Zeman jmenoval Roberta Pelikána ministrem spravedlnosti

ČTK ČTK
Aktualizováno 12. 3. 2015 13:39
Pelikán v čele resortu nahradil Helenu Válkovou, která rezignovala v březnu.
Nový ministr spravedlnosti Robert Pelikán při jmenování.
Nový ministr spravedlnosti Robert Pelikán při jmenování. | Foto: ČTK

Praha - Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek jmenoval novým ministrem spravedlnosti Roberta Pelikána. Ve vládě nahradí Helenu Válkovou, která rezignovala k 1. březnu.

Oba vybralo hnutí ANO. Pelikán dosud působil na ministerstvu jako první náměstek pro legislativu a justici a ministerstvo po demisi Válkové řídil.

Zeman během slavnostního aktu na Pražském hradě vytkl politikům "nedorozumění", které vyvolala Válková svou rezignací. Podala sice sama demisi, později ale řekla, že to bylo na přání ANO. Šéf hnutí Andrej Babiš i Pelikán ale tvrdí, že se pro odchod z vlády rozhodla sama. Zeman politiky vyzval, aby příště hovořili jasnou řečí. "Nechce-li někdo podat demisi, nechť ji nepodává, chce-li někdo někoho odvolat, nechť ho odvolá," řekl Zeman při jmenování, kterého se účastnila i Válková.

Pelikánovi řekl, že má před sebou řadu neodkladných úkolů. Například zákon o státním zastupitelství by měla už v dubnu podle Zemana dostat na stůl vláda. Bude prý rád, když se nový ministr bude zabývat i platy soudců nebo vlekoucí se diskusí o soudcovské samosprávě.

"Funkce se ujímám s pokorou, odvahou a odhodláním. Myslím, že všechny tyto tři vlastnosti budu velmi potřebovat," prohlásil po složení slibu člena vlády Pelikán. Za své priority pokládá vedle zákona o státním zastupitelství také problematiku exekutorů či insolvencí.

Pelikána po poledni oficiálně uvedl do úřadu premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Už dříve označil za výhodu to, že se v problematice ministerstva orientuje a nebude se muset s resortem seznamovat.

Nový ministr po uvedení do úřadu prohlásil, že mezi jeho priority patří zrychlení a zkvalitnění trestního řízení. V rámci regulace exekucí chce zamezit obchodu s lidskou chudobou. Za své hlavní cíle označil i problematiku exekucí a boj s insolvenčními mafiemi.

Předseda vlády doplnil, že za další priority resortu pokládá například snížení nákladů na vězeňství či posílení elektronizace justice.

Od Pelikána čeká větší komunikaci s koaličními zákonodárci a aktivnější přístup k prosazování ministerských návrhů, než měla Válková. Pelikánovým handicapem může být, že není poslancem a nemá politické zkušenosti.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na popud exhejtmana Zimoly o registraci na vnitru požádalo hnutí Změna 2020

Radní Týnu nad Vltavou David Slepička (ČSSD) požádal ministerstvo vnitra o registraci politického hnutí Změna 2020. Učinil tak na popud jihočeského exhejtmana Jiřího Zimoly (ČSSD), řekl Právu. Zimola listu napsal, že o registraci ví, ale že o ni nežádal. O budoucnosti hnutí by se prý mělo rozhodnout do konce roku.

před 1 hodinou

Lidé v Paříži protestovali před kinem, které uvedlo Polanského film

Asi čtyřicet lidí v úterý večer demonstrovalo před kinem Le Champo v pařížské Latinské čtvrti, které v předpremiéře promítalo nový film režiséra Romana Polanského J'accuse. Informovala o tom agentura AFP. Protestovat proti 86letému filmařovi se lidé rozhodli kvůli novému obvinění ze znásilnění, kterému Polanski čelí. O víkendu jej nařkla francouzská fotografka Valentine Monnierová. Činu se Polanski údajně dopustil v roce 1975, kdy dívce bylo 18 let. Demonstranti před pařížským kinem třímali nápisy jako "V tomto kině se oslavují násilníci" nebo "Polanski perzekvuje ženy". Na jednom z transparentů byla jména žen, které režiséra obvinily ze znásilnění včetně Monnierové.

před 1 hodinou

Za neštěstí v dolech na Karvinsku nemohla OKD, tvrdí vyšetřovací komise

Vyšetřovací komise nezjistily, že by na nejtragičtějších hornických neštěstích v dolech na Karvinsku v letech 2014 a 2015 měla podíl viny těžební společnost OKD nebo některý z jejich zaměstnanců. Řekl to mluvčí OKD Ivo Čelechovský.

V případě smrti tří horníků 14. listopadu 2014 neštěstí způsobil otřes, který vznikl v hlubině. Další tři havíře zabil v srpnu 2015 výbuch metanu, který se prudce uvolnil při těžbě. Vyšetřování výbuchu metanu, při němž loni v prosinci zahynulo 13 horníků, stále pokračuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy