Foto: Prošlo tudy 65 tisíc vězňů. Zbytky komunistického pekla u Jáchymova

Klikněte pro vstup do fotogalerie.
Pohled z Klínovce směrem k Jáchymovu. Od 16. století velké naleziště stříbra a dalších rud – olova, arsenu, kobaltu, niklu, cínu a uranu.
Jáchymov. Název peněžní jednotky dolar dostal své jméno podle stříbrného jáchymovského tolaru, který se zde razil v 16. století. Německy se mince nazývaly „Joachimsthaler“ (dosl. „jáchymovský“). Dlouhý výraz se zkrátil na „thaler“, a zkomolil na taler. A taller se změnil na dolar/dollar.
Okolí Jáchymova je poddolováno jedenácti stovkami kilometrů štol.
Do dvacátého století to bylo jediné místo na světě, kde se těžily uranové rudy používané na výrobu barev. Z místního smolince izolovali manželé Curieovi v roce 1898 nové prvky – polonium a radium. Dnes je důl Svornost poslední, kde se ještě těží radioaktivní voda pro místní lázně. Zobrazit 53 fotografií
Foto: Ludvík Hradilek
Ludvík Hradilek Ludvík Hradilek
Aktualizováno 26. 12. 2016 20:20
Je to šedesát let, kdy desítky tisíc politických vězňů ve štolách u Jáchymova kutalo uran na výrobu sovětských jaderných zbraní. Co zbylo z jáchymovského pekla do dneška?

Rovnost, Svornost, Bratrství - to jsou tři jména z deseti koncentráků, které po válce posloužily k vyrabování bohatého ložiska uranu v okolí Jáchymova. Za necelých dvacet let tudy prošlo na 65 tisíc vězňů komunistického režimu, aby v nelidských podmínkách dobývali uran pro výrobu sovětských atomových zbraní. Stovky jich to stálo život. Další tisíce z nich si následky nesli až do smrti. Z deseti táborů nucených prací zbyly jen trosky. Někde se nenávratně rozpadají, jinde je na památku znova staví.

 

Právě se děje

Další zprávy