Falešný Rath se na Facebooku navážel do Palacha, pobouřil stovky lidí. Exhejtman chce účet zrušit

Jakub Zelenka Jakub Zelenka
17. 1. 2017 12:38
Falešný účet působící dojmem, že jej píše exhejtman David Rath, rozzlobil na Facebooku řadu lidí, když v pondělí nevybíravě kritizoval oběť Jana Palacha. Skutečný exhejtman David Rath se ale od příspěvku distancoval a řeší způsob, jak vtipálka umlčet. Profil totiž vypadá velmi uvěřitelně.
David Rath v Hostivici po vynesení rozsudku.
David Rath v Hostivici po vynesení rozsudku. | Foto: ČTK

Praha  Na sociální síti Facebook úřaduje falešný exhejtman David Rath. Internetové diskutéry účet pobouřil příspěvkem, v němž zpochybňoval hrdinství Jana Palacha – v den výročí jeho smrti.

„Polít se benzínem a škrtnout sirkou na takzvaný protest je v některých zemích téměř na denním pořádku. Opravdovou odvahou není teatrálně odejít, jako to udělal Jan Palach, ale například zasvětit život medicíně a pomáhat lidem každý den jako lékař,“ píše v příspěvku s tím, že srovnatelnou životní obětí může být i vysoká politika.

Skutečný David Rath, který byl nepravomocně odsouzen za korupci, se však proti příspěvku ohradil.

„Nejde o můj účet, jde o neoprávněné použití jména,“ odepsal serveru Aktuálně.cz. Případ chce nyní řešit. „Musím se s někým poradit, jak se postupuje a na koho se mám obrátit. Zrušení by bylo namístě,“ dodal.

V přátelích má falešný Rathův profil řadu politiků, novinářů a známých osobností. Někteří jeho příspěvek pohoršeně sdíleli. „David Rath je deprivant,“ napsal například zastupitel v Uherském Hradišti Jan Zapletal.

Status si na zeď svého profilu umístil i politolog Kamil Švec, později ho ale smazal. „Sleduji ho už delší dobu a nepůsobil nějak falešně. Snažím se na takové věci dávat pozor. Ten profil je evidentně propracovaný,“ míní.

Falešné účty

Na sociálních sítích se falešné profily politiků a známých osobností objevují poměrně často. Nejčastěji se vtipálci „vtělují“ například do prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka či Karla Schwarzenberga.

Ověřování zdrojů a původu zpráv je v současné době hlavním tématem také pro ministerstvo vnitra. To zřídilo pro boj s propagandou a falešnými zprávami speciální Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám. Tento krok vyvolal kritiku z Hradu.

„Odhalení skutečných dezinformačních kampaní vyžaduje kvalifikaci a zdroje zpravodajských služeb, což 15 úředníků na ministerstvu vnitra nemá,“ kritizoval centrum prezident Miloš Zeman. Jeho mluvčí úřad nenazve jinak než cenzorské ČÚTI (Český úřad pro tisk a informace).

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Z paraguayského vězení uprchlo 75 nebezpečných trestanců

Nejméně 75 vězňů, mezi nimiž jsou členové zvlášť nebezpečných brazilských gangů, uprchlo z vězení v Paraguayi. Oznámily to dnes v Asunciónu vládní zdroje. Uprchlíci se prokopali na svobodu tunelem, o němž podle přesvědčení vyšetřovatelů musel vězeňský personál vědět.

Věznice se nachází ve městě Pedro Juan Caballero při hranicích s Brazílií. Její ředitel bezprostředně po útěku přišel o práci, napsala agentura Reuters. "Byla to operace připravovaná řadu dní a je nemožné, aby o tom personál vězení nevěděl… Bylo to očividně zaplacené," řekla novinářům paraguayská ministryně spravedlnosti Cecilia Pérezová.

Hraniční oblast je známá jako trasa pašeráků drog, většinou členů brazilských zločineckých skupin. Do pátrání po uprchlících se kromě paraguayské zapojila i brazilská policie.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Severovýchod Kanady zápasí s prudkou zimní bouří, pomáhají dvě stovky vojáků

Do provincie Nový Foundland na severovýchodě Kanady v neděli vláda vyslala dvě stovky vojáků, kteří mají pomoci místním obyvatelům zvládnout prudký nápor zimní bouře. Oznámil to ministr obrany Harjit Sajjan. Spolu s vojáky směřují do oblasti nákladní letouny a vrtulníky.

Správní středisko provincie St. John's zasypalo 75 centimetrů sněhu a situaci komplikuje vítr o síle až 130 kilometrů v hodině. Mnoho silnic je kvůli kalamitě neprůjezdných, v provincii byl vyhlášen stav nouze. Pomoc armády se v příštích dnech zvýší, do regionu zamíří další vojáci, řekl ministr Sajjan.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Účastníci berlínské konference se dohodli na dodržování embarga v Libyi

Účastníci konference o Libyi se v neděli dohodli na dodržování stávajícího zbrojního embarga a jeho lepší kontrole. Zavázali se také, že ukončí vojenskou podporu znesvářených stran. Na tiskové konferenci po skončení konference to uvedli generální tajemník OSN António Guterres německá kancléřka Angela Merkelová, která schůzku na nejvyšší úrovni svolala.

"Nemůžu dostatečně zdůraznit, že neexistuje žádné vojenské řešení konfliktu v Libyi, na tom se shodli všichni účastníci konference," řekl Guterres. "A dnes se také všichni účastníci této konference zavázali do tohoto ozbrojeného konfliktu nebo vnitřních záležitostí Libye nezasahovat," poznamenal.

"Můžu potvrdit, že všichni jsou zajedno, že chceme respektovat zbrojní embargo, a že bude také více kontrolováno než v minulosti," uvedla zase Merkelová, podle níž je důležité, aby závěry konference nyní potvrdila také Rada bezpečnosti OSN.

Berlínského jednání se zúčastnili mimo jiné ruský prezident Vladimir Putin, francouzský prezident Emmanuel Macron nebo americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy