22. 11. 2022 16:51

Výpadkům léků mají bránit povinné zásoby na několik týdnů, řekl Válek

Ministerstvo zdravotnictví plánuje podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) legislativní změnu, která má omezit výpadky zásadních léků. Distributoři by u nich měli držet zásobu na několik týdnů. Řekl to při návštěvě premiéra Petra Fialy (ODS) na ministerstvu zdravotnictví.

"Moje představa je, že bych chtěl mít u každé skupiny léků jeden či dva, u které by distributor držel zásobu několika týdnů," řekl Válek. Dodal, že v dohledné době ministerstvo návrh představí. Výpadky léků jsou podle něj ale často celosvětové, také kvůli nešťastné strategii výrobců přenášet výrobu do levnějších zemí v Asii.

Chystá také nový takzvaný screening, kdy by zdravotní pojišťovny měly zvát muže na preventivní vyšetření k odhalení rakoviny prostaty. S premiérem Válek probíral i dostupnost a kvalitu zdravotní péče. "Ani všemi krizemi jsme kvalitu péče dostupné pro všechny žádným způsobem neomezili a nesnížili," řekl Fiala. Podle Válka je třeba se zaměřit na dostupnost zejména primární péče a praktických a zubních lékařů ve všech regionech.

Fiala Válka pochválil za zvládání epidemie covidu-19, podle ministra nemocnice už vrátily čekací lhůty u většiny odkládaných plánovaných operací na předcovidovou úroveň. V době epidemie se odkládaly plánované operace, nemocnice si tak vytvářely prostor na péči o pacienty nakažené koronavirem. "U některých plánovaných operací se dostáváme na stejné čekací doby jako před covidem," doplnil Válek. Nemocnicím poděkoval, podle něj pracují na 130 procent, aby čekací lhůty zkrátily.

Zdroj: ČTK
31. 10. 2022 18:58

SÚKL stahuje z prodeje Paralen ve formě čípků. Je pětkrát silnější, než uvádí obal

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) stahuje lék Paralen 500MG SUP 5 ve formě čípků. Obal léčiva obsahuje nesprávné informace o síle účinné látky. Uvedla to mluvčí SÚKL Klára Brunclíková. Pacienti, kteří mají doma šarži CLB01205, by podle doporučení měli léčivo vrátit do lékárny. Dostanou jiné, nebo jim lékárník vrátí peníze.

"V krabičce (vnějším obalu), na které je uvedena síla léčivého přípravku 500 mg, se může nacházet vnitřní obal (blistr) s vytištěnou sílou léčivého přípravku 100 mg, avšak obsahující čípky s obsahem léčivé látky 500 mg," informovala mluvčí. Pokud je na blistru uvedena síla 100 mg, měl by pacient přestat léčivý přípravek užívat a vrátit jej do lékárny k likvidaci.

"Pokud pacient užíval nebo užívá vyšší počet čípků, než je doporučeno v příbalovém letáku, nebo byl čípek podán dítěti do 12 let s hmotností do 40 kilogramů, musí ihned přestat léčivý přípravek užívat a neprodleně vyhledat lékaře," doplnila Brunclíková.

Pacienti mají nárok na vrácení peněz bez nutnosti předložení účetního dokladu, a to za načatá i nenačatá balení. Lék mohou vracet do konce roku. S dotazy se mohou obrátit na e-mail: [email protected] nebo na tel.: +420 233 086 111.

Zdroj: ČTK
11. 10. 2022 7:47

Počet nových nákaz koronavirem v Česku klesá, ubývá i lidí s covidem v nemocnicích

Testy v pondělí odhalily v Česku 3841 nových případů nákazy koronavirem, což je téměř o tisíc méně než před týdnem. Ubylo i hospitalizovaných s prokázaným covidem-19. V péči nemocnic je nyní 1683 pacientů, o 248 méně než minulé pondělí. Počty lidí ve vážném stavu se příliš nemění, v posledních dnech je jich kolem 50. V pondělí zemřelo deset lidí, nejméně za den od konce září, vyplývá z údajů ministerstva zdravotnictví.

Denní nárůsty počtu nakažených v mezitýdenním srovnání stoupaly v pracovních dnech od začátku září, výjimkami byly některé víkendové dny a sváteční 28. září. V prvním říjnovém týdnu poprvé od konce srpna denní počet nakažených v mezitýdenním srovnání klesl i v pracovních dnech, a to v úterý, čtvrtek a pátek, poté také v sobotu a neděli. A v pondělí pokles nadále pokračoval.

V mezitýdenním srovnání se snížilo také incidenční číslo, tedy počet nových případů nákazy za posledních sedm dní v přepočtu na sto tisíc obyvatel. K dnešku činilo 159 případů, zatímco předchozí pondělí přesahovalo 171 případů. Nejhorší situace je stejně jako dříve v Královéhradeckém kraji, kde je incidence 184, nejméně nových případů - 107 - hlásí Karlovarsko.

Zdroj: ČTK
20. 9. 2022 14:36

Odvolací soud potvrdil odpovědnost Nemocnice Havlíčkův Brod za úmrtí pacientky

Odvolací Krajský soud v Hradci Králové v úterý potvrdil verdikt havlíčkobrodského okresního soudu, podle kterého je Nemocnice Havlíčkův Brod odpovědná za úmrtí Jaroslavy Vencelidesové. Žena v nemocnici v roce 2011 podstoupila operaci žlučníku. Po následných komplikacích, kterým nedokázali zabránit ani lékaři jiných zdravotnických zařízení, v říjnu 2015 zemřela.

Nemocnici za to o náhradu nemajetkové újmy zažalovala rodina zemřelé. Proti rozsudku Okresního soudu v Havlíčkově Brodě se odvolala nemocnice. Dnešní rozsudek krajského soudu je pravomocný. "Rozsudek okresního soudu se potvrzuje," řekla předsedkyně senátu krajského soudu Alena Bačinová.

Zdroj: ČTK
17. 8. 2022 7:54

Epidemie zrychlila, v úterý přibylo o 400 případů více než před týdnem

V Česku přibylo v úterý 2803 potvrzených případů covidu. Poprvé za několik týdnů tak epidemie v mezitýdenním srovnání zrychlila o několik stovek případů. Zvýšilo se také incidenční číslo, které od druhé poloviny července až dosud pravidelně klesalo. Počet hospitalizovaných se od konce minulého týdne pohybuje okolo tisícovky. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Testů bylo zhruba stejně jako před týdnem, laboratoře jich provedly asi devět tisíc. Znovu se zvýšila jejich pozitivita. V případě preventivních testů to bylo o téměř dva procentní body na 9,5 procenta. Nejpočetnější diagnostické testy, které podstupují lidé vykazující příznaky nemoci, odhalily covid u více než 37 procent vzorků. Je to nejvyšší pozitivita od 26. července. Epidemiologické testy, které se dělají například kvůli kontaktu s nakaženým, měly dokonce nejvyšší pozitivitu od února. Covid se v jejich případě prokázal u více než čtvrtiny testovaných.

Zdroj: ČTK
5. 8. 2022 7:57

Epidemie koronaviru v Česku začala zpomalovat, přesto za týden přibylo 15 tisíc nakažených

Za posledních sedm dní přibylo v Česku 15 094 potvrzených případů koronaviru. O týden dříve jich bylo 16 910. Epidemie tak ve srovnání týdnů poprvé od začátku června zpomalila. Ubylo také hospitalizací a dál klesá takzvané incidenční číslo. Zároveň se ale snižuje zájem o testy a v mezitýdenním srovnání vzrostl počet lidí, kteří s covidem zemřeli. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

Epidemie koronaviru začala v Česku růst v prvním červnovém týdnu poté, co od začátku března klesala. Nyní se ale trend znovu otočil. Denní nárůsty nakažených v mezitýdenním srovnání klesly už osmkrát v řadě. Ve čtvrtek laboratoře odhalily 2149 nakažených, o 400 méně než před týdnem.

Testovat se ale nechává méně lidí. Ve čtvrtek jich bylo méně než osm tisíc, zatímco před týdnem zhruba 9500. Pozitivita testů v průběhu týdne kolísá. Počet hospitalizovaných za týden klesl zhruba o 130 lidí. Ve čtvrtek leželo v nemocnicích s covidem 1159 pacientů. V těžkém stavu bylo 35 z nich, o 11 méně než před týdnem. V poslední době se ale zvýšil počet úmrtí s koronavirem. V červenci jich bylo více než za červen a květen dohromady. V posledních sedmi dnech pak s covidem zemřelo 82 lidí, o tři více než o týden dříve. 

Zdroj: ČTK
Pokračovat