Praha – Prezident republiky Miloš Zeman by měl zveřejnit jméno muže, kterého omilostnil. Myslí si to ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) nebo senátorka a bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová.
"Z mého pohledu to veřejné být má. Stejně tak jako jsou veřejné rozsudky soudů. Je to určitě také důležité kvůli tomu, aby sami občané mohli kontrolovat, komu ve skutečnosti byla ona milost udělena," řekla online deníku Aktuálně.cz Eliška Wagnerová.
Senátorka soudí, že pouhé Zemanovo zdůvodnění, že milost udělil vážně nemocnému muži za méně významné majetkové trestné činy, nestačí. "Ono by se mohlo ukázat, že ti omilostnění jsou, a teď pouze teoretizuji, nějací známí nebo podporovatelé pana prezidenta a tak dále. Je tedy důležité kontrolovat, zda nebyla ona milost motivována něčím jiným, než být měla," vysvětlila Wagnerová.
Připomněla v té souvislosti případ exprezidenta Václava Klause, jenž omilostnil velmi blízkou známou jeho ženy.
Pelikán: Já nikomu žádnou milost nedal
Stejně jako Eliška Wagnerová smýšlí i ministr spravedlnosti Robert Pelikán. „Zvykem bylo ta jména zveřejňovat a rád bych připomněl, že i v trestním procesu jsou rozsudky veřejné. Být to na mně, jméno zveřejním," vysvětlil Pelikán.
A odmítl tvrzení mluvčího prezidenta Jiřího Ovčáčka, který oznámil, že zveřejnění jména závisí na rozhodnutí ministerstva spravedlnosti. „Já nikomu žádnou milost nedal,“ doplnil ministr s tím, že prezidentovo rozhodnutí bude respektovat.
Hradní mluvčí zdůvodnil nezveřejnění jména ochranou osobních údajů. "Dokážu si živě představit situaci, kdy by kritici pana prezidenta vytáhli do boje právě kvůli zveřejnění těchto údajů,“ řekl Ovčáček.
O Zemanově prvním omilostněném je tak nyní známo jen to, že trpí chronickým autoimunitním onemocněním a že v souvislosti se svým podnikáním způsobil několikamilionovou škodu.
Měla by veřejnost znát jméno muže, který dostal milost? (O zveřejňování jmen za VH a VK: https://t.co/49gjBzr2vs)
— Aktuálně.cz (@Aktualnecz) February 12, 2016
Špaček: Havel uváděl důvody, zveřejňovali jsme však jen iniciály
Předchozí prezident Václav Klaus uveřejňoval celá jména omilostněných i s krátkým popisem jejich případu. Klaus byl kvůli svým milostem ovšem také často kritizován.
První porevoluční prezident Václav Havel na druhou stranu uveřejňoval pouze iniciály, popřípadě jméno a první písmeno příjmení.
"Byli to často lidé s těžkými životními zkušenostmi a traumaty a zveřejnění jejich jmen by bylo proti nim," řekl někdejší tiskový mluvčí Václava Havla Ladislav Špaček. "Vždy jsme také psali krátké odůvodnění. Prezident však své důvody uvádět nemusí. Ale vždy tam bylo například napsáno, že je to z humanitárních důvodů, nebo je těžce nemocen, nebo je to matka tří dětí, které jsou na ní závislé, a tak podobně," vysvětlil Špaček.
Je na každém, jak si to nastaví
Podle Petra Macinky z Institutu Václava Klause záleží hlavně na prezidentovi, jak se zveřejňováním informací o milostech naloží. To, že Miloš Zeman odmítá jméno zveřejnit, mu nepřijde divné. "Je na každém prezidentovi, jak si to nastaví. Ale prezident Havel uděloval milostí tisíce, prezident Klaus stovky a prezident Zeman jednotky, takže se to nedá úplně srovnávat," řekl Macinka.
Klaus neomilostnil pouze přítelkyni své ženy. Před lety pustil na svobodu přerovského podnikatele Jiřího Kotíka, kterého shledaly vinným čtyři soudy a poslaly jej na deset let do vězení za půlmiliardový daňový únik.
U Klause našel zastání také jihlavský podnikatel a sponzor ODS Zdeněk Kratochvíl, který trpěl podle lékařů závažnou duševní poruchou a nemohl kvůli tomu chodit k soudu, kde byl obžalován z hospodářských deliktů. Jako generální ředitel ale zároveň zvládal vést velkou firmu nebo řídit sportovní auto.