Jedy jsou i v obyčejné dešťové vodě

Pavel Baroch
10. 7. 2006 16:45
Praha - Nemusíte pracovat v chemičce, abyste se "nakazili" nebezpečnými látkami. Stačí, když sedíte v obyčejné kanceláři.

Ekologické sdružení Arnika nechalo analyzovat vzorky prachu a dešťové vody. Experti měli zjistit možnou přítomnost chemických látek na čtyřech místech v zemi - na Churáňově na Šumavě, v Ostravě, Praze a Ústí nad Labem.

Národní referenční laboratoř pro persistentní organické sloučeniny naměřila ve vzorcích 31 různých jedovatých látek. Přičemž ve vzorcích prachu jich bylo dvanáct až čtrnáct, v dešťové vodě osmnáct až dvacet.

Arnika přitom neodebírala vzorky prachu na ulici, ale v pražské kanceláři předsedy Strany zelených Martina Bursíka, ústeckého hejtmana Jiřího Šulce (ODS), v úřadě Moravskoslezského kraje a v budově hydrometeorologické stanice Churáňov.

"Nedostatečná kontrola, kterou máme nad chemickými látkami používanými do různých výrobků, způsobila, že prach v kancelářích a bytech obsahuje látky, které ohrožují reprodukci, imunitní systém nebo se kumulují v našich tkáních a negativně působí na hormonální systém," řekl Jindřich Petrlík z Arniky.

Na Šumavě byly nejvyšší koncentrace

Připomněl, že i v relativně čistém prostředí Šumavy - na Churáňově - se pracovníci hydrometeorologické stanice dostanou do kontaktu s nezanedbatelnými koncentracemi nebezpečného ftalátu, který se uvolňuje z linolea z PVC.

Právě na Churáňově objevil test nejvyšší koncentrace jedovatých ftalátů.

Výsledky testů poslouží sdružení Arnika k tomu, aby s dalšími ekologickými a spotřebitelskými organizacemi prosadili přísnou evropskou směrnici o kontrole chemikálií, pro níž se používá zkratka REACH. Návrh nových chemických předpisů právě projednává Evropský parlament.

"Výsledky analýzy parlamentu pošleme," řekl Petrlík.

U Bursíka jsou jedovaté zpomalovače hoření

V pražské kanceláři poslance Bursíka sice bylo zjištěno nejmenší množství ftalátů, protože předseda zelených nemá na podlaze linoleum; laboratoř však prokázala zvýšené hodnoty zpomalovačů hoření, které se nejspíš uvolnily z počítače, nábytku či z omítek.

Britský expert Alan Watson, který výsledky testů interpretoval, připomněl, že o dopadech zpomalovačů hoření na zdraví lidí se zatím ví velice málo. Předpokládá se ale například jejich negativní působení na funkci jater a tvorbu hormonů.

"Zatímco o PVC je známo, že obsahuje ftaláty, v případě různých zpomalovačů hoření se o jejich nebezpečnosti a obsahu ve výrobcích zatím příliš nehovoří," okomentoval výsledky testů prachu ve své kanceláři Bursík, kandidát na nového ministra životního prostředí.

Jedovaté látky se našly i v kanceláři
Jedovaté látky se našly i v kanceláři | Foto: Ludvík Hradilek

"Udělám ze své pozice vše pro to, aby REACH tuto mezeru vyplnil a zaručil spotřebitelům právo na informace o obsahu chemických látek ve výrobcích. Hlavní je, aby REACH zaručoval náhradu nebezpečných chemických látek bezpečnějšími alternativami," dodal Bursík.

Nejvíce zpomalovačů hoření obsahoval prach v kanceláři hejtmana Ústeckého kraje Jiřího Šulce.

Ambrozek má v krvi DDT

Sdružení Arnika se před dvěma lety podílelo na podobném testu, když se prověřovala krev evropských ministrů životního prostředí.

V krvi českého ministra životního prostředí Libora Ambrozka (KDU-ČSL) experti našli pesticidy, polychlorované bifenily, zpomalovač hoření i DDT, které bylo zakázáno už v roce 1973, ale v okolním prostředí stále zůstává.

Ambrozek přitom většinu života prožil na chemicky relativně nedotčené jižní Moravě.

"Dokazuje to, že i lidé, kteří nežijí zrovna u chemičky, mohou být kontaminováni dávno zakázanými látkami," komentoval tehdy výsledky testů Ambrozek.

V krvi evropských politiků se před dvěma lety našlo pětapadesát ze 103 zjišťovaných chemických látek. Některé z nich mohou způsobovat rakovinu, poškozovat imunitní systém nebo narušovat hormonální rovnováhu.

 

Právě se děje

před 12 minutami

The Sunday Times: Britský princ Michael nabízí zajištění kontaktů v Kremlu

Novináři nedělníku a televizní stanice Channel 4 se vydávali za zástupce fiktivní jihokorejské firmy, která měla zájem o investice v Rusku. Na schůzce, kterou média natáčela skrytou kamerou, jim princ z Kentu nabídl pomoc jako zprostředkovatel. Za tyto služby si řekl o 10 000 liber (294 000 korun) na den s tím, že může ze svého domova v Kensingtonském paláci natočit na podporu firmy i proslov, a to za poplatek 200 000 dolarů (4,2 milionu korun), uvedla agentura AFP.

Princův přítel a obchodní partner markýz z Readingu Michaela popsal jako "neoficiálního velvyslance jejího veličenstva pro Rusko" a člověka povzneseného nad "politickou vřavu", kterého Moskva považuje za přítele Ruska. Princ se podle markýze rovněž může setkat přímo s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a firmu při tom zastupovat. Princ z Kentu v reakci uvedl, že s Putinem se naposledy setkal v roce 2003.

Michael není považován za aktivního člena královské rodiny a britskou korunou není ani placený. Královnu však Michael v dobách před pandemií zastupoval na zhruba 200 událostech ročně, jako například na státních pohřbech v Indii či na Kypru, píše se na webových stránkách královské rodiny. V životopise 78letého prince se píše, že má skrze svou prababičku silné vazby na Rusko a o zemi jako takovou jevil vždy velký zájem. Je také prvním členem královské rodiny, který se naučil rusky, a to do takové míry, že je kvalifikovaný tlumočník.

Mezi Londýnem a Moskvou panují napjaté vztahy od března 2018, kdy byl v jihoanglickém Salisbury nervově paralytickou látkou novičok otráven bývalý agent Sergej Skripal a jeho dcera Julije. Británie z činu podezírá ruské agenty.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

ČSÚ zatím dostal ve sčítání lidu přes 4,3 milionu formulářů. Končí v úterý

Český statistický úřad (ČSÚ) dosud obdržel více než 4,3 milionu formulářů ke sčítání lidu. Z toho bylo 3,9 milionu elektronických a 440 000 listinných. Dalších 640 000 listinných formulářů je stále v domácnostech. V neděli o tom informovala mluvčí sčítání Jolana Voldánová. Sčítání končí v úterý.

Do úterní půlnoci lze využít elektronický formulář na webu scitani.cz nebo mobilní aplikaci Sčítání21. Do úterý je také možné si na kontaktních místech vyzvednout listinný sčítací formulář a odpovědní obálku. Vyplněný formulář v obálce mohou lidé vhodit do poštovní schránky nebo odevzdat na kterékoliv pobočce České pošty, případně na krajské správě ČSÚ.

Mluvčí již dříve uvedla, že je obtížné stanovit, od kolika lidí statistici údaje už dostali a kolik jim je ještě musí zaslat. Formulář se vyplňuje za domácnost. Česko má 10,7 milionu obyvatel. Podle statistik o příjmech a životních podmínkách má domácnost v průměru 2,34 členů. Při zohlednění tohoto počtu by tedy ve sčítání informace o sobě a svém bydlení poskytlo už zhruba 10,2 milionu osob a formulář by mělo vyplnit a poslat ještě asi půl milionu lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy