Zbrojaři Bernatíkové uspěli s žalobou na proplacení právních služeb, soud jim přiznal přes 300 tisíc

ČTK ČTK
23. 6. 2016 14:22
Soud rozhodl, že ministerstvo spravedlnosti musí zbrojařům Bernatíkovým zaplatit přes 300 tisíc korun, které muži vynaložili na právníky v kauze údajného nelegálního vývozu zbraní. Bernatíkovi čelili obvinění, že v letech 2005 a 2006 vyvezli na Slovensko zbraně a munici, které české úřady neschválily k civilnímu použití. Ostravský krajský soud však oba muže v roce 2010 zprostil viny. Podle dřívějších informací médií požaduje mladší z mužů celkem pět milionů, jeho otec 3,5 milionu korun.
Justice, ilustrační foto
Justice, ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Ministerstvo spravedlnosti má podle čtvrtečního rozhodnutí soudu zaplatit zbrojaři Petru Bernatíkovi a jeho stejnojmennému synovi přes 300 tisíc korun, které muži vynaložili na právníky v kauze údajného nelegálního vývozu zbraní. Verdikt není pravomocný. Oba muži z ostravské firmy Imex Group byli zproštěni viny, ministerstvo však označuje jejich náklady na právní zastoupení za neúčelné.

Bernatíkovi čelili obvinění, že v letech 2005 a 2006 vyvezli na Slovensko prostřednictvím své firmy Technoex 80 samopalů a přes 70 tisíc cvičných i ostrých vojenských nábojů, které české úřady neschválily k civilnímu použití. Obžaloba tvrdila, že všechny obchody provedli bez licence ministerstva obchodu a průmyslu. Ostravský krajský soud však oba muže v roce 2010 zprostil viny.

Zbrojaři následně podali na stát hned několik žalob. Podle dřívějších informací médií požaduje mladší z mužů celkem pět milionů, jeho otec 3,5 milionu korun.

Ministerstvo musí zaplatit i úroky z prodlení

Obvodní soud pro Prahu 2 přiznal otci 219 tisíc korun, synovi 89 tisíc korun. Ministerstvo spravedlnosti má uhradit také úroky z prodlení a náklady aktuálního soudního řízení.

Ministerstvo kritizovalo například to, že Bernatík senior měl při trestním řízení dva advokáty. Soudkyně Eva Hodačová však dala za pravdu argumentům Bernatíků, že platná právní úprava to připouští.

Bernatíkovi staršímu soud loni nepravomocně přiznal odškodné 87 500 korun za nezákonné trestní stíhání a prohlídku nebytových prostor. Dalších 62 500 korun dostal muž už dříve od ministerstva.

Firma Imex Group se dostala do povědomí i kvůli explozím ve Vrběticích, kde měla pronajaté sklady. Při prvním výbuchu v říjnu 2014 zahynuli dva její zaměstnanci.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Končící předseda Evropské rady Tusk byl zvolen do čela Evropské lidové strany

Bývalý polský premiér Donald Tusk, který v posledních letech stál v čele Evropské rady, byl ve středu v Záhřebu zvolen kongresem Evropské lidové strany (EPP) do čela tohoto uskupení, sdružujícího evropské středopravé strany. EPP zůstává nejsilnější stranou v Evropském parlamentu.

"Za žádných okolností nesmíme přenechat oblast bezpečnosti a pořádku politickým populistům, manipulátorům a autokratům, kteří se snaží namluvit lidem, že svoboda není slučitelná s bezpečností," zdůraznil Tusk, který byl jediným kandidátem na předsedu EPP. "Neobětujeme hodnoty, jako jsou občanské svobody, právní stát a slušnost ve veřejném životě, na oltář bezpečnosti a pořádku, protože to není třeba, prostě se (vzájemně) nevylučují. Ten, kdo to není schopen přijmout, se fakticky vylučuje z naší rodiny," řekl.

Tusk v předvolebním projevu na kongresu ostře zaútočil proti autokratickým a populistickým vůdcům, aniž by vyslovil jméno maďarského premiéra Viktora Orbána a dalších evropských vůdců "tvrdé linie", poznamenala agentura AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

První fáze obchodní dohody USA a Číny možná letos nebude. Rozhovory se podle Reuters komplikují

Spojené státy a Čína možná nedokončí první fázi obchodní dohody letos, ale až v příštím roce. Agentuře Reuters to řekli experti na obchod a lidé blízcí Bílému domu. Zpráva způsobila, že se okamžitě prohloubil pokles na amerických akciových trzích, o zisky přišel dolar, zatímco zájem se zvedl o dluhopisy americké vlády.

Americký prezident Donald Trump a ministr financí Steven Mnuchin na tiskové konferenci 11. listopadu uvedli, že první fáze obchodní dohody by mohla být podepsána během pěti týdnů. Tato doba již uplynula, na podpis dohody se ale stalé čeká a rozhovory se podle zdrojů Reuters možná komplikují. Peking totiž požaduje výraznější snížení cel, na což Washington reaguje zvyšováním vlastních požadavků.

Dokončení dohody by mohly komplikovat rovněž diplomatické spory související s protesty v Hongkongu proti omezování svobod ze strany pevninské Číny. Americký Senát schválil zákon, jehož cílem je chránit v Hongkongu lidská práva. Čínské ministerstvo zahraničí si následně předvolalo představitele amerického velvyslanectví v Pekingu a vyzvalo Spojené státy, aby se do situace v Hongkongu přestaly vměšovat.

Další zprávy