Dva roky se nic nedělo. To je moc, kritizoval policii soud a zbrojařské firmě vrátil půl miliardy

Marek Pokorný Marek Pokorný
Aktualizováno 8. 1. 2016 10:05
Půl miliardy korun blokovala policie zbrojařské firmě CZ Hermex, kterou podezřívala z nelegálního obchodu s vojenským materiálem. Firma za ně chtěla stavět továrnu na střelný prach v Ázerbájdžánu, policie ovšem tvrdí, že neměla potřebné povolení na obchod s vojenským materiálem. Ministerstvo průmyslu a obchodu přitom vydalo rozhodnutí, že na stavbu továrny společnost žádné povolení nepotřebuje. Soud nyní přikázal peníze uvolnit – policie totiž za dva roky nedokázala s případem hnout, a hrozí tak, že stát bude muset platit vysoké odškodné.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Reuters

Praha - Plných dvanáct měsíců blokoval Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) takřka půl miliardy korun zbrojařské firmě CZ Hermex. Ta za ně ve spolupráci s několika dalšími firmami, mezi nimi i Explosií Pardubice, chtěla postavit novou továrnu na střelný prach v postsovětském Ázerbájdžánu.

Policisté jsou přesvědčeni, že CZ Hermex nelegálně obchodoval s vojenským materiálem. A proto v prosinci 2014 se souhlasem žalobců z Městského státního zastupitelství v Praze zablokovali stamiliony na jeho účtech u ČSOB a Sberbank. Ministerstvo průmyslu a obchodu přitom již předtím vydalo rozhodnutí, že firma zbrojařů Emila Markupa a Jiřího Vrány na stavbu továrny žádné povolení nepotřebuje.

O zablokování půlmiliardy deník Aktuálně.cz informoval již loni v říjnu. Krátce před Vánocemi ale soudce Městského soudu v Praze Luboš Vrba rozhodl, že firma má peníze dostat zpět. "Uvolnili je před několika dny," potvrdil právník zbrojařů Radek Ondruš. Firma hrozí, že bude po státu nárokovat odškodné za zmařenou investici. "Ty škody jdou už do stamilionů," dodal Ondruš s tím, že nyní CZ Hermex zjišťuje, zda je ještě šance projekt oživit.

Je přitom pravděpodobné, že stát bude muset platit, i když CZ Hermex způsobenou škodu neprokáže. A to úrok, který činí zhruba osm procent ročně.

Rok a žádné výsledky

Soudce Vrba přitom ve svém rozhodnutí podrobil policii i žalobce ostré kritice. A poukázal na to, že policisté zadržují uvedené peníze již plný rok a ještě o rok déle případ vyšetřují bez viditelných výsledků.

"Pokud je věc od roku 2013 stále ve stadiu prověřování, pak je třeba přisvědčit společnosti, že další zajištění peněžních prostředků již nelze tolerovat," uvedl Vrba a poukázal na to, že v případech, kdy je blokován majetek, mají policisté podle trestního řádu pracovat "s největším urychlením".

Jak státní zastupitelství, tak policie se nechtějí k uvedenému případu vyjadřovat. "Věc je ve fázi prověřování a tato fáze není veřejná. Mohu jen říct, že kdyby trestní řízení nebylo důvodné, neprobíhalo by,“ uvedla mluvčí zastupitelství Štěpánka Zenklová. "Nekomentujeme výroky soudů," řekl suše mluvčí ÚOOZ Pavel Hanták, podle něhož ani není možné mluvit o rozpracovaných případech.

Z verdiktu soudu přitom vyplývá, že firma původně o udělení licence na obchod se zbrojním materiálem požádala. Ale ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) uvedlo, že k danému obchodu licenci nepotřebuje. A dalo firmě CZ Hermex potvrzení, že materiál a technologie, které mají v nové továrně být, nejsou vojenským materiálem ani zbožím dvojího užití – tedy že by je bylo možné po úpravě použít pro vojenské účely.

Máme svého znalce

A to, že nejde o vojenský materiál, potvrdila pro MPO i pyrotechnická služba policejního prezidia, kterou požádalo ministerstvo průmyslu o posouzení.  "Pokud policie tvrdí, že to je vojenský materiál, tak říká jedním dechem, že znalecký posudek pyrotechnické služby policie je nepravdivý," podotýká Ondruš.

Jenže policie si najala znalce – Ladislava Lehkého – a ten naopak dospěl k závěru, že jde o vojenský materiál. Podle něj nešlo jen o výrobu střelného – takzvaně bezdýmného - prachu, ale o univerzální technologické zařízení, umožňující vyrábět i pohonné hmoty do raket menších ráží. A proto je lze považovat za vojenský materiál.

Podle vyjádření firmy pro soud ale Lehký nemá znalecké razítko a navíc je podjatý. Pracoval totiž dříve pro obchodního partnera CZ Hermex, s nímž se prý nerozešel v dobrém.

Nejde o první případ

Pravděpodobnost, že firma případ ustojí, není malá. Ukazují to prakticky totožné případy, kdy vyšetřování policie sice skončilo obviněním, ale u soudu neobstálo. Před pěti lety soud například osvobodil Petra Bernatíka se stejnojmenným synem obviněné, že prostřednictvím své firmy Imex (mimochodem nyní "proslavené" tím, že její sklady ve Vrběticích na Zlínsku předloni na podzim explodovaly) pašovali zbraně na Slovensko.

Tehdejší případ měl přitom podobné rysy jako současná kauza firmy CZ Hermex: I otec a syn Bernatíkové tehdy tvrdili, že potřebné povolení na vývoz měli. A soud posléze připustil, že v pravidlech určujících, které doklady jsou potřeba k vývozu zbraní na Slovensko, tehdy panoval chaos.

"Jiný názor na věc mělo ministerstvo průmyslu a obchodu, jiný zase policie. Pokud v tomto případě bylo něco špatně, tak to bylo na ústředních orgánech výkonné a zákonodárné moci," uvedl tehdy soudce, který Bernatíkovy obžaloby zprostil. A soud jim následně vyplatil odškodné.

 

Právě se děje

Další zprávy