Zeman jmenoval čtyři nové generály. Zároveň povýšil šéfy armády, policie i hasičů

ČTK ČTK
8. 5. 2016 13:50
Vyšší generálskou hodnost získali náčelník generálního štábu Josef Bečvář, policejní prezident Tomáš Tuhý a ředitel hasičského sboru Drahoslav Ryba. Bečvář se stal armádním generálem, Tuhý s Rybou povýšili z brigádních generálů na generálmajory. Hodnost brigádního generála prezident propůjčil náčelníku Vojenské policie Pavlu Křížovi. Povýšil z plukovnické hodnosti. Brigádním generálem byl jmenován i policista Jiří Komorous, který byl v minulosti posluchačem důstojnické školy StB.
Prezident Miloš Zeman jmenoval brigádního generála Tomáše Tuhého generálmajorem.
Prezident Miloš Zeman jmenoval brigádního generála Tomáše Tuhého generálmajorem. | Foto: ČTK

Praha - Prezident Miloš Zeman jmenoval v neděli na Hradě nové generály. Je mezi nimi policista Jiří Komorous, jenž dříve čelil kritice kvůli předlistopadové minulosti posluchače důstojnické školy někdejší Státní bezpečnosti. Vyšší generálskou hodnost získali například náčelník generálního štábu Josef Bečvář, policejní prezident Tomáš Tuhý a ředitel hasičského sboru Drahoslav Ryba.

Jmenování a propůjčování generálských hodností se tradičně konalo u příležitosti výročí konce druhé světové války v Evropě.

Ředitele útvaru pro ochranu ústavních činitelů, dosavadního plukovníka Komorouse jmenoval Zeman brigádním generálem. Brigádní generály Tuhého a Rybu povýšil prezident do hodnosti generálmajorů.

Do hodnosti brigádního generála Zeman jmenoval zástupce ředitele Společného operačního centra ministerstva obrany Štefana Muránského, ředitele Agentury logistiky Jaroslava Trakala a ředitele Agentury vojenského zdravotnictví Zoltána Bubeníka. Dosud byli plukovníky.

Hodnost brigádního generála prezident propůjčil náčelníku Vojenské policie Pavlu Křížovi. Povýšil z plukovnické hodnosti.

Dosavadní generálporučík Bečvář bude mít nově hodnost armádního generála. Do hodnosti generálporučíka Zeman povýšil vojenského představitele Česka při Severoatlantické alianci a Evropské unii, generálmajora Miroslava Žižku. Povýšení na generálmajory se dočkali brigádní generálové Štefan Kaleta a Jaromír Zůna. Kaleta je Bečvářovým poradcem Zůna řídí sekci podpory ministerstva obrany.

Vláda projednávala před časem i návrhy, podle nichž se měli stát generály i ředitel Vojenského zpravodajství Jan Beroun a jeho zástupce Libor Jílek, kteří jsou plukovníky. Kabinet jejich jmenování neschválil, patrně kvůli postupu vojenské tajné služby v případě únosu pětice Čechů v Libanonu.

 

Právě se děje

Další zprávy