Aneta Kalčíková, praktická sestra z Nemocnice České Budějovice
Českobudějovická nemocnice, kde pracuje Aneta Kalčíková, byla na druhou vlnu připravená. "Kapacita stačila, s druhou vlnou si nemocnice poradila velmi dobře. Byly na to vyhrazené ochranné pomůcky, prostory i personál," říká Kalčíková, která pracuje jako praktická sestra na infekčním.
Na její stanici bylo 21 lůžek určených pro covid pozitivní pacienty. Nemocnice přizpůsobila covidovému provozu lůžka i na dalších odděleních, především na urologii, kardiologii, chirurgii nebo plicní léčebně. "Přesto byla obsazená velká část lůžek na vícero odděleních," popisuje.
"Pořád nechápu ty, kteří doteď existenci koronaviru popírají. Myslí si, že nemusí dodržovat opatření vlády, že nemusí nosit roušku," pozastavuje se nad chováním některých lidí. "Takovým bych přála, aby se došli podívat k těm lidem na pokraji svých sil, aby viděli, co koronavirus dokáže. Třeba by jim to konečně otevřelo oči," doplňuje Kalčíková postřehy ze situací, které v práci zažívá.
V těžkých dnech ji a její kolegy podporuje každý vzkaz, který dostanou. "Určitě vnímám podporu veřejnosti směrem ke zdravotníkům. Všechny vzkazy, ve kterých lidé píšou, že na nás myslí, že nám drží palce a ať to zvládneme, jsou velmi povzbuzující," vysvětluje Kalčíková.
Někdy se ale setkává i s negativními reakcemi. "O to víc se nestačím divit, když se na sociálních sítích dočtu, že zdravotnictví to vše dělá jen pro peníze. To je prostě jenom smutné. My se přitom snažíme jen pomoct, ulevit pacientům, to je vše," pozastavuje se nad některými příspěvky.
I pro pacienty je podle ní důležité, aby si zachovali optimistickou mysl. "Přišli k nám na oddělení několik dní po sobě druh a družka, oba s těžkým covidovým zápalem plic. Oba strádali obavami o toho druhého, a tak jsme je umístili na stejný pokoj. Navzájem se podporovali a dodávali si sílu," doplňuje Kalčíková. Ostatně každý vyléčený pacient povzbuzuje i zdravotníky a dává jim naději, že jejich práce má smysl.