Stát odškodní otce zbrojaře z Vrbětic. Dostane 87 tisíc

ČTK ČTK
8. 4. 2015 14:05
O odškodnění za nezákonné trestní stíhání rozhodl Obvodní soud pro Prahu 2. Rozsudek je zatím nepravomocný.
Hlídání skladu munice ve Vrběticích. Ilustrační foto.
Hlídání skladu munice ve Vrběticích. Ilustrační foto. | Foto: Policie ČR

Praha - Obvodní soud pro Prahu 2 ve středu přiznal Petru Bernatíkovi staršímu, otci majitele zbrojařské společnosti Imex Group, odškodné 87 500 korun plus úroky za nezákonné trestní stíhání a prohlídku nebytových prostor.

Bývalý majitel Imexu Bernatík žádal po státu víc než 3,4 milionu. Ostravský soud Bernatíka i jeho syna před zhruba pěti lety zprostil obžaloby v kauze údajného nelegálního vývozu zbraní. Trestný čin se neprokázal, naopak na obchod dohlížela policie.

Středeční rozsudek je nepravomocný. Firma Imex Group se loni dostala do povědomí také kvůli výbuchům ve Vrběticích, kde má pronajaté sklady. O odškodnění v samostatném soudním řízení žádá i Petr Bernatík mladší, po státu chce pět milionů korun.

Za nezákonné trestní stíhání pražský soud vyměřil ministerstvu spravedlnosti zaplatit sumu 130 tisíc korun sníženou o 62 500 Kč, které už ministerstvo Bernatíkovi staršímu na odškodnění poskytlo. Za nezákonnou prohlídku nebytových prostor má Bernatík dostat 20 tisíc korun.

Petra Bernatíka staršího i mladšího zprostil obžaloby Krajský soud v Ostravě 3. září 2010. Podle tehdejšího tvrzení státního zastupitelství vyvezli v letech 2005 a 2006 na Slovensko prostřednictvím své firmy Technoex osm desítek samopalů a přes 70 tisíc cvičných i ostrých vojenských nábojů, které české úřady neschválily k civilnímu použití. Všechny obchody, v celkové hodnotě okolo 300 tisíc korun, přitom údajně provedli bez licence ministerstva obchodu a průmyslu.

Bernatík starší se zbraněmi obchodoval ve velkém a pro mezinárodní transakce měl paušální povolení. Podle některých právních názorů ale musel žádat o samostatnou licenci i na každou dílčí transakci. Právě nejasnosti ve výkladu zákona vedly soud ke zprošťujícímu rozsudku. Obchodníci také spolupracovali s policií, která měla na jejich obchody s vojenským materiálem dohlížet.

Ve Vrběticích na Zlínsku vybuchly dva sklady, které si ostravská Imex Group pronajímala, loni v říjnu a prosinci. Při prvním výbuchu zahynuli dva zaměstnanci firmy. Policie obě události vyšetřuje jako úmyslné obecné ohrožení. Vyskladňování areálu začalo 2. února, do 30. března odjelo 84 nákladních vozidel s municí a výzbrojním materiálem.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Policie evakuovala kvůli bytu s chemikáliemi dalších 50 lidí

Policisté v noci na úterý evakuovali ze Šámalovy ulici v brněnských Židenicích dalších 50 lidí kvůli velkému množství chemikálií, které nalezli v v jednom tamním bytě. V pondělí muselo ze stejného důvodu opustit své domovy 25 lidí.

Pyrotechnici v současné době odváží nebezpečné látky k likvidaci. Na twitteru o tom informovala policie. Policejní mluvčí Bohumil Malášek Českému rozhlasu řekl, že zatím není jasné, kdy se lidé budou moci do svých domovů vrátit.

Podle Maláška policisté dál prohledávají byt, kde policisté nalezli v pondělí mrtvého muže a velké množství chemikálií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy