Ze srdce děkujeme všem. Češi na pomoc válčící Ukrajině poslali už přes čtyři miliardy

Julia Makhinchuk Julia Makhinchuk
27. 6. 2022 15:38
Tuzemské humanitární organizace díky podpoře českých dárců doručily na Ukrajinu stovky tun humanitární pomoci či vojenského vybavení. "Dárcům patří velké poděkování, jsme rádi, že nečekají, až pomůže někdo jiný," vzkazuje například Miroslava Jirůtková z Českého červeného kříže.

Čtyři měsíce uplynuly od chvíle, kdy na Ukrajinu zaútočila ruská vojska. Češi reagovali nebývalou solidaritou s napadeným národem. A do různých sbírek přispívají nadále, byť zájem klesá. Redakce Aktuálně.cz oslovila šest největších humanitárních organizací, které pomoc Ukrajině či uprchlíkům zajišťují. A také ukrajinské velvyslanectví v Praze, které společně s českým ministerstvem obrany zřídilo finanční sbírku na nákup zbraní.

Celkem Češi v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu darovali kolem 4,25 miliardy korun. Nejvíce poslali organizaci Člověk v tísni - téměř dvě miliardy korun. Ukrajinské velvyslanectví pak od dárců obdrželo 1,3 miliardy.

"Vlna solidarity v prvních týdnech fungování sbírky byla enormní a je pochopitelné, že podpora dárců se postupně snižuje. Ukrajinci ale naši pomoc budou ještě nějakou dobu potřebovat, a proto jsme rádi, že na sbírkovém účtu prostředky stále přibývají, i když pomalejším tempem," říká Kristýna Bardová z organizace Post Bellum, které se dosud podařilo shromáždit Přes 300 milionů korun.

Foto: Člověk v tísni

Člověk v tísni

Na konto neziskové organizace Člověk v tísni se od začátku výzvy SOS Ukrajina sešlo téměř dvě miliardy korun a půl milionu darů. Některé dary ze zahraničí či ze zaměstnaneckých sbírek stále přichází, ač se podpora dárců postupně snižuje.

"Tak to ale bývá vždy, že příspěvky přichází v prvních týdnech krize. Kdo daroval, možná časem daruje ještě jednou, ale pravidelně nikoliv. Není to však nic neobvyklého, podobný průběh mají naše sbírky vždy," vysvětluje ředitel humanitární organizace Šimon Pánek.

Na východě Ukrajiny je nyní podle něj pro lidi potřeba zajistit hlavně potraviny, hygienické potřeby a vodu. Na západě Ukrajiny pak podporu potřebují obce, které ubytovávají uprchlíky. "Místní solidarita i zdroje po měsících oslabují, což je logické," doplňuje Pánek.

Člověk v tísni pomáhá zejména s distribucí humanitární pomoci. Přímo na Ukrajině nyní pracuje 189 zaměstnanců. Organizace mimo jiné dodala stovky litrů pitné vody ke dvěma tisícům lidí, kteří se ukrývají ve sklepech ve městě Adijivka v Doněcké oblasti. Od léta se chce organizace podílet i na základních opravách domů a bytů v některých osvobozených územích. A pomáhá i v Česku - například s ubytováním ukrajinských uprchlíků nebo vzděláváním jejich dětí. 

"Chtěl bych poděkovat za fenomenální vlnu solidarity, jak ve formě příspěvků organizacím, které na Ukrajině pomáhají, tak i ve formě pomoci a podpory uprchlíkům. Pro nás je to zároveň velký závazek dobře svěřené peníze použít," vzkazuje dárcům Pánek.   

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 11 minutami

Lidí nově nakažených covidem v Česku dál ubývá

Letošní letní vlna covidu-19 v Česku dál slábne. Počty lidí nově nakažených covidem klesají v mezitýdenním srovnání 14. den v řadě. Ve středu do statistik na webu ministerstva zdravotnictví přibylo 2203 nových případů, o 468 méně než ve stejný den předchozího týdne. Nižší byl i počet podezření na opakovanou nákazu. Za týden klesl o 90 na 866 případů.

Za posledních sedm dní testy v Česku odhalily 121 nových případů covidu-19 v přepočtu na 100 000 obyvatel. Je to nejnižší hodnota za poslední více než tři týdny.

Nejvíce se nový typ koronaviru šíří v Praze s incidenčním číslem 153. Naopak na Vysočině připadá na 100 000 obyvatel 93 případů za posledních sedm dní. Nižší týdenní incidenci než 100 vykazuje ještě Plzeňský, Karlovarský a Jihočeský kraj.

Zdroj: ČTK
před 34 minutami

Severokorejský vůdce oznámil, že KDLR vyhrála nad covidem. Oficiální bilance je 74 mrtvých

Severokorejský vůdce Kim Čong-un ohlásil vítězství v boji proti koronaviru a nařídil, aby byla zrušena nepřísnější protiepidemická opatření, která byla zavedena v květnu. Jeho sestra uvedla, že nemoc sám prodělal. S odkazem na severokorejská státní média o tom informuje agentura Reuters.

Severokorejské úřady nesdělily, kolik případů nákazy koronavirem se v zemi potvrdilo. Od 29. července ale země nehlásila žádná podezření na nové případy. Mezinárodní humanitární organizace přitom opakovaně upozorňovaly, že země má omezené testovací kapacity.

Kim podle KCNA řekl, že oficiální bilance 74 mrtvých představuje ve srovnání se situací v jiných zemích "bezprecedentní zázrak". Severní Korea místo potvrzených případů koronaviru hlásila počet osob s příznaky horečky. Denní bilance těchto případů dosáhla vrcholu 15. května, kdy jich bylo více než 392 920. To přimělo zdravotnické odborníky varovat před nevyhnutelnou krizí.

Zdroj: ČTK
před 39 minutami

Při útoku islamistů v Mali zemřelo 42 vojáků, země vyhlásila třídenní státní smutek

Dvaačtyřicet malijských vojáků přišlo o život a dalších 22 jich bylo zraněno při nedělním útoku u města Tessit na severu Mali.Ve středu to oznámily úřady této západoafrické země, útok připsaly místní odnoži teroristické skupiny Islámský stát. V zemi od středy platí třídenní státní smutek. Informují o tom světové agentury.

Jednalo se o jeden z největších útoků na malijskou armádu za poslední roky. Vojáci podle prohlášení při několik hodin trvajících bojích zabili 37 ozbrojenců. Armáda původně informovala o 17 zabitých vojácích a devíti pohřešovaných.

V Mali panuje špatná bezpečnostní situace od roku 2012, v zemi vládne vojenská junta, která v roce 2020 svrhla demokratickou vládu, částečně kvůli frustraci z její neschopnosti zastavit násilí. Vládnoucí junta se odvrátila od tradičního spojence a bývalé koloniální mocnosti Francie a přiklání se k Rusku, podle západních informací působí v Mali ruští žoldnéři.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Část pražského metra A zastavila nehoda, soupravy nejezdí mezi Náměstím Míru a Želivského

Kvůli nehodě soupravy je obousměrně zastavený provoz na lince metra A mezi stanicemi Želivského a Náměstí Míru. Předpoklad obnovení provozu je zhruba v 06:30, uvádí pražský dopravník podnik na webu. Ve zbylých dvou úsecích linky A jezdí metro normálně.

Kvůli blíže neupresněné dopravní nehodě vlaku metra byl provoz části linky A zastaven v 04:40. Dopravní podnik žádá cestující, aby v úseku mezi stanicemi Želivského a Náměstí Míru použili povrchovou dopravu.

Mezi stanicemi Želivského a Depo Hostivař zůstal provoz metra zachovaný bez omezení, stejně jako mezi Náměstím Míru a konečnou Nemocnice Motol.

Zdroj: ČTK
Další zprávy