Poslanci odmítli vydat komunistu Ondráčka k trestnímu stíhání

Kateřina Frouzová Domácí ČTK Kateřina Frouzová, Domácí, ČTK
Aktualizováno 31. 10. 2018 16:37
Poslanci ve středu odmítli vydat k trestnímu stíhání komunistu Zdeňka Ondráčka. Toho chtěla policie stíhat kvůli tomu, že bývalého prezidentského kandidáta Michala Horáčka nařkl koncem loňského roku v médiích ze spolupráce s bývalou komunistickou Státní bezpečností.
Zdeněk Ondráček.
Zdeněk Ondráček. | Foto: ČTK

Proti vydání Ondráčka hlasovalo 80 poslanců, pro 47. Proti vydání hlasovali všichni přítomní poslanci SPD a KSČM s výjimkou Ondráčka, který hlasoval pro své vydání. Nesouhlas s návrhem vyjádřila i většina poslanců hnutí ANO, pro hlasoval jako jediný Radek Zlesák. 

Pro vydání hlasovali všichni přítomní poslanci TOP 09. Podobně tomu bylo i u pirátů a STAN, kterým se jeden poslanec zdržel. Členové ODS a ČSSD měli volné hlasování. Deset občanských demokratů hlasovalo pro vydání, proti pět. Sociální demokraté hlasovali pouze tři, dva proti návrhu a jeden pro.

S vydáním souhlasili čtyři poslanci lidovců, jeden hlasoval proti. Zbylých pět se hlasování zdrželo, nebo na něj nedorazilo.

"Původně jsem zvažoval, že bych si mohl vzít na ruce pouta a dát si přes pusu pásku, ale pouta jsem půjčil jedné kamarádce a zatím mi je ještě nevrátila," zahájil svou obhajobu před sněmovnou Ondráček s tím, že se nakonec rozhodl promluvit. Komunista podle svých slov nepamatuje případ, kdy by za posledních dvacet pět let byl nějaký poslanec trestně stíhaný pro pomluvu. 

Ondráček naznačil, že jde o to, aby mlčel. Navíc podle něj trestní řízení běží v Česku dlouho a lidé jsou léta "vláčeni" soudy.

Na konci svého projevu poslal Ondráček dva vzkazy. Jeden médiím a druhý manželce, aby "vydržela", protože případný soud vyhraje a pak jim stát zaplatí odškodné, což  bude stačit na "výbornou dovolenou". Novináře označil za "žumpu". "Ale i tak vám děkuji, protože příznivců, ať na sociálních sítích, anebo kde jinde, mi přibývá po stovkách. Takže děkuji, jste jedničky bez jakéhokoliv gesta," řekl s odkazem na známý incident, kdy expremiér Mirek Topolánek ukázal některým poslancům vztyčený prostředník a pak ho obhajoval tím, že chtěl zákonodárci Miroslavu Kalouskovi ukázat, že je "jednička".

Ondráčka se zastali hlavně zástupci komunistů a SPD. Šéf tohoto hnutí Tomio Okamura například prohlásil, že Horáček je "lhář, podvodník a manipulátor, který uráží voliče SPD". "Takový člověk žádá, aby byl někdo vydán? Ať se nejprve omluví poslancům SPD za své lživé a manipulativní výroky," vysvětloval postoj SPD proti vydání Okamura.

Poslanci, kteří hlasovali pro vydání, argumentovali především tím, že ani poslanec by neměl o svých konkurentech říkat nepravdu. "Nejsme nadlidi v tom, že bychom si mohli dovolit odsud napadat kohokoli, útočit na kohokoli, a pak říct: My máme imunitu, na nás se nevztahují tyto zákony a my budeme čekat, dokud tady budeme v této budově a bude odloženo to trestní stíhání po dobu výkonu naší funkce," zdůraznil šéf klubu STAN Jan Farský.

Podle něj sněmovna měla Ondráčka vydat, aby vyslala veřejnosti signál, že současné hrubnutí komunikace není v pořádku. "To není za žádný politický projev, to není vyjádření názoru. To je prostá pomluva," hodnotil Farský Ondráčkovu větu na adresu Horáčka. 

Šéf klubu ODS Zbyněk Stanjura, který hlasoval pro vydání, připomněl svobodu slova, která má podle něj platit pro všechny. "Já jsem velký příznivec svobody slova a jsem pro to, aby svoboda slova patřila i pro takové politiky, kteří jsou poslanci a kteří mlátili i mladé ženy za to, že projevily svobodu slova. I pro ně to musí platit," prohlásil během debaty. Odkázal tím na skutečnost, že Zdeněk Ondráček byl v době totalitního Československa členem pohotovostního pluku Veřejné bezpečnosti a v lednu 1989 zasahoval proti demonstrantům. 

Vydání Ondráčka podpořilo i TOP 09, i když předseda poslaneckého klubu Miroslav Kalousek nepovažuje řešení věci prostřednictvím trestněprávního stíhání za správné.

Hnutí ANO hlasovalo podle doporučení mandátového výboru. Podle místopředsedy poslaneckého klubu Romana Kubíčka považuje hnutí Horáčkovu žalobu za "mírně šikanózní". Kubíček také poukázal na dřívější stanovisko Ústavního soudu, podle kterého musí politicky exponované osoby snést větší veřejný tlak.

Mandátový a imunitní výbor vydání nedoporučil. Většina jeho členů poukazuje na stanovisko Ústavního soudu, podle kterého musí politicky exponované osoby snést větší veřejný tlak. 

Související video: Ondráček odstoupil kvůli výhružkám, pro kontrolu GIBS měl nejlepší předpoklady, říká Dolejš

Ondráček odstoupil, protože měl strach o rodinu, říká Jiří Dolejš. Podle Heleny Langšádlové z TOP 09 se většina komunistů hlásí k totalitní minulosti | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy