Zeman povýšil prezidenta policie i šéfa Vězeňské služby

ČTK ČTK
28. 10. 2014 13:55
Povýšení do druhé nejvyšší armádní hodnosti generálporučíka se dočkal i první zástupce náčelníka Generálního štábu ČR Josef Bečvář.
Miloš Zeman
Miloš Zeman | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Prezident Miloš Zeman na Pražském hradě povýšil policejního prezidenta Tomáše Tuhého do hodnosti brigádního generála. Stejnou hodnost u příležitosti Dne vzniku samostatného Československa získal generální ředitel Vězeňské služby Pavel Ondrášek a náměstek generálního ředitele Hasičského záchranného sboru František Zadina. Povýšení do druhé nejvyšší armádní hodnosti generálporučíka se dočkal i první zástupce náčelníka Generálního štábu ČR Josef Bečvář.

"Zvláště bych chtěl ocenit Hasičský záchranný sbor, který dnešním dnem dostává dalšího generála," uvedl prezident. Již loni jmenoval Zeman brigádním generálem generálního ředitele HZS Drahoslava Rybu. Prezident vyzdvihl práci profesionálních i dobrovolných hasičů nejen v době přírodních katastrof, ale také v době, kdy podporují kulturní a spolkovou činnost v českých městech a obcích. Zeman okomentoval i povýšení policejního prezidenta Tuhého. "Jsem velmi rád, že Policie ČR má v čele generála, což symbolicky podtrhuje její význam," dodal.

Tuhý u policie pracuje 24 let a doposud měl hodnost plukovníka. Policejním prezidentem se stal letos v dubnu. Od stejného měsíce vede Vězeňskou službu Ondrášek, který předtím od roku 2009 vedl věznici v Rapoticích na Třebíčsku. Zadina působí u hasičů 27 let a náměstkem generálního ředitele je od roku 2008. Šestapadesátiletý Bečvář byl povýšen za podíl na reformě české armády a práci na její další transformaci. Bývalý vojenský přidělenec ve Francii je druhým mužem české armády od letošního srpna.

Prezident povyšuje vojáky, policisty a hasiče do generálských hodností dvakrát ročně, a to 8. května u příležitosti Dne vítězství a 28. října na Den vzniku samostatného Československa. Dnešního jmenovacího ceremoniálu se zúčastnili například ministr obrany Martin Stropnický (ANO), ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) a náčelník generálního štábu Petr Pavel.

 

Právě se děje

Další zprávy