Zeman: Blbečci, kteří neznají ústavu, mě nezajímají. Sám ji nejspíš nečetl, shodují se právníci

Barbora Němcová Barbora Němcová
Aktualizováno 27. 1. 2017 14:41
Prezident Miloš Zeman zvažuje kárnou žalobu na soudce Zelenku v kauze Davida Ratha a zaštiťuje se tím, že mu toto právo dává ústava. "Pravomoc kárné žaloby prezidenta je zakotvena v Ústavě České republiky. Blbečci, kteří neznají ústavu, mě nezajímají," řekl prezident. Jenže podle odborníků je to jinak – právo podávat kárnou žalobu prezidentovi dává zákon o řízení ve věcech soudců, státních zástupců a soudních exekutorů. Ústava se o něm nezmiňuje.
Miloš Zeman.
Miloš Zeman. | Foto: ČTK

Praha – Prezident Miloš Zeman se dopustil omylu, když napadl své kritiky, podle nichž by podáním kárné žaloby na soudce Petra Zelenku zasáhl do nezávislosti justice. "Pravomoc kárné žaloby prezidenta je zakotvena v Ústavě České republiky. Blbečci, kteří neznají ústavu, mě nezajímají," řekl Zeman, který chce soudce potrestat za to, že zrušil trest pro exhejtmana Davida Ratha.

Jenže ústava, o níž prezident mluvil, mu žádnou takovou pravomoc nedává – podávat kárné žaloby totiž hlavě státu umožňuje zcela jiný zákon. "V ústavě to nenajdete. V ústavě ve vztahu k soudní moci najdete jenom to, že prezident jmenuje soudce a předsedu a místopředsedy Nejvyššího soudu," vysvětlil ústavní právník Jan Kysela.

Stejného názoru je i bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová. "Zdá se, že prezident ústavu nečetl," napsala na svůj facebookový profil. Pro Aktuálně.cz pak vysvětlila, že "prezidentovi přísluší vykonávat pravomoci, které nejsou výslovně v ústavním zákoně uvedeny, stanoví-li tak zákon". V tomto případě jde o zákon o řízení ve věcech soudců, státních zástupců a soudních exekutorů, dodala právnička.

Wagnerová také zdůraznila, že i podle ní není podání kárné žaloby prezidentem na místě. "Tady není prostor pro kárné řízení," tvrdí Wagnerová. "Byl by to opravdu veliký zásah do soudcovské nezávislosti," dodala s tím, že v tomto případě se jedná o zargumentovaný právní názor senátu vrchního soudu. Nad soudci podle ní nemůže viset Damoklův meč kárné žaloby s ohledem na to, jak rozhodují.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček nepřipustil, že by se Zeman dopustil omylu. "Ústavní právníci tvrdí často mnoho různých a protichůdných věcí. Více k tomu nemám co dodat," napsal Aktuálně.cz.

 

Právě se děje

před 24 minutami

V pražské Uhříněvsi hoří hala, hasiči zatím požár nemají pod kontrolou

V pražské Uhříněvsi hoří skladovací hala o ploše 10 krát 30 metrů. Kvůli většímu počtu zasahujících jednotek hasičů byl vyhlášen třetí stupeň požárního poplachu. Na twitteru to uvedli pražští hasiči.

K požáru vyjížděli dnes kolem 17. hodiny. Podle policie bylo nutné evakuovat několik desítek lidí ze sousední haly. Stupně požárního poplachu jsou tři plus jeden zvláštní podle rozsahu události a zásahu.

Oheň zasáhl halu v Bečovské ulici, kde je podle hasičů uskladněno drogistické zboží. "Na místo míří další jednotky. Požár se zatím nedaří dostat pod kontrolu," sdělili hasiči. Možné příčiny vzniku požáru či odhad výše škod zatím neuvedli. Policisté na twitteru oznámili, že kvůli požáru uzavřeli Bečovskou ulici od kruhového objezdu.

před 27 minutami

Při sesuvu půdy na severu Indie přišlo o život devět osob

Devět lidí přišlo o život při sesuvu půdy v severoindickém státě Himáčalpradéš. Sesuté balvany spadly na vůz, v němž cestovalo 11 lidí. Zbylé dvě další osoby a jeden kolemjdoucí byli zraněni. Uvedla to agentura ANI s odvoláním na indo-tibetskou pohraniční policii (ITBP).

Balvany valící se z kopce způsobily také zřícení nedalekého mostu a poškodily několik aut. Zablokováno bylo také několik silnic, uvedla agentura Reuters.

Západ Indie v minulých dnech zasáhly monzunové deště, které vyvolaly záplavy a rozsáhlé sesuvy půdy. Ve státě Maháráštra při záplavách a sesuvech zahynulo 138 osob a desítky dalších se stále pohřešují, uvedla televizní stanice NDTV. Dvě státní dálnice a důležité silnice zůstávají zavřené pro dopravu, což ztěžuje evakuaci lidí. Mnoho jich uvízlo na střechách svých zatopených domů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy