Že lidovci opustili sněmovnu? Nene, je jich tam hned 12

Petr Holub
1. 6. 2010 20:01
Pohled na nové zákonodářce ukazuje i to, že držet tašky poslancům se vyplácí
Cyril Svoboda svou stranu nedokázal dostat do Sněmovny, post předsedy a poslance musí vyměnit za práci ve státní správě. Někteří jeho bývalí kolegové měli větší štěstí.
Cyril Svoboda svou stranu nedokázal dostat do Sněmovny, post předsedy a poslance musí vyměnit za práci ve státní správě. Někteří jeho bývalí kolegové měli větší štěstí. | Foto: Jan Langer

Praha - Přehled nových poslanců to ukazuje zřetelně. Ani politické zemětřesení nezabránilo lidovcům, aby obhájili křesla ve sněmovně.

Vedle KSČM, která má 26 křesel jako v minulém období, obhájili lidovci dvanáct ze třinácti mandátů. Ovšem - na volebních listinách TOP 09.

Vedle tří dosavadních poslanců Husáka, Kalouska a Parkanové se do sněmovny dostali dosud méně známí krajští politici, kteří se s KDU-ČSL rozešli rovněž nedávno.

Výjimkou jsou Jaroslav Lobkowicz, který byl lidoveckým poslancem do roku 2006, a někdejší místopředseda lidovců Pavol Lukša.

Chrudim, město poslanců

Rekordní příliv nových poslanců skrývá i další překvapení. Nejsilnější lobby ve sněmovně bude mít komunální sféra. 35 nových poslanců jsou starostové a další městští politici.

Jako rodiště nových zákonodárců se opět osvědčila východočeská Chrudim. Do sněmovny nastoupí díky kroužkování její starosta Jan Čechlovský a na poslaneckém postu vystřídá Ladislava Libého, kterého předtím nahradil na radnici. Chrudimský právník Jiří Chvojka zase postoupil z posledního místa na pardubické kandidátce ČSSD.

Dalších 12 zákonodárců přišlo z krajské úrovně, v tom nechybějí ani tři hejtmani.

Sněmovna se může těšit na 14 nových doktorů, včetně bývalého ředitele nemocnice v Hradci Králové a současného šéfa jablonecké nemocnice.

Přízeň voličů získali i dva gynekologové z Vysočiny, Pavel Antonín za ČSSD, Aleš Roztočil za TOP 09. Úspěšné jsou rovněž dětské lékařky, obě v barvách Schwarzenbergovy strany.

Držet tašku se vyplácí

Zvláštností nové sněmovny bude úspěch poslaneckých asistentů. Celkem čtyři z těch, co drželi tašky svým sněmovním šéfům, bude mít napříště k dispozici vlastní aparát.

Nejvíc překvapil úspěch Jana Floriana, který asistuje Borisi Šťastnému (ODS) a kandidoval v Praze na posledním místě.

Roman Váňa byl asistentem Zdeňky Dopitové a do sněmovny naopak pronikl z prvního místa olomoucké kandidátky ČSSD.

Bude mít možnost na oplátku zaměstnat bývalou šéfovou, která tentokrát nekandidovala.

Do sněmovny pronikly také čtyři advokátky, ovšem žádný advokát.

Profesoři z TOP 09, studenti z VV

Ze seznamu nových poslanců lze vyčíst profil obou nových stran.

TOP 09 očividně sází na elity. Kromě bývalých lidovců má nejvíc starostů, lékařů a univerzitních profesorů. V tom se s ní ani zdaleka nemůže srovnávat žádná z parlamentních stran.

Intelektuálně se nemůže s TOP 09 měřit ani ODS, kde tvoří nově příchozí polovinu poslaneckého klubu. Významněji se prosadili opět starostové včetně tří primátorů (Praha, Chomutov, Opava), ale díky kroužkování se prosadil jediný lékař. Ostatními nováčky jsou straníci, kteří potřebovali nahradit ztracené posty na krajích a ministerstvech.

Zcela specifickou skupinou jsou Věci veřejné. Jádro tvoří čtyři zastupitelé z Prahy 1 a tři pracovníci v bezpečnostní oblasti. Akademickou sféru zastupují studenti a čerství absolventi.

Politickou zkušenost v jejich případě nedodávají bývalí lidovci, ale tři někdejší krajští politici ODS a čtyři lidé od koaličního partnera SNK-ED. Například náměstkyně pardubického primátora Štěpánka Fraňková vstoupí do sněmovny právě v barvách SNK-ED.

 

Právě se děje

Další zprávy