Zaměstnanci nemocnice sháněli sbírkou peníze na opravy. Nevhodné, tvrdí ministerstvo

ČTK ČTK
Aktualizováno 9. 4. 2024 16:38
Zaměstnanci Fakultní Thomayerovy nemocnice vypsali sbírku na studii projektu oprav dětské kliniky. Budova je podle nich v nevyhovujícím stavu a na dětské pacienty fouká netěsnícími okny. Během úterý, kdy se informace o sbírce objevila na sociálních sítích, lidé poslali více než 150 tisíc korun. Z cílových 360 tisíc se vybralo k úterním 15:30 přes 200 tisíc korun. Podle webu byla sbírka ukončena.
Thomayerova nemocnice
Thomayerova nemocnice | Foto: Thomayerova nemocnice

Vedení nemocnice podle mluvčího Petra Sulka o sbírce nebylo detailně informováno, ale aktivitu zaměstnanců obecně vítá. S rekonstrukcí kliniky se podle něj počítá. Informace o sbírce nemělo podle mluvčího Ondřeje Jakoba ani ministerstvo zdravotnictví, nepovažuje její cíl za úplně vhodný. Sbírku zorganizoval Nadační fond Davida Švestky.

"Protože bychom si pro naše pacienty přáli lepší zázemí, rozhodli jsme se my, zaměstnanci Pediatrické kliniky, založit sbírku, jejímž prostřednictvím bychom vybrali na studii k projektové dokumentaci, která by nám pomohla odstartovat tolik potřebnou rekonstrukci," píše se v popisu sbírky.

Budova je podle nich oddělená od jiných budov poskytujících péči dětským pacientům, takže je třeba děti převážet venkem. "Vybavení pokojů a přilehlé zázemí je již velmi zastaralé, působí tísnivě a depresivně," napsali zaměstnanci kliniky, která ročně pečuje asi o 1600 dětí.

Více než 95 let stará nemocnice se v současné době opravuje, rekonstrukce několika pavilonů vyjde na stovky milionů korun. Ukončené byly podle mluvčího nemocnice Petra Sulka například opravy Kliniky dětské chirurgie a traumatologie. "S rekonstrukcí Pediatrické kliniky je rovněž počítáno a postupně se na ní i pracuje. S tím souvisí i vznik budoucího nového pediatrického pracoviště," sdělil mluvčí. Obecně podle něj nemocnice aktivitu zaměstnanců vítá, zde ale podle něj "došlo k informačnímu nesouladu".

Sbírka začala minulý čtvrtek a do úterních 14:00 se v ní vybralo asi 45 tisíc korun z plánovaných 360 tisíc. Mají být použity na studii k projektové dokumentaci nového Pediatrického centra, které nemocnice plánuje vybudovat. "Toto centrum bude zahrnovat nový prostor pro Pediatrickou kliniku, který bude mít těsnou návaznost na Kliniku dětské chirurgie a Oddělení dětské intenzivní medicíny. Bude tak tvořit pro děti ucelený komplex péče, kde bude odpovídající sociální i zdravotnické zázemí a všichni potřební dětští specialisté budou pod jednou střechou," píše se v popisu sbírky.

Ve sbírkách už se na projekty v přímo řízených nemocnicích ministerstvem zdravotnictví v minulosti vybíralo, například před dvěma lety na hřiště a terapeutickou zahradu Fakultní nemocnice v Motole. Častější jsou ale dary různých nadačních fondů či neziskových organizací přímo nemocnicím, například přístrojů nebo peněz na výzdobu či jiné vybavení.

 

Právě se děje

Další zprávy