Zelení našli spojence, který spolupracuje i s komunisty

Martina Machová Martina Machová
5. 8. 2009 14:00
Vedení Strany zelených to nevadí, je to prý jeho interní záležitost
Úřadující předseda Zelených Ondřej Liška po neúspěchu strany v eurovolbách
Úřadující předseda Zelených Ondřej Liška po neúspěchu strany v eurovolbách | Foto: Jan Langer

Praha - Po nepodařeném navázání předvolební spolupráce s Českou pirátskou stranou přichází Strana zelených s novým plánem, jak získat ztracené voliče. Dohodla se Stranou pro otevřenou společnost (SOS), která dosud působila jen na komunální úrovni.

Výměnou za podporu uvolní jejím zástupcům místa na zelených kandidátkách. O podrobnostech chtějí obě strany informovat na čtvrteční tiskové konferenci.

Paradoxně nové spojení spíš může Zeleným uškodit. Strana pro otevřenou společnost totiž na například v Libereckém kraji vládne po boku ČSSD s tichou podporou komunistů a voličská základna Zelených se spíš rekrutuje z antikomunistů.

V loňských krajských volbách zde získala SOS tři mandáty v pětačtyřicetičlenném zastupitelstvu. V rámci koalice s ČSSD pak jejich jednička Lidie Vajnerová obsadila druhou nejvyšší funkci v kraji - je přímou zástupkyní libereckého hejtmana.

"Cítím se vázána mandátem, který jsme získali, i důvěrou lidí, kteří pracovali v předvolební kampani. Strana pro otevřenou společnost byla osm let v opozici, nyní by chtěla pracovat ve vedení kraje a tím získat možnost lépe prosazovat svůj program," vysvětlovala na podzim Vajnerová svou motivaci.

SOS přitom ještě před volbami jakékoli vzájemné svazky s komunisty odmítala. Následná spolupráce pak stranickou buňku na Liberecku téměř rozložila. Část členské základny se totiž pokusila nesouhlasící, antikomunisticky založené straníky vyloučit.

Zelení v minulosti svého nového partnera nevidí problém.

"Je to spíš interní věc Strany pro otevřenou společnost," komentuje chystanou spolupráci s rozporuplnou stranou úřadující předseda Zelených Ondřej Liška.

"My s nimi nenavazujeme spolupráci v rámci kraje a ani se nebudeme nijak slučovat. Chceme spojit síly celorepublikově, a tam to myslím nevadí," dodává Liška.

Zelení v letošních parlamentních volbách totiž bojují doslova o přežití. Podle dosavadních průzkumů volebních preferencí by se totiž nemuseli do parlamentu vůbec dostat. Poslední průzkum Palackého univerzity v Olomouci hovořil o 4,3 procentech.

Podle předchozího průzkumu společnosti Factum Invenio by dokonce zůstali pod hranicí potřebných 5 procent ještě hlouběji - na 3,7 procentech.

Zatímco na celostátní úrovni je spolupráce politických stran s komunisty stále tabu, na komunální úrovni pravidlo již delší dobu neplatí. Otevřenou spolupráci s komunisty naplno stvrdila po loňských volbách sociální demokracie, která s pomocí komunistů ovládá například Moravskoslezský kraj.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře, měl urazit prezidenta a policii

Běloruský soud poslal na rok a půl do vězení novináře Sjarheje Hardzijeviče, kterého shledal vinným z urážky prezidenta země a pomluvy dvou policistů. S odvoláním na Běloruskou asociaci novinářů o tom informovala agentura AP, podle níž je verdikt součástí represí, které běloruské úřady rozpoutaly proti nezávislým médiím a obhájcům lidských práv. Hardzijevič vinu nepřiznal, obhajoba se hodlá proti rozsudku odvolat.

"Nemám s těmito zločiny nic společného, nepokládám se za vinného," prohlásil u soudu ještě před vynesením rozsudku padesátiletý novinář, který nyní musí rovněž zaplatit odškodné policistům ve výši 2000 běloruských rublů každému z nich (přibližně 17 000 korun) a státu poplatek 174 rublů (1500 korun).

Hardzijevič skončil před soudem kvůli obviněním v souvislosti se zprávami v chatovací skupině v aplikaci Viber, kterou někdo loni smazal. Jeho obhájci požadovali, aby bylo obvinění staženo kvůli nedostatku důkazů a kvůli nemožnosti prokázat trestný čin, píše AP. Co konkrétně v údajně urážlivé zprávě zaznělo, nicméně agentura ani asociace nespecifikovaly.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

USA předaly Rusku seznam diplomatů, kteří musí opustit zemi

Spojené státy předaly ruskému velvyslanectví seznam 24 diplomatů, kteří musí do 3. září opustit zemi. V rozhovoru pro magazín National Interest to řekl ruský ambasador ve Washingtonu Anatolij Antonov. Z jeho vyjádření není jasné, zda požadavek Spojených států vyvolal nějaký konkrétní spor, napsala agentura Reuters. Podle agentury TASS diplomaté odjíždějí kvůli končícím vízům. Mluvčí americké diplomacie označil velvyslancovy výroky za nepřesné.

"Téměř všichni odjedou bez toho, aniž by byli nahrazeni, protože Washington náhle zpřísnil postup vydávání víz," uvedl Antonov a zároveň prohlásil, že ruské diplomatické mise ve Spojených státech jsou "bezprecedentně omezovány" a restrikce se podle něj stupňují.

"Američtí kolegové jsou v tomto ohledu vytrvalí a kreativní. Vyhošťování diplomatů se tu a tam děje pod za vlasy přitaženými záminkami. Loni v prosinci ministerstvo zahraničí jednostranně stanovilo tříletý limit pro dobu nasazení ruského personálu ve Spojených státech, které - pokud je nám známo - neuplatňuje vůči žádné jiné zemi," nechal se slyšet ruský velvyslanec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy