Zbraně na východ? Stíhaný šéf přijel ze světa k soudu

Martina Machová, spolupracovnice Aktuálně.cz
26. 5. 2008 20:34
Případ českých "obchodníků se smrtí" znovu ožil
Petr Pernička (vlevo) utekl z Česka hned po aféře v Azerbajdžánu. Prý se bál o život
Petr Pernička (vlevo) utekl z Česka hned po aféře v Azerbajdžánu. Prý se bál o život | Foto: Martina Machová

Liberec - Největší česká zbrojařská aféra je opět před soudem. A tentokrát může být konečně dořešena. Vypovídá totiž hlavní obžalovaný, šéf Agroplastu, Petr Pernička. Dosud se přitom skrýval v zahraničí.

Bál se prý o život. O svých obviněních hovoří jako o komplotu policie a tajných služeb nebo o snaze jedinců se na úkor jeho firmy obohatit.

„Jsem absolutně nevinen. Co se týče prvních tří bodů obžaloby, tak s těmi nemám vůbec co dočinění, se čtvrtým je to podobné," uvedl Petr Pernička.

Státní zástupce ho společně s jeho spolupracovníkem Zbyňkem Švejnohou viní, že jako manažer liberecké společnosti Agroplast v druhé polovině 90. let nelegálně obchodoval se zbraněmi. A to nejen, že uzavíral smlouvy bez platných licencí, ale že obchodoval se státy, na které bylo uvaleno embargo.

Rozhodne grafologická expertiza

O jeho vině či nevině bude s největší pravděpodobností rozhodovat grafologická expertíza. Mnoho důkazů je totiž závislých na pravosti podpisů na smlouvách. Pernička tvrdí, že je poprvé viděl až v soudním spisu.

Největší zakázkou je podle obžaloby protiraketový komplex za 70 milionů dolarů. Vedení liberecké společnosti se ale mělo podílet i na prodeji protiletadlového komplexu za 5,5 milionu dolarů či čtyř souprav vojenských leteckých motorů za 2,6 milionu dolarů. 

Nejznámějším kouskem údajných českých „obchodníků se smrtí" je ale jejich poslední obchod. V březnu 1999 bylo na letišti v ázerbájdžánském Baku zadrženo tamními úřady dopravní letadlo s podivným nákladem. Z převáženého zboží se dalo údajně sestavit šest Migů 21.

Místo Bratislavy Pchjongjang

V letadle byl zadržen i Zbyněk Švejnoha, který zásilku doprovázel. Podle obžaloby dokonce krátce předtím rozhodl o změně směru letu. Místo do Bratislavy měl náklad zamířit do jedné z posledních bašt komunistického režimu, do Pchjongjangu v Severní Koreji.

Obhajoba ale tvrdí: Agroplast se zbraněmi sice obchodoval, ale jen legálně. A výjimkou neměl být ani poslední kontrakt, který skončil skandálem na letišti v Ázerbájdžánu.

Zbyňka Švejnohu (vpravo) zatkla policie na letišti v Azerbajdžánu
Zbyňka Švejnohu (vpravo) zatkla policie na letišti v Azerbajdžánu | Foto: Martina Machová

Agroplast měl na základě licence od českého ministerstva průmyslu a obchodu zprostředkovat dodávku náhradních dílů z Ruska jiné zbrojařské firmě, Omnipolu. U té si je naopak objednala Indie. Agroplast je totiž díky svým nadstandardním obchodním stykům měl získat levněji.

Obchod se ale zadrhl. „Partneři v Rusku nejsou spolehliví. Dozvěděl jsem se, že někdo zfalšoval papíry o kvalitě zboží. A nás tlačil čas," popisoval tehdejší události Pernička.

Své zakázky se údajně měl dožadovat Omnipol a končit měla i licence Agroplastu na tento obchod. Švejnoha pak měl nepříjemnosti v Rusku vyřešit a co nejdřív zásilku dopravit do Čech.

Případ se vrátil před liberecký krajský senát po více než roce. Jednou zde totiž rozsudek osvobozující oba muže zazněl. Státní zástupce se ale proti němu odvolal a Vrchní soud v Praze jej zrušil. Jedním z důvodů byla právě chybějící výpověď Petra Perničky.

Poté co se případ vrátil do Liberce, byl odvolán i původní předseda senátu Petr Neumann. Podle státního zástupce měl totiž být podjatý.

 

Právě se děje

Další zprávy