Zeman jmenoval Roberta Pelikána ministrem spravedlnosti

ČTK ČTK
Aktualizováno 12. 3. 2015 13:39
Pelikán v čele resortu nahradil Helenu Válkovou, která rezignovala v březnu.
Nový ministr spravedlnosti Robert Pelikán při jmenování.
Nový ministr spravedlnosti Robert Pelikán při jmenování. | Foto: ČTK

Praha - Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek jmenoval novým ministrem spravedlnosti Roberta Pelikána. Ve vládě nahradí Helenu Válkovou, která rezignovala k 1. březnu.

Oba vybralo hnutí ANO. Pelikán dosud působil na ministerstvu jako první náměstek pro legislativu a justici a ministerstvo po demisi Válkové řídil.

Zeman během slavnostního aktu na Pražském hradě vytkl politikům "nedorozumění", které vyvolala Válková svou rezignací. Podala sice sama demisi, později ale řekla, že to bylo na přání ANO. Šéf hnutí Andrej Babiš i Pelikán ale tvrdí, že se pro odchod z vlády rozhodla sama. Zeman politiky vyzval, aby příště hovořili jasnou řečí. "Nechce-li někdo podat demisi, nechť ji nepodává, chce-li někdo někoho odvolat, nechť ho odvolá," řekl Zeman při jmenování, kterého se účastnila i Válková.

Pelikánovi řekl, že má před sebou řadu neodkladných úkolů. Například zákon o státním zastupitelství by měla už v dubnu podle Zemana dostat na stůl vláda. Bude prý rád, když se nový ministr bude zabývat i platy soudců nebo vlekoucí se diskusí o soudcovské samosprávě.

"Funkce se ujímám s pokorou, odvahou a odhodláním. Myslím, že všechny tyto tři vlastnosti budu velmi potřebovat," prohlásil po složení slibu člena vlády Pelikán. Za své priority pokládá vedle zákona o státním zastupitelství také problematiku exekutorů či insolvencí.

Pelikána po poledni oficiálně uvedl do úřadu premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Už dříve označil za výhodu to, že se v problematice ministerstva orientuje a nebude se muset s resortem seznamovat.

Nový ministr po uvedení do úřadu prohlásil, že mezi jeho priority patří zrychlení a zkvalitnění trestního řízení. V rámci regulace exekucí chce zamezit obchodu s lidskou chudobou. Za své hlavní cíle označil i problematiku exekucí a boj s insolvenčními mafiemi.

Předseda vlády doplnil, že za další priority resortu pokládá například snížení nákladů na vězeňství či posílení elektronizace justice.

Od Pelikána čeká větší komunikaci s koaličními zákonodárci a aktivnější přístup k prosazování ministerských návrhů, než měla Válková. Pelikánovým handicapem může být, že není poslancem a nemá politické zkušenosti.

 

Právě se děje

Další zprávy