Odcházející Válková jako jediná odtajnila kompletní odměny

Radek Nohl Radek Nohl
18. 2. 2015 14:59
Jen úřad ministryně spravedlnosti poslal redakci Aktuálně.cz nejvyšší odměny klíčových úředníků i se jmény. Zbývající resorty sice zaslaly částky, ale anonymně.
Ministryně v rezignaci Helena Válková.
Ministryně v rezignaci Helena Válková. | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Kdyby jedním z kritérií pro udržení ministra ve vládě byla otevřenost vůči veřejnosti, pak by šéfka spravedlnosti Helena Válková měla pevnou pozici a nemusela by se koncem února poroučet. Když Aktuálně.cz v minulých týdnech žádalo všechny resorty o přehled nejvyšších odměn jejich úředníků za loňský rok, jako jediná poslala kompletní tabulku se jmény a konkrétními částkami.

Naproti tomu úřady dalších ministrů do odpovědí napsaly jen finanční bonusy, avšak konkrétní jména k nim už nepřiřadily.

Z přehledu ministerstva spravedlnosti vyplývá, že nejvyšší odměnu nezískal náměstek, jak bylo běžné v jiných resortech, nýbrž ředitelka justičního odboru Dagmar Průchová. Sto tisíc korun dostala za "nadstandardní plnění úkolů" a také proto, že zastupovala šéfa odboru dohledu. 

90 tisíc budoucímu ministrovi

Aktuálně.cz se ptalo na nejvyšší jednorázové odměny pro úředníky. Prémii 90 tisíc v uplynulém roce inkasovali tři náměstci Válkové - Petr Jäger, Pavel Kasík (v prosinci byl z postu odvolán) a také budoucí ministr Robert Pelikán. Důvody vyplacení odměn přitom zůstávají zahaleny mlhou obecných vyjádření.

"Vysoké pracovní nasazení a flexibilita při plnění mimořádných pracovních úkolů nad rámec pracovní doby. Trvale vynikající výsledky řízeného úseku," vyjmenovalo ministerstvo například u finančního bonusu pro Petra Jägera.

Na odměnu 70 tisíc korun si pak přišel další náměstek Vladimír Zimmel, který kromě působení na ministerstvu Heleny Válkové ještě jako externista radí ministrovi vnitra Milanu Chovancovi.

Na vnitru inkasuje každý měsíc 35 tisíc korun. "V činnosti poradce pokračuji se souhlasem obou ministrů," řekl Zimmel. Zároveň podotkl, že Chovancovi radí v mimopracovní době.

Štědrý Babiš

Ve srovnání s odměnami na ostatních ministerstvech patří Helena Válková do průměru. Mnohem štědřejší než ona byl například její stranický šéf a ministr financí Andrej Babiš, který dal loni svému prvnímu náměstkovi Lukáši Wagenknechtovi 465 tisíc korun.

"Za rok jsem ministerstvu financí ušetřil na státní pokladně čtvrt miliardy korun a díky tomu jsem dostal odměny," komentoval to Wagenknecht.

Za dobré výsledky ve finančním řízení a auditu prvního náměstka chválí i Babiš. Statisícové prémie rozdal i dalším čtyřem náměstkům, celkem si rozebrali přes dva miliony korun.

Mnohem víc než Válková rozdal i ministr zahraničí Lubomír Zaorálek z ČSSD. Dvěma neupřesněným náměstkům přilepšil více než čtvrtmilionovými prémiemi - každý dostal 293 tisíc korun.

Šéf vnitra Milan Chovanec zase svému prvnímu náměstkovi udělil jednorázovou odměnu 200 tisíc korun za to, že "musel zastupovat a zvládl řadu pracovních úkolů, včetně hrozby eboly".

Sobotkovi ministři rozdali víc než Rusnokovi

Podle srovnávací tabulky, kterou v prosinci zveřejnil Český rozhlas, rozdali ministři premiéra Bohuslava Sobotky a jeho Úřad vlády za loňský rok bonusy ve výši zhruba 385 milionů korun.

V prvním pololetí se přitom ještě drželi při zemi a oproti vládě Petra Nečase, která skončila v červenci 2013, uspořili na odměnách téměř sto milionů. Na konci loňského roku však ve srovnání s úřednickým kabinetem Jiřího Rusnoka Sobotkovi ministři vylepšovali platy úředníků mnohem více. Zatímco za Rusnoka se před koncem roku 2013 vyplatilo necelých 180 milionů korun, loni před Vánoci to bylo přes 229 milionů.

Odměny by měl omezit i zákon o státní službě. Zatím však není úplně jasná hranice, nad kterou by se bonusy neměly dostat. Premiér Sobotka v minulosti nejčastěji hovořil o tom, že by celková roční výše prémií neměla přesáhnout pětadvacet procent celoročního platu.

 

Právě se děje

před 8 minutami

Španělské fotbalistky vstoupily do stávky, podpořil je Griezmann

Španělské prvoligové fotbalistky vstoupily v sobotu do stávky. Dva zápasy musely být odloženy, poté co hráčky splnily svou hrozbu z října. Fotbalistky se snaží o vyjednání nové kolektivní smlouvy s kluby, podpořila je i hvězda Barcelony Antoine Griezmann.

Fotbalistky si stávku odhlasovaly drtivou většinou na shromáždění 23. října. Poté, co ani další jednání nevedla k zažehnání sporu, ohlásila hráčská asociace AFE, jež zastupuje muže i ženy, v sobotu začátek stávky. "Dnes říkáme my fotbalistky dost!" uvedla na videu asociace reprezentační brankářka Mariasun Quiňonesová se San Sebastianu.

Svým kolegyním poslal slova povzbuzení francouzský mistr světa Griezmann, jenž hraje ve Španělsku celou profesionální kariéru. "Kamarádky z ženského fotbalu, které stávkují za svá práva, mají mou plnou podporu. Hodně štěstí!" napsal na twitteru bývalý hráč San Sebastianu a Atlética Madrid, jenž od letoška působí v Barceloně.

Fotbalistky požadují po klubech zvýšení minimální roční mzdy z 16.000 eur (přes 400.000 korun) na 20.000 eur (přes 500.000 korun). Největším problémem byla nicméně dohoda ohledně platů při částečném úvazku - hráčky chtěly minimálně 75 procent z plného profesionálního úvazku (12.000 eur), kluby byly ochotny jednat maximálně o 50 procentech (8000 eur).

Ve španělské lize hraje 16 týmů, ale jen několik je plně profesionálních. K nejúspěšnějším klubům patří podobně jako mezi muži Barcelona a Atlético Madrid. Real Madrid bude mít svůj ženský tým od příští sezony.

Ženský fotbal zažívá ve Španělsku boom od roku 2015, kdy se národní tým poprvé představil na mistrovství světa. Do ženského fotbalu začali poté proudit sponzoři a výrazně se zvýšil mediální zájem. Na zápas žen Atlética proti Barceloně přišlo v minulé sezoně na stadion Wanda Metropolitano přes 60 tisíc diváků.

Další zprávy