EU kárá Česko kvůli ochraně přírody

Pavel Baroch
3. 7. 2006 16:25
Praha/Brusel - Česko se ocitlo pod hrozbou tvrdých sankcí od Evropké unie, neboť omezuje práva lidí při posuzování vlivu staveb na přírodu.

Infobox

JAKÝ SMYSL MÁ EIA

  • Každá významná stavba se musí předem posoudit podle jejího vlivu na životní prostředí.
  • EIA například určuje podmínky, za nichž je možné dálnici či továrnu postavit.
  • Ačkoli posudek EIA není závazný, je potřebný k tomu, aby investor mohl získat územní a stavební povolení.
  • EU vyčítá Česku, že veřejnost nemůže závěry EIA žalovat u soudu.
  • Různé nedostatky má podle EU dalších devět zemí, například Rakousko, Německo, Polsko či Belgie.
  • Polsku například Brusel vyčítá to, že EIA je u některých staveb omezena, takže nemusí "odhalit" všechny dopady na životní prostředí.

Evropská komise vyčítá české vládě, že se veřejnost nemůže obrátit k soudu, pokud nesouhlasí se závěry takzvané EIA, tedy posuzování vlivu významných staveb, například dálnic či továren.

Brusel dnes oficiálně oznámil, že s Prahou zahájil kvůli porušení evropských právním norem řízení, na jehož konci může být až žaloba k Evropskému soudnímu dvoru a vysoká pokuta.

Podobě může kromě Česka dopadnout dalších devět zemí, u nichž komise také zjistila různé nedostatky při posuzování staveb na životní prostředí.

"Občané Evropské unie a Evropský parlament pravidelně vyjadřují obavy v souvisloti s tím, jak se posuzuje vliv na životní prostředí. Lepší vnitrostátní a regionální právní předpisy sníží riziko případných stížností a přispějí k účinnější ochraně životního prostředí v Evropě," řekl unijní komisař pro životní prostředí Stavros Dimas.

Žaloba na dálnici

Zahájené řízení proti Česku nepřekvapilo sdružení Ekologický právní servis, který už počátkem roku ve své analýze EIA upozornilo na to, že nesplňuje evropské požadavky.

"Skutečně chybí jasné ustanovení, podle něhož je možné se proti závěrům EIA odvolat a následně podat žalobu ke správnímu soudu," řekl Aktuálně.cz Radek Motzke z brněnské kanceláře Ekologického právního servisu.

Motzke připomněl, že k EIA je možné podávat pouze námitky, které ovšem úřady mohou ingnorovat - jak se i skutečně děje.

Ekologický právní servis nyní zkouší, jak české soudy posoudí žalobu na konrétní EIA. Právnící se obrátili na správní soud kvůli ekologickému posuzování stavby rychlostní silnice R52 u Mikulova.

"Soud zatím nerozhodl," dodal Motzke.

Hrozí další evropské sankce

Mluvčí ministerstva životního prostředí Karolína Šůlová uvedla, že se výtkou Evropské komise bude její úřad zabývat. Výsledek nechtěla předjímat.

Do lesa noste světlý oděv.
Do lesa noste světlý oděv. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Česku hrozí kvůli ochraně přírody další spory a v krajním případě sankce od Evropského soudního dvoru. V Bruselu už leží několik stížností ekologických organizací, které upozorňují na to, že Česko nezahrnulo do evropské soustavy chráněných území Natura 2000 všechny významné oblasti.

"Například kaňon Labe se svou zcela unikátní přírodou byl navržen ve velmi omezené podobě," připomněla Kateřina Hlavatá ze sdružení Arnika.

Připomínky nevládních organizací se probírali i na nedávném odborném semináři, kterho se v Darové u Plzně účastnili i zástupci Evropské komise či ministerstva životního prostředí.

"Seznam naturových území budeme muset rozšířit," potvrdila mluvčí ministerstva životního prostředí Šůlová.

 

Právě se děje

Další zprávy