Zbabělci? Ne, policisté se před střelcem neměli čím krýt

Petr Koděra Petr Koděra
31. 3. 2015 16:40
Prověrka ukázala, že dvojice řadových policistů, kteří na místo únorového masakru v Uherském Brodě dorazili první, postupovala správně.
Foto: Vojtěch Marek

Praha - Když se projdete po Uherském Brodě, na policisty toho příliš mnoho lichotivého neuslyšíte. Po únorové hromadné vraždě v restauraci Družba, kde vyšinutý střelec Zdeněk K. zabil osm hostů i sebe, jim místní už nevěří. Vyčítají jim, že proti vrahovi zakročili až po téměř dvou hodinách od nahlášení střelby.

Prověrka policejního prezidia však tvrdí, že místní policisté nejsou zbabělci. A to i přes to, že dva z nich, kteří na místo činu dorazili jako první, se před vraždícím Zdeňkem K. ustoupili hned po jeho první ráně a volali posily.

"Rozhodně nechybovali a nasadili v akci svůj život tak, jak jim to ukládá zákon o policii i vnitřní předpisy," tvrdí vedoucí odboru vnitřní kontroly policejního prezidia Michaela Hýbnerová, která závěry prověrky v úterý zveřejnila.

"Nevěděli, zda se nejedná o teroristický útok. Nevěděli, zda tam bylo více pachatelů, nebo jen jeden, navíc v zádech měli dveře a nemohli tušit, zda z nich někdo nezaútočí. Proto správně přivolali posily a rozhodli se s dalšími kolegy zákrok opakovat," dodala Hýbnerová s tím, že policisté byli dostatečně iniciativní.

"Nemohli zákrok dokončit, aniž by ohrozili osoby, které měly být v restauraci," stojí v písemném vyhodnocení celé akce.

Ukryli se po jedné ráně

Dvoučlenná hlídka dorazila na místo hlášené střelby po devíti minutách. Policisté vyběhli nahoru do prvního patra, kde je restaurace, a chtěli se zorientovat. V tu chvíli však po nich Zdeněk K. jednou vystřelil. Policisté proto okamžitě opustili místnost i objekt. 

Podle Hýbnerové neměli dost času zjistit, co přesně se vevnitř děje, kolik je tam mrtvých a zejména zraněných, o které šlo především. Ven z lokálu museli, neměli se kam schovat.

"Pevná přepážka nebyla neprůstřelná, na chodbě ani u schodiště nebyla žádná pevná překážka, za niž by se mohli ukrýt," uvedla inspektorka z policejního prezidia.

Zhruba čtyři minuty po ústupu si policisté vyžádali zásahovou jednotku a minutu nato dorazily na místo první posily - šéf uherskobrodské policie se svým zástupcem. Velitel rozhodl, že se svými lidmi provede nový zásah.

Vzápětí ho ale musel zrušit. Na linku 158 se totiž ozval pachatel a řekl, že drží pět rukojmích. Na řadu tak přišlo více než hodinové vyjednávání a akce byla odložena. Teprve když se pachatel přestal ozývat a nezvedal telefon, zásahová jednotka vrazila dovnitř. Střelec už byl mrtev, spáchal sebevraždu.

 

Právě se děje

Další zprávy