Zbabělci? Ne, policisté se před střelcem neměli čím krýt

Petr Koděra Petr Koděra
31. 3. 2015 16:40
Prověrka ukázala, že dvojice řadových policistů, kteří na místo únorového masakru v Uherském Brodě dorazili první, postupovala správně.

Praha - Když se projdete po Uherském Brodě, na policisty toho příliš mnoho lichotivého neuslyšíte. Po únorové hromadné vraždě v restauraci Družba, kde vyšinutý střelec Zdeněk K. zabil osm hostů i sebe, jim místní už nevěří. Vyčítají jim, že proti vrahovi zakročili až po téměř dvou hodinách od nahlášení střelby.

Prověrka policejního prezidia však tvrdí, že místní policisté nejsou zbabělci. A to i přes to, že dva z nich, kteří na místo činu dorazili jako první, se před vraždícím Zdeňkem K. ustoupili hned po jeho první ráně a volali posily.

"Rozhodně nechybovali a nasadili v akci svůj život tak, jak jim to ukládá zákon o policii i vnitřní předpisy," tvrdí vedoucí odboru vnitřní kontroly policejního prezidia Michaela Hýbnerová, která závěry prověrky v úterý zveřejnila.

"Nevěděli, zda se nejedná o teroristický útok. Nevěděli, zda tam bylo více pachatelů, nebo jen jeden, navíc v zádech měli dveře a nemohli tušit, zda z nich někdo nezaútočí. Proto správně přivolali posily a rozhodli se s dalšími kolegy zákrok opakovat," dodala Hýbnerová s tím, že policisté byli dostatečně iniciativní.

"Nemohli zákrok dokončit, aniž by ohrozili osoby, které měly být v restauraci," stojí v písemném vyhodnocení celé akce.

Ukryli se po jedné ráně

Dvoučlenná hlídka dorazila na místo hlášené střelby po devíti minutách. Policisté vyběhli nahoru do prvního patra, kde je restaurace, a chtěli se zorientovat. V tu chvíli však po nich Zdeněk K. jednou vystřelil. Policisté proto okamžitě opustili místnost i objekt.

Podle Hýbnerové neměli dost času zjistit, co přesně se vevnitř děje, kolik je tam mrtvých a zejména zraněných, o které šlo především. Ven z lokálu museli, neměli se kam schovat.

"Pevná přepážka nebyla neprůstřelná, na chodbě ani u schodiště nebyla žádná pevná překážka, za niž by se mohli ukrýt," uvedla inspektorka z policejního prezidia.

Zhruba čtyři minuty po ústupu si policisté vyžádali zásahovou jednotku a minutu nato dorazily na místo první posily - šéf uherskobrodské policie se svým zástupcem. Velitel rozhodl, že se svými lidmi provede nový zásah.

Vzápětí ho ale musel zrušit. Na linku 158 se totiž ozval pachatel a řekl, že drží pět rukojmích. Na řadu tak přišlo více než hodinové vyjednávání a akce byla odložena. Teprve když se pachatel přestal ozývat a nezvedal telefon, zásahová jednotka vrazila dovnitř. Střelec už byl mrtev, spáchal sebevraždu.

před 6 hodinami

Turín poprvé prohrál. Doma nestačil na nováčka z Lecce

Fotbalisté FC Turín ve třetím kole italské ligy nestačili na domácím hřišti na nováčka z Lecce a po porážce 1:2 poprvé v sezoně ztratili body. Jediným týmem se stoprocentní bilancí zůstal v Serii A Inter Milán, na jehož hřišti se v úterý představí pražská Slavia při vstupu do Ligy mistrů.

Hosté z Lecce přijeli do Turína k dohrávce se skóre 0:5 po prvních dvou kolech a jejich čekání na gól ukončil ve 35. minutě brazilský útočník Diego Farias dorážkou vlastní střely vyražené brankářem. Po změn stran vyrovnal z penalty za faul Andrea Belotti, ale čtvrt hodiny před koncem Marco Mancosu další pohotovou dorážkou po zákroku gólmana Salvatoreho Sirigua rozhodl o tříbodovém zisku pro outsidera.

před 7 hodinami

Útok na ropná zařízení je odvetou Jemenců za agresi Saúdů, tvrdí íránský prezident

Útok na saúdskoarabská ropná zařízení byl odplatou Jemenců za agresi Saúdské Arábie, uvedl íránský prezident Hasan Rúhání. Informovala o tom agentura Reuters. K víkendovému útoku se sice přihlásili jemenští povstalci, Rijád ale vyjádřil pochybnosti, že úder byl veden z Jemenu, a Spojené státy tvrdí, že za akcí je Teherán. "Jemenci uplatňují své zákonné právo na obranu… útoky byly odvetným opatřením za dlouholetou agresi vůči Jemenu," uvedl Rúhání na tiskové konferenci v Ankaře, kde dnes s prezidenty Turecka a Ruska Recepem Tayyipem Erdoganem a Vladimirem Putinem jednal o syrské krizi.

Volejbalisté dostali na ME lekci od polských mistrů světa

Čeští volejbalisté ve třetím zápase na evropském šampionátu dostali lekci od úřadujících mistrů světa Poláků. Při rozlučce s Rotterdamem od druhého setu nedostali šanci a prohráli 18:25, 12:25 a 15:25. O postup do osmifinále budou Češi po dni volna bojovat již v Amsterodamu proti domácímu Nizozemsku a Černé Hoře.

Poláci vyhráli poslední dva světové šampionáty, ale na evropskou medaili čekají od roku 2011, kdy získali ve Vídni bronz. Proti českému výběru si připsali třetí vítězství na tomto ME ze tří zápasů.

Svěřenci Michala Nekoly mají bilanci jedné výhry a dvou porážek, a pokud chtějí postoupit do play off, potřebují skončit v šestičlenné skupině do čtvrtého místa.