych s odchodem na Hrad váhal, říká Kmoníčkův nástupce Jindrák

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
15. 3. 2017 7:38
Jedním z nejbližších spolupracovníků prezidenta Miloše Zemana se ve středu stává Rudolf Jindrák, který nahradí v čele hradního zahraničního odboru Hynka Kmoníčka. Ten se stává novým velvyslancem České republiky v USA. Jindrák má za sebou bohatou diplomatickou kariéru, několik let byl velvyslancem v Německu, naposledy pracoval na Úřadu vlády.
Diplomat Rudolf Jindrák.
Diplomat Rudolf Jindrák. | Foto: Ministerstvo zahraničí

Praha - V úterý ještě cesta do Strakovy akademie na Úřad vlády, ve středu už nástup na Hradě. Zatímco u premiéra zkušený diplomat Rudolf Jindrák pracoval jako poradce, v prezidentské kanceláři povede zahraniční odbor, jehož dosavadní ředitel Hynek Kmoníček se stane českým velvyslancem v USA.

"Místo mi nabídl přímo pan prezident," sdělil Aktuálně.cz Jindrák, který má podle svých slov s Miloš Zemanem dlouhodobě velmi dobré vztahy. "Známe se ještě z doby, kdy byl předsedou vlády a já pracoval jako náměstek tehdejšího ministra zahraničí Jana Kavana. Následně jsem šel dělat velvyslance do Budapešti a podílel jsem se na oživování visegradské čtyřky, i tehdy jsme spolupracovali," vzpomíná Jindrák.

Po čase se potkali v Berlíně, to už byl Zeman prezidentem a Jindrák velvyslancem v Německu. "Jako obvykle jsme si rozuměli a bylo mi naznačeno, že by byl zájem se mnou v budoucnu spolupracovat," uvedl Rudolf Jindrák.

Ten z Berlína zamířil na ministerstvo zahraničí jako jeden z náměstků ministra Lubomíra Zaorálka, odkud pak odešel právě na Úřad vlády. "Práce tady mě bavila, podílel jsem se na řadě věcí, například jsme se snažili udržovat co nejlepší vztahy s Německem a Rakouskem, což se určitě daří," popsal.

Kmoníček měl pověst toho, kdo se snaží na veřejnosti mimo jiné "žehlit" některé výroky a kroky prezidenta, Jindrák chce svou roli nejprve probrat s prezidentem. "Moje role bude zřejmě hlavně diplomatická, měl bych pracovat na věcech, o kterých se tolik nemluví, a vždy se představí až výsledek. Ale budu určitě vystupovat i veřejně," uvedl. "Měl bych připravovat věci pro 'šéfa' a na něm pak bude rozhodnout se, jak s nimi naloží," upřesnil.

Podle očekávání nový ředitel zahraničního odboru chválí prezidenta za jeho zahraniční politiku, která se projevuje velkou vstřícností k Číně, Rusku i novému americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi. "Já bych k tomu přidal ještě dimenzi evropskou, protože je nutné se hodně věnovat Evropě," podotýká Jindrák.

Podle něj se bude Evropská unie po brexitu dál transformovat, nesmírně důležité budou i volby v Německu. "Náš prezident hraje v zahraniční politice významnou roli a já věřím, že bude nadále aktivní i ve vztahu k evropskému dění," doufá Jindrák, který sám sebe označuje za příznivce Evropy a evropské integrace. 

"Jsem příznivec sjednocené Evropy, která neválčí, nemá mezi sebou konflikty, její politici se mezi sebou baví. Ale Evropské unie má spoustu chyb, to jsem poznal i na Úřadu vlády, vadí mi například občasná arogance bruselských úředníků i některé další věci. Jsem příznivec sjednocené Evropy, ale ne za každou cenu," prohlašuje.

Vzhledem k tomu, že příští rok v lednu budou prezidentské volby, mohla by Jindrákova "mise" mít jen několikaměsíční trvání. Něco takového si ale podle svých slov nepřipouští. Z jeho slov vyplývá, že vítěz voleb je jasný - Miloš Zeman. "Kdybych si nemyslel, že pan prezident Zeman ve volbách uspěje, tak bych si odchod k němu více rozmýšlel. Věřím, že bude opět zvolen," konstatuje.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 51 minutami

Pět mrtvých po atentátu na vozidlo Tálibánu v afghánském Dželálábádu

Vozidlo radikálního hnutí Tálibán, které od poloviny srpna vládne v Afghánistánu, se stalo v neděli ve městě Dželálábád terčem dalšího bombového útoku. Podle prvních zpráv agentury AP si vyžádal pět mrtvých, včetně dvou civilistů, z nichž jedno bylo dítě. Tálibán se k incidentu dosud nevyjádřil.

Další zprávy