Zemanův stav je nejasný, kvůli výkonu pravomocí se sejde senátní ústavní komise

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 11. 10. 2021 16:55
Kvůli nejasnému zdravotnímu stavu prezidenta Miloše Zemana se 19. října sejde senátní ústavní komise k možnostem, jak zajistit výkon pravomocí hlavy státu. Podle mluvčí Ústřední vojenské nemocnice je Zemanův stav stabilizovaný a pečuje o něj tým zdravotníků specializovaných na intenzivní péči. Schůzka s premiérem Andrejem Babišem plánovaná na středu se konat nebude.
Prezidenta Miloše Zemana v neděli převezli do Ústřední vojenské nemocnice
Prezidenta Miloše Zemana v neděli převezli do Ústřední vojenské nemocnice | Foto: ČTK

"Pan prezident Miloš Zeman je hospitalizován na Klinice anestezie, resuscitace a intenzivní medicíny 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze a Ústřední vojenské nemocnice, kde o něj pečuje tým zdravotníků specializovaných na intenzivní péči," napsala mluvčí nemocnice Jitka Zinke. "Léčebný plán pana prezidenta stanovuje lékařské konzilium ÚVN, složené ze specialistů na dílčí zdravotní problémy pacienta," dodala Zinke.

Budovu, ve které je prezident léčen, hlídají uniformovaní policisté, v okolí stojí několik policejních vozů. Průchod kolem pavilonu policisté neumožňují. Novináři nesmí v areálu nemocnice natáčet.

Podle serveru iDnes.cz prezident leží na anesteziologicko-resuscitačním oddělení. Premiér Babiš také serveru potvrdil, že schůzka o povolební situaci plánovaná na středu se neuskuteční.

Senátní komise bude řešit možné zbavení prezidenta pravomocí

Kvůli zdraví prezidenta se v úterý 19. října sejde senátní komise pro ústavu, uvedl na Twitteru její předseda Zdeněk Hraba (STAN). "Panu prezidentovi přeji brzké uzdravení, ale jsme v situaci, kdy je potřeba mít jasně vyříkané postupy, pokud by k brzkému uzdravení nedošlo. Nemůžeme si dovolit paralýzu ústavních institucí právě v důsledku možných komplikací hlavy státu," napsal.

"Svolal jsem ústavní komisi Senátu k řešení možností, mezi které patří mimo jiné i článek 66 ústavy - prohlášení prezidenta za neschopného výkonu úřadu," dodal Hraba.

Nejdůležitějším úkolem prezidenta v nejbližší době bude pověření vítěze sněmovních voleb k sestavení nové vlády. Senátní ústavní komise se už letos jednou zabývala návrhem, podle něhož Zeman není schopen vykonávat prezidentský úřad. Návrh připravil v červnu senátní výbor pro obranu a bezpečnost. 

Ústava umožňuje zbavit prezidenta pravomocí v případě, jestliže se sněmovna a Senát usnesou na tom, že hlava státu nemůže svůj úřad ze závažných důvodů vykonávat. V takovém případě prezidentské pravomoci hlavy státu přejdou na předsedu vlády a předsedu sněmovny. Jeho pravomoci přebere předseda Senátu, pokud je sněmovna rozpuštěna.

Někteří senátoři již teď vyjadřují návrhu podporu. "Jako člověk přeji Miloši Zemanovi brzké uzdravení. Jako lékař ale vím, že přinejmenším nějakou dobu nemůže vykonávat svůj úřad. Jako senátor proto s respektem k Ústavě v této nestabilni době podpořím dočasný přechod prezidentského úřadu na premiéra a předsedu Sněmovny," napsal Marek Hilšer (za STAN) na Twitteru.

Vicepremiér Karel Havlíček se naopak na pondělní tiskové konferenci vyslovil proti takovému návrhu. "Myslím si, že je to zbytečné. To, že je pan prezident v nemocnici, to se může stát každému a není nikde a nikým potvrzené, že by to měl být dlouhodobý stav, který by mu znemožňoval výkon funkce," komentoval prezidentův stav Havlíček. Jednání o článku 66 ústavy je podle něj v současné situaci předčasné, necitlivé a nekorektní.

Povolební možnosti následujících dnů

  • Nová Poslanecká sněmovna se může sejít nejdřív den po uplynutí funkčního období předchozí sněmovny, které skončí 21. října.
  • Zasedání nově zvolených poslanců svolává prezident republiky.
  • Pokud prezidentu Miloši Zemanovi tento krok jeho zdravotní indispozice nedovolí, nová Poslanecká sněmovna se musí sejít 8. listopadu.
  • Ustavující schůze skončí ve chvíli, kdy se zvolí nový předseda dolní komory parlamentu. Teprve po zvolení nového předsedy podá stávající vláda Andreje Babiše demisi.
  • Prezident republiky jmenuje nového premiéra, v tomto kroku ho neváže žádná lhůta. Nový premiér musí nejpozději 30 dnů po svém jmenování požádat Poslaneckou sněmovnu o důvěru.
  • Pokud nový premiér nezíská důvěru, prezident republiky má i druhý pokus na jmenování nového předsedy vlády. Napotřetí už jmenuje nového ministerského předsedu šéf Poslanecké sněmovny.
  • Pakliže prezident republiky není schopen vykonávat svou funkci, například se na tom shodne Poslanecká sněmovna i Senát, nového premiéra jmenuje prezident republiky na návrh předsedy Poslanecké sněmovny.
Zdroj: Jan Horák

Zeman byl do nemocnice převezen v neděli po poledni. Podle jeho ošetřujícího lékaře a ředitele Ústřední vojenské nemocnice Miroslava Zavorala jsou důvodem hospitalizace komplikace provázející jeho chronické onemocnění. Přesnou diagnózu Zavoral nesdělil, protože k tomu nemá Zemanův souhlas. Řekl však, že lékaři diagnózu přesně znají, a jsou proto schopni přesně zacílit léčbu.

Ovčáček: Povolební vyjednávání to neohrožuje

Zeman ve vojenské nemocnici v září strávil osm nocí. Podle Pražského hradu šlo o rekondiční pobyt, při kterém prezident podstoupil několik vyšetření a infuze. V tehdejší zprávě Hrad uvedl, že prezident trpěl dehydratací a mírným vyčerpáním a že u cukrovky nebyly zjištěny nadlimitní hodnoty. Neuropatie nohou, kvůli které se prezident pohybuje na vozíku, podle zprávy přetrvává. Vyšetření podle něj nezjistilo žádné onemocnění nebo problémy, které by ho ohrožovaly na životě.

Nyní byl převezen do nemocnice na začátku povolebního vyjednávání o sestavení nové vlády. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček v neděli řekl, že převoz prezidenta do nemocnice neohrožuje povolební vyjednávání a ústavní situaci. Uvedl, že prezident nyní potřebuje klid na léčbu, o jejím průběhu a délce rozhodnou lékaři. Vyzval média, aby projevila ohledně informací trpělivost.

V pátek Ovčáček uvedl, že prezident je nemocen dva týdny. Na doporučení Zavorala v pátek hlasoval ve volbách přímo na zámku v Lánech a zrušil nedělní účast v debatě CNN Prima News. V neděli před odvozem do nemocnice jednal s premiérem Andrejem Babišem.

Před dvěma lety Ústřední vojenská nemocnice zveřejnila se Zemanovým souhlasem po pobytu v nemocnici třístránkovou lékařskou zprávu, kde uvedla, že je prezident léčen pro poruchu výživy spočívající v úbytku a narušené funkci svalů, zejména dolních končetin. Lékaři také v roce 2019 uvedli, že za poslední dva roky zhubl 20 kilogramů, je kuřák a pravidelně užívá alkohol. Byla zjištěna dehydratace a malnutrice, tedy podvýživa.

Cukrovku druhého typu měl před dvěma lety kompenzovanou, léčenou dietou a trpěl neuropatií a sarkopenií dolních končetin, tedy poškozením funkce periferních nervů vlivem dlouhodobé zvýšené glykemie a ochabnutím a úbytkem svalů. Tehdy mu lékaři doporučili každodenní rehabilitaci chůze, výživu s vyšším podílem proteinů a pravidelné kontroly. Od dubna letošního roku prezident k pohybu využívá vozík.

"Nemám souhlas pana prezidenta sdělit jeho diagnózu," uvedl Miroslav Zavoral ke zdravotnímu stavu Miloše Zemana. | Video: ČTK, Twitter/Wojtek Stobba
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 minutami

Slovenským fotbalistou roku je počtvrté za sebou Škriniar

Slovenským fotbalistou roku se počtvrté za sebou stal Milan Škriniar. Stoper Interu Milán ve svazové anketě porazil Stanislava Lobotku z Neapole o 18 bodů, což je pátý nejmenší rozdíl v třicetileté historii ankety. Výsledky byly vyhlášeny během galavečera v Senci před kvalifikačními zápasy o mistrovství Evropy proti Lucembursku a Bosně a Hercegovině.

Třetí pozici obsadil rekordman ankety, osminásobný vítěz Marek Hamšík z Trabzonsporu. Bývalý reprezentační kapitán se mezi nejlepšími třemi umístil už pošestnácté za sebou. Čtvrtý skončil bývalý sparťanský obránce Dávid Hancko, jenž v srpnu přestoupil do Feyenoordu Rotterdam.

Prvenství mezi trenéry obhájil Vladimír Weiss starší ze Slovanu Bratislava, jenž vyhrál anketu již posedmé. Jeho stejnojmenný syn a svěřenec byl vyhlášen nejlepším hráčem domácí soutěže za loňský rok a ve Fotbalistovi roku byl pátý.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

OSN: Země překročí úroveň kritického oteplení v příštím desetiletí

Planeta Země dosáhne úrovně kritického globálního oteplení o 1,5 stupně Celsia proti hodnotám před průmyslovou revolucí už v příštím desetiletí. Tvrdí to Šestá hodnotící zpráva Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu (IPCC). Podle jejích tvůrců jde zatím o nejrozsáhlejší zprávu o stavu globálního klimatu. Změna je podle vědců stále možná, vyžadovala by ale miliardy dolarů a mezinárodní spolupráci. Zprávu podpořily všechny členské země včetně České republiky.

Oteplení planety o 1,5 stupně Celsia ve srovnání s předprůmyslovým obdobím je považováno za úroveň, při jejímž překročení budou vlny veder, záplavy, sucho, zemědělská neúroda a vymírání druhů pro lidstvo velice obtížně zvladatelné. K udržení oteplení pod touto úrovní se přihlásily takřka všechny státy světa v pařížské klimatické dohodě z roku 2015. Její vědecký základ poskytla mimo jiné Pátá hodnotící zpráva IPCC.

Šestá zpráva nyní uvádí, že lidstvo má ke změně poslední příležitost, a pokud chce změny dosáhnout, musí omezit vypouštění skleníkových plynů na polovinu do roku 2030 a zcela přestat vypouštět oxid uhličitý do atmosféry v 50. letech tohoto století. Pokud lidstvo tyto dva cíle naplní, bude mít zhruba poloviční šanci, že oteplení planety nepřekročí oněch 1,5 stupně Celsia, tvrdí IPCC.

Zdroj: ČTK
Další zprávy