Ze Spolchemie uniká rtuť, tvrdí ochránci

Pavel Baroch
27. 7. 2006 16:30
Ústí nad Labem - Lidé z ekologického sdružení Arnika naměřili v ovzduší v okolí ústecké Spolchemie jedovatou rtuť.

Organizace je přesvědčena o tom, že tato látka, která může narušovat nervový systém člověka, uniká z chemičky nekontrolovaně a že lidé v blízkosti továrny nemají o rtuti v ovzduší tušení.

"Provedená měření odhalila, že Spolchemie je v některých případech, které závisí na počasí, proudění vzduchu a míře úniku rtuti z provozu, zodpovědná za zvýšené koncentrace rtuti ve svém okolí," řekla Hana Kuncová, která rtuť měřila.

Arnika měřila rtuť v továrně a jejím okolí 23. a 26. června pomocí automatického analyzátoru. Nejvíce rturi přístroj naměřil v ústecké Solvayově ulici. Tamní okamžitá koncentrace bezmála čtyřikrát překročila limit, který je platný ve Spojených státech (v Česku se měří pouze roční průměr).

Spolchemie se proti tvrzení Arniky ohradila. Zástupce chemičky Petr Barcal podle ČTK uvedl, že Spolchemie monitoruje hranice svého areálu dvacet čtyři hodin denně.

"Platné imisní limity nepřekračujeme," zdůraznil Barcal.

Pozor na zdravotní stav zaměstnanců

Arnika doporučila chemičce i úřadům, aby úniky jedovaté látky důsledněji monitorovaly.

"Například v Solvayově ulici není žádný monitorovací bod," upozornila Hana Kuncová z Arniky, podle níž by takové měření mohlo prokázat, že jsou na takových místech překračovány i "české" celoroční průměrné limity.

Arnika ve své studii o měření rtuti, která patří mezi první podobné zprávy svého druhu v republice, zároveň navrhla chemičce, aby pečlivě sledovala zdravotní stav svých zaměstnanců a obyvatel.

Podle Petra Barcala ze Spolchemie si chemička uvědomuje rizika spojená s úniky rtuti a proto ji pečlivě monitoruje.

"Pravidelně sledujeme i zdravotní stav zaměstnanců," poznamenal Barcal.

Spolchemie se chystá při výrobě chlóru nahradit současnou amalgámovou elektrolýzu modernější technologiÍ, při které není zapotřebí rtuť.

Chemické látky v prachu i v krvi

Měřením rtuti v okolí Spolchemie pokračuje sdružení Arnika v "tažení" proti nebezpečným chemikáliím.

Nedávno publikovalo výsledky měření vzorků prachu a dešťové vody v různých místech republiky včetně kanceláří předsedy Strany zelených Martina Bursíka a ústeckého hejtmana Jiřího Šulce (ODS).

V kanceláři šéfa zelených Martina Bursíka ekologové našli zvýšené koncetrace tzv. zpomalovačů hoření
V kanceláři šéfa zelených Martina Bursíka ekologové našli zvýšené koncetrace tzv. zpomalovačů hoření | Foto: Ludvík Hradilek

Z analýzy vyplynulo, že jedovaté látky jsou i na relativně čistých místech Šumavy, daleko od chemických továren.

"Nedostatečná kontrola, kterou máme nad chemickými látkami používanými do různých výrobků, způsobila, že prach v kancelářích a bytech obsahuje látky, které ohrožují reprodukci, imunitní systém nebo se kumulují v našich tkáních a negativně působí na hormonální systém," řekl Jindřich Petrlík z Arniky.

V Bursíkově kanceláři v Praze analýza zjistila například zvýšené koncentrace zpomalovačů hoření, které se nejspíš uvolnily z počítače, nábytku či z omítek.

Z dřívějšího testu krve ministra životního prostředí Libora Ambrozka (KDU-ČSL) zase vyplynulo, že tento politik má v těle kromě jiných chemikálií i DDT, které sice bylo zakázáno už v roce 1973, ale v okolním prostředí stále zůstává.

 

Právě se děje

Další zprávy