Praha - Sjednotit obě sazby DPH na dvaceti procentech, zdanit nemovitosti podle jejich tržní ceny, omezit sociální dávky majetným lidem.
Tak zní doporučení Mezinárodního měnového fondu (MMF), který v Česku ukončil svou druhou misi po začátku ekonomické krize.
Z pohledu občanů by to mimo jiné znamenalo zdražení potravin. Léků. Knih i veřejné dopravy. Taková je z pohledu významné mezinárodní instituce cena, kterou zaplatí běžný český občan za krizi.
Trvalé následky
Česko v krizi obstálo podle expertů MMF nad očekávání dobře. Pád investic a expertu sice snížil ekonomický výkon, nejhoršímu však zabránilo, že Češi udrželi kladnou bilanci zahraničního obchodu a díky vládním finančním injekcím vyrostla domácí spotřeba. "Rozpočtová opatření pomohla zmírnit propad hospodářského růstu, zároveň zvýšila schodek veřejných financí o čtyři procenta HDP," shrnují experti výsledky vládní politiky.
Ekonomické oživení bude v nejbližší době pomalé a země poroste jen díky exportu a zvýšením zásob. Investice neprostou a domácí spotřeba poklesne.
Rychlejší zlepšení nejde čekat ani v horizontu několika let. Česko už do značné míry vyčerpalo impuls, který ekonomice přinesl vstup do Evropské unie, navíc se na ekonomice podepíše stárnutí populace a tedy úbytek pracovní síly. Proto se už nepodaří obnovit rychlé tempo růstu z let před krizí a schodek rozpočtu se automaticky nesníží zásluhou hospodářského vzestupu.
Pro letošní rok MMF předvídá hospodářský růst o 1,5 procenta. Stejnou předpověď měl shodou okolností pro rok 2009 ve zprávě z listopadu 2008.
Kde zvýšit daně
Současná vláda vytvořila ještě na rok 2010 rozpočet, který zároveň podporuje ekonomické oživení a zároveň se snaží snížit rozpočtový schodek. Ovšem už příští vláda ustavená na základě květnových voleb musí podle fondu připravit "věrohodný a dlouhodobý" plán na konsolidaci rozpočtu. Podle odhadu ministerstva financí to znamená najít v letech 2011-2013 celkem 100 miliard, přitom české úřady optimisticky počítají s průměrným růstem o tři procenta ročně.
Český stát by měl zároveň snižovat výdaje i zvýšit příjmy. Zvyšovat příjmy je podle MMF vhodné likvidací různých daňových výjimek. "Sazba DPH má být sjednocena na vyšší úrovni a daně ze nemovitosti mají vycházet z jejich tržní hodnoty," doporučují experti především.
Fakticky tak doporučují zrušit současnou nižší sazbu DPH na úrovni 10 procent a dosud zvýhodněné zboží včetně potravin či služby zdanit 20 procenty. Tím může stát získat 30-40 miliard ročně.
Nemovitosti se nadále nemají danit paušálními sazbami, které se liší jen podle typu pozemků a velikosti obce, ale procentní sazbou podle jejich tržní ceny. Daň z příjmu podniků se má udržet pod průměrem zemí OECD, to ovšem nebrání mírnému zvýšení její sazby. České daňové úřady dnes vybírají od podniků z jejich zisku 19 procent, většina vyspělých zemí daní podnikové zisky mezi 25 a 35 procenty.
Jak omezit dávky a zdravotní péči
"Ovšem mezinárodní zkušenosti ukazují, že konsolidace rozpočtu založená na snížení výdajů bývá trvalejší," stojí ve zprávě MMF. Proto by mělo Česko okamžitě snížit výkony svého sociálního systému. Nejrychleji je možné omezit dávky sociální podpory. Vyplácely by se jen těm, kdo by prokázali, že jejich majetek nepřesahuje určitou hranici. Tak by se dostaly pouze k těm, kdo je skutečně potřebují.
Reorganizace veřejných institucí by umožnila snížit celkové mzdové náklady státu, aniž by přitom klesaly mzdy státních zaměstnanců.
V nejbližší perspektivě je nezbytné pokračovat v reformě penzijního systému. Měla by zavést druhý pilíř povinného kapitálového spoření, zároveň je třeba opět změnit parametry průběžného státního pilíře. MMF například doporučuje, aby se hranice odchodu do penze zavedla pro všechny už v roce 2020 namísto dosavadního horizontu v roce 2030. Zároveň je třeba omezit předčasné důchody do tří let před termínem. Dnešní úprava umožňuje až pět let.
"Zásadní reformu" potřebuje i zdravotnictví. Především je nutné omezit rozsah péče hrazené ze zákonného pojištění.