Irák nakoupí zbraně v Číně. Přes nevoli USA

man
4. 10. 2007 14:54
Amerika dodává zbraně pomalu, tvrdí Iráčané
Irácký voják hlídkuje na bagdádské ulici, kde krátce předtím explodovala nálož.
Irácký voják hlídkuje na bagdádské ulici, kde krátce předtím explodovala nálož. | Foto: Reuters

Bagdád - Od pádu Saddáma Husajna byly hlavním dodavatelem zbraní pro iráckou armádu a policii Spojené státy. Teď už se ale Bagdád poohlíží po jiných prodejcích.

USA prý dodávají lehké zbraně pro policii pozdě a v malém množství. Každý pátý policista je neozbrojen a navíc iráčtí muži zákona - na rozdíl od amerických vojáků - nemají neprůstřelné vesty.

Irácká vláda se proto rozhodla nakoupit pistole a další výzbroj v Číně. Jde o kontrakt v hodnotě sto miliónů dolarů. Oznámil to deník Washington Post s odvoláním na slova iráckého prezidenta Džalála Talabáního.

Obavy Pentagonu

Americké ministerstvo obrany připouští, že dodávky z USA se skutečně zpožďují a irácká policie i armáda nemají dostatečné vybavení.

Minulý týden nicméně Pentagon oznámil, že hodlá dodat Iráku vojenskou techniku a munici v celkové hodně 2,3 miliardy dolarů. Bude obsahovat i bojové helikoptéry a obrněné vozy.

Z nekontrolovaného přísunu zbraní odjinud má ale Washington obavy. Už nyní se "pohřešuje" téměř 200 tisíc kusů zbraní, které USA dodaly irácké policii. Zřejmě se dostaly do rukou povstaleckých skupin a milic, které bojují proti irácké vládě a americkým vojákům.

Rebelové a teroristé také při útocích často používají policejní či armádní uniformy.

Čínští vojáci při slavnostním nástupu u příležitosti 58.výročí vyhlášení Čínské lidové republiky (tedy převzetí moci komunisty v Pekingu).
Čínští vojáci při slavnostním nástupu u příležitosti 58.výročí vyhlášení Čínské lidové republiky (tedy převzetí moci komunisty v Pekingu). | Foto: Reuters

"Irácká vláda zatím není schopná zajistit bezpečnou distribuci a monitorování pohybu zbraní. Není ani možné se spolehnout na to, že budou bezpečně uložené. A Američané s tím nemohou mnoho udělat, když se nejedná o zbraně od nich," řekla listu Washington Post analytička Rachel  Stohlová z amerického Centra obranných informací.

Napětí mezi Washingtonem a Bagdádem 

Deník poznamenává, že nákup čínských zbraní je dalším znakem napětí mezi iráckou a americkou vládou. USA kritizují kabinet premiéra Malikího za to, že dělá málo pro usmíření v zemi a pro zastavení násilí.

Bagdádu se zase nelíbí aktivita některých amerických soukromých bezpečnostních agentur. Spor se vede hlavně o firmu Blackwater, která v září při incidentu v Bagdádu postřílela jedenáct iráckých civilistů.

 

 

Právě se děje

Další zprávy