Falešný Rath se na Facebooku navážel do Palacha, pobouřil stovky lidí. Exhejtman chce účet zrušit

Jakub Zelenka Jakub Zelenka
17. 1. 2017 12:38
Falešný účet působící dojmem, že jej píše exhejtman David Rath, rozzlobil na Facebooku řadu lidí, když v pondělí nevybíravě kritizoval oběť Jana Palacha. Skutečný exhejtman David Rath se ale od příspěvku distancoval a řeší způsob, jak vtipálka umlčet. Profil totiž vypadá velmi uvěřitelně.
David Rath v Hostivici po vynesení rozsudku.
David Rath v Hostivici po vynesení rozsudku. | Foto: ČTK

Praha  Na sociální síti Facebook úřaduje falešný exhejtman David Rath. Internetové diskutéry účet pobouřil příspěvkem, v němž zpochybňoval hrdinství Jana Palacha – v den výročí jeho smrti.

„Polít se benzínem a škrtnout sirkou na takzvaný protest je v některých zemích téměř na denním pořádku. Opravdovou odvahou není teatrálně odejít, jako to udělal Jan Palach, ale například zasvětit život medicíně a pomáhat lidem každý den jako lékař,“ píše v příspěvku s tím, že srovnatelnou životní obětí může být i vysoká politika.

Skutečný David Rath, který byl nepravomocně odsouzen za korupci, se však proti příspěvku ohradil.

„Nejde o můj účet, jde o neoprávněné použití jména,“ odepsal serveru Aktuálně.cz. Případ chce nyní řešit. „Musím se s někým poradit, jak se postupuje a na koho se mám obrátit. Zrušení by bylo namístě,“ dodal.

V přátelích má falešný Rathův profil řadu politiků, novinářů a známých osobností. Někteří jeho příspěvek pohoršeně sdíleli. „David Rath je deprivant,“ napsal například zastupitel v Uherském Hradišti Jan Zapletal.

Status si na zeď svého profilu umístil i politolog Kamil Švec, později ho ale smazal. „Sleduji ho už delší dobu a nepůsobil nějak falešně. Snažím se na takové věci dávat pozor. Ten profil je evidentně propracovaný,“ míní.

Falešné účty

Na sociálních sítích se falešné profily politiků a známých osobností objevují poměrně často. Nejčastěji se vtipálci „vtělují“ například do prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka či Karla Schwarzenberga.

Ověřování zdrojů a původu zpráv je v současné době hlavním tématem také pro ministerstvo vnitra. To zřídilo pro boj s propagandou a falešnými zprávami speciální Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám. Tento krok vyvolal kritiku z Hradu.

„Odhalení skutečných dezinformačních kampaní vyžaduje kvalifikaci a zdroje zpravodajských služeb, což 15 úředníků na ministerstvu vnitra nemá,“ kritizoval centrum prezident Miloš Zeman. Jeho mluvčí úřad nenazve jinak než cenzorské ČÚTI (Český úřad pro tisk a informace).

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Ondra a Adamovská jsou mistry republiky v boulderingu

Olympionik Adam Ondra a Eliška Adamovská vyhráli mistrovství republiky v boulderingu. Oba favorizovaní sportovní lezci ve finále šampionátu ve Slaném pokořili jako jediní všechny čtyři cesty.

Za bývalým mistrem světa v boulderingu i v lezení na obtížnost Ondrou, který v Tokiu nenaplnil medailové ambice a v olympijském finále skončil šestý, skončil hlavní soupeř Martin Stráník. Ten měl "topy" tři. Bronz získal Štěpán Volf.

Adamovská, jež v červenci vyhrála v Brianconu závod Světového poháru v obtížnosti, dnes ve Slaném zvítězila před Michaelou Smetanovou a Markétou Janošovou.

Další zprávy