reklama
 
 

Zeman: Blbečci, kteří neznají ústavu, mě nezajímají. Sám ji nejspíš nečetl, shodují se právníci

Aktualizováno 27. 1. 2017 14:41
Prezident Miloš Zeman zvažuje kárnou žalobu na soudce Zelenku v kauze Davida Ratha a zaštiťuje se tím, že mu toto právo dává ústava. "Pravomoc kárné žaloby prezidenta je zakotvena v Ústavě České republiky. Blbečci, kteří neznají ústavu, mě nezajímají," řekl prezident. Jenže podle odborníků je to jinak – právo podávat kárnou žalobu prezidentovi dává zákon o řízení ve věcech soudců, státních zástupců a soudních exekutorů. Ústava se o něm nezmiňuje.

Praha – Prezident Miloš Zeman se dopustil omylu, když napadl své kritiky, podle nichž by podáním kárné žaloby na soudce Petra Zelenku zasáhl do nezávislosti justice. "Pravomoc kárné žaloby prezidenta je zakotvena v Ústavě České republiky. Blbečci, kteří neznají ústavu, mě nezajímají," řekl Zeman, který chce soudce potrestat za to, že zrušil trest pro exhejtmana Davida Ratha.

Jenže ústava, o níž prezident mluvil, mu žádnou takovou pravomoc nedává – podávat kárné žaloby totiž hlavě státu umožňuje zcela jiný zákon. "V ústavě to nenajdete. V ústavě ve vztahu k soudní moci najdete jenom to, že prezident jmenuje soudce a předsedu a místopředsedy Nejvyššího soudu," vysvětlil ústavní právník Jan Kysela.

Stejného názoru je i bývalá ústavní soudkyně Eliška Wagnerová. "Zdá se, že prezident ústavu nečetl," napsala na svůj facebookový profil. Pro Aktuálně.cz pak vysvětlila, že "prezidentovi přísluší vykonávat pravomoci, které nejsou výslovně v ústavním zákoně uvedeny, stanoví-li tak zákon". V tomto případě jde o zákon o řízení ve věcech soudců, státních zástupců a soudních exekutorů, dodala právnička.

Wagnerová také zdůraznila, že i podle ní není podání kárné žaloby prezidentem na místě. "Tady není prostor pro kárné řízení," tvrdí Wagnerová. "Byl by to opravdu veliký zásah do soudcovské nezávislosti," dodala s tím, že v tomto případě se jedná o zargumentovaný právní názor senátu vrchního soudu. Nad soudci podle ní nemůže viset Damoklův meč kárné žaloby s ohledem na to, jak rozhodují.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček nepřipustil, že by se Zeman dopustil omylu. "Ústavní právníci tvrdí často mnoho různých a protichůdných věcí. Více k tomu nemám co dodat," napsal Aktuálně.cz.

autor: Barbora Němcová | 27. 1. 2017 13:57

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama