Zelená energie v ohrožení, biomasa jde na export

Pavel Baroch
14. 4. 2007 22:56
Rakousko se na českou biomasu spoléhá
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Česko se při vstupu do Evropské unie zavázalo, že zvýší podíl elektřiny z obnovitelných zdrojů ze současných asi 4,5 procenta na osm v roce 2010. Ministr životního prostředí Martin Bursík (SZ) chce jít ještě dál a výrobu proudu a tepla ze zelených zdrojů v dalších letech zvýšit ještě výrazněji.

Jenže tento plán může zhatit to, že se spoustu dřevní štěpky či pelet vyváží do Rakouska, Polska a Neměcka. Podle všech odborných studií je to přitom právě biomasa, která má Česku zajistit nejvíce zelené energie.

"Vývoz biomasy stále roste," upozorňuje Miroslav Šafařík, předseda Českého sdružení pro bioamasu - CZ Biom.

ČEZ nemá palivo

Jen v loňském roce se podle údajů CZ Biom vyvezlo za hranice kapalné biomasy (zejména bionafta) za bezmála tři miliardy korun a pevné biomasy (palivové dřevo, piliny či sláma) za více než miliardu.

"Rakousko ve svých plánech na zvyšování podílu obnovitelných zdrojů na dovoz z České republiky dokonce spoléhá," dodává Šafařík.

Nedostatek biomasy pociťuje například ČEZ, který plánuje, že časem bude v elektrárně Hodonín spalovat výhradně energetické plodiny nebo zbytky ze zemědělské produkce. Jenže tento plán má jeden zásadní problém: ČEZ zatím nemá dostatek paliva.

ČEZ teď řeší, jak v blízkém okolí elektárny zajistit dostatek biologického paliva. Elektrárenská společnost počítá i s podporou státních úřadů.

Ekologické pelety
Ekologické pelety | Foto: Ekowatt

V zahraničí nabízejí více peněz

Česká biomasa se do ciziny vyváží především proto, že má v zahraničí větší podporu, a proto ji firmy mohou nakupovat za vyšší cenu. Do okolních států tak putuje například více než devadesát procent ekologických pelet.

V Evropské unii, která chce být světovým lídrem ve využívání obnovitelných zdrojů, je obecně velký hlad po zelených surovinách.

Před několika lety se za tunu pelet platilo 2,5 až tři tisíce korun, teď už se cena přehoupla přes čtyři tisíce.

"Rostoucí cena biomasy v Evropě způsobuje stále větší odliv z České republiky. Pokračování tohoto trendu je pravděpodobné, protože česká kupní síla rychleji neporoste," soudí Miroslav Šafařík z CZ Biom.

Chybou bylo vyšší DPH

Šafařík upozorňuje, že chybou bylo, když republika přeřadila před třemi lety ekologické výrobky včetně biomasy z nižší, pětiprocentní sazby DPH do základní, devatenáctiprocentní. Vláda to zdůvodňovala vstupem země do Evropské unie.

"Byla to naše česká horlivost," tvrdí ovšem Šafařík. "Evropská komise nás naopak vyzývá k návratu do nižší sazby DPH."

Ministr životního prostředí Bursík už oznámil, že snížení DPH na dřevo, štěpku či pelety je jednou z jeho priorit.

Biomasa se spaluje i ve Chvaleticích
Biomasa se spaluje i ve Chvaleticích | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

"Obnovitelné zdroje se stanou pro domácnosti dostupnější a začnou konkurovat uhlí, plynu a elektřině. Podobný návrh už předložila skupina poslanců a my ho samozřejmě podpoříme," řekl Bursík.

Jeho úřad vkládá naděje i do ekologická daňkvé reformy, která by měla zdražit neekologická paliva. "Obnovitelné zdroje, tedy i biomasa, budou pro českého spotřebitele cenově výhodnější. Tím bude biomasa více spotřebována na českém trhu," řekla Jarmila Krebsová z tiskového oddělení ministerstva životního prostředí.

Zelená elektřina se víc vyplatí

Energetický regulační úřad od letošního roku zvýšil výkupní ceny zelené elektřiny, což by také mělo pomoci tomu, aby biomasa zůstala v Česku.

"Zvýšená podpora biomasy by měla zabránit jejímu vývozu do Polska a Rakouska, kde je podpora větší. Proto se vyplatilo biomasu vyvážet," řekl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž.

 

Právě se děje

Další zprávy