Falešný Rath se na Facebooku navážel do Palacha, pobouřil stovky lidí. Exhejtman chce účet zrušit

Jakub Zelenka Jakub Zelenka
17. 1. 2017 12:38
Falešný účet působící dojmem, že jej píše exhejtman David Rath, rozzlobil na Facebooku řadu lidí, když v pondělí nevybíravě kritizoval oběť Jana Palacha. Skutečný exhejtman David Rath se ale od příspěvku distancoval a řeší způsob, jak vtipálka umlčet. Profil totiž vypadá velmi uvěřitelně.
David Rath v Hostivici po vynesení rozsudku.
David Rath v Hostivici po vynesení rozsudku. | Foto: ČTK

Praha  Na sociální síti Facebook úřaduje falešný exhejtman David Rath. Internetové diskutéry účet pobouřil příspěvkem, v němž zpochybňoval hrdinství Jana Palacha – v den výročí jeho smrti.

„Polít se benzínem a škrtnout sirkou na takzvaný protest je v některých zemích téměř na denním pořádku. Opravdovou odvahou není teatrálně odejít, jako to udělal Jan Palach, ale například zasvětit život medicíně a pomáhat lidem každý den jako lékař,“ píše v příspěvku s tím, že srovnatelnou životní obětí může být i vysoká politika.

Skutečný David Rath, který byl nepravomocně odsouzen za korupci, se však proti příspěvku ohradil.

„Nejde o můj účet, jde o neoprávněné použití jména,“ odepsal serveru Aktuálně.cz. Případ chce nyní řešit. „Musím se s někým poradit, jak se postupuje a na koho se mám obrátit. Zrušení by bylo namístě,“ dodal.

V přátelích má falešný Rathův profil řadu politiků, novinářů a známých osobností. Někteří jeho příspěvek pohoršeně sdíleli. „David Rath je deprivant,“ napsal například zastupitel v Uherském Hradišti Jan Zapletal.

Status si na zeď svého profilu umístil i politolog Kamil Švec, později ho ale smazal. „Sleduji ho už delší dobu a nepůsobil nějak falešně. Snažím se na takové věci dávat pozor. Ten profil je evidentně propracovaný,“ míní.

Falešné účty

Na sociálních sítích se falešné profily politiků a známých osobností objevují poměrně často. Nejčastěji se vtipálci „vtělují“ například do prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka či Karla Schwarzenberga.

Ověřování zdrojů a původu zpráv je v současné době hlavním tématem také pro ministerstvo vnitra. To zřídilo pro boj s propagandou a falešnými zprávami speciální Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám. Tento krok vyvolal kritiku z Hradu.

„Odhalení skutečných dezinformačních kampaní vyžaduje kvalifikaci a zdroje zpravodajských služeb, což 15 úředníků na ministerstvu vnitra nemá,“ kritizoval centrum prezident Miloš Zeman. Jeho mluvčí úřad nenazve jinak než cenzorské ČÚTI (Český úřad pro tisk a informace).

 

Právě se děje

před 21 minutami

Situace ve Francii se zlepšila, pacienty s koronavirem do Česka nepošlou

Francie lépe zvládá situaci s léčbou komplikovaných případů infikovaných koronavirem, pacienty na plicní ventilaci proto do Česka nepošle. Po telefonátu s francouzským premiérem Édouardem Philippem to dnes řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Premiér Philippe českému protějšku nicméně poděkoval za to, že Česko vyslyšelo víkendovou žádost Francie. Na přílet letadla s šesti pacienty se dnes chystala Fakultní nemocnice Brno.

"Moc děkoval, ale řekl, že zatím se u nich situace zlepšila, takže naši nabídku zatím nevyužijí. Že zatím moc děkují za solidaritu, ale zatím to vyřešili jinak," řekl Babiš.

Pacienti v těžkém stavu na plicní ventilaci měli přiletět dnes odpoledne na letiště v Brně-Tuřanech. Babiš o víkendu uvedl, že o pomoc požádala Francie a česká vláda jí vyhověla. Už v minulých týdnech poskytli část svých kapacit nemocným Francouzům Němci.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Hamáček: O letošních Velikonocích nebude žádné koledování ani sousedské přípitky

Tradiční velikonoční koledování nebo připíjení si se sousedy nebude letos možné, řekl v pondělí novinářům ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Současná vládní nařízení kvůli novému koronaviru to nedovolují. Omezení pohybu platí od 12. března. K rozvolňování opatření musí podle něj Česká republika přistupovat opatrně.

"Podle současných opatření to možné není," odpověděl Hamáček na dotaz, zda mohou příští pondělí koledníci vyrazit po vesnici nebo zda si kolegové a sousedé mohou tradičně připít slivovicí. Ministr také zopakoval, že má opatrný postoj k rozvolňování vládních opatření. Již dříve uvedl, že by je vláda neměla výrazně měnit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy