Zbabělci? Ne, policisté se před střelcem neměli čím krýt

Petr Koděra Petr Koděra
31. 3. 2015 16:40
Prověrka ukázala, že dvojice řadových policistů, kteří na místo únorového masakru v Uherském Brodě dorazili první, postupovala správně.
Foto: Vojtěch Marek

Praha - Když se projdete po Uherském Brodě, na policisty toho příliš mnoho lichotivého neuslyšíte. Po únorové hromadné vraždě v restauraci Družba, kde vyšinutý střelec Zdeněk K. zabil osm hostů i sebe, jim místní už nevěří. Vyčítají jim, že proti vrahovi zakročili až po téměř dvou hodinách od nahlášení střelby.

Prověrka policejního prezidia však tvrdí, že místní policisté nejsou zbabělci. A to i přes to, že dva z nich, kteří na místo činu dorazili jako první, se před vraždícím Zdeňkem K. ustoupili hned po jeho první ráně a volali posily.

"Rozhodně nechybovali a nasadili v akci svůj život tak, jak jim to ukládá zákon o policii i vnitřní předpisy," tvrdí vedoucí odboru vnitřní kontroly policejního prezidia Michaela Hýbnerová, která závěry prověrky v úterý zveřejnila.

"Nevěděli, zda se nejedná o teroristický útok. Nevěděli, zda tam bylo více pachatelů, nebo jen jeden, navíc v zádech měli dveře a nemohli tušit, zda z nich někdo nezaútočí. Proto správně přivolali posily a rozhodli se s dalšími kolegy zákrok opakovat," dodala Hýbnerová s tím, že policisté byli dostatečně iniciativní.

"Nemohli zákrok dokončit, aniž by ohrozili osoby, které měly být v restauraci," stojí v písemném vyhodnocení celé akce.

Ukryli se po jedné ráně

Dvoučlenná hlídka dorazila na místo hlášené střelby po devíti minutách. Policisté vyběhli nahoru do prvního patra, kde je restaurace, a chtěli se zorientovat. V tu chvíli však po nich Zdeněk K. jednou vystřelil. Policisté proto okamžitě opustili místnost i objekt. 

Podle Hýbnerové neměli dost času zjistit, co přesně se vevnitř děje, kolik je tam mrtvých a zejména zraněných, o které šlo především. Ven z lokálu museli, neměli se kam schovat.

"Pevná přepážka nebyla neprůstřelná, na chodbě ani u schodiště nebyla žádná pevná překážka, za niž by se mohli ukrýt," uvedla inspektorka z policejního prezidia.

Zhruba čtyři minuty po ústupu si policisté vyžádali zásahovou jednotku a minutu nato dorazily na místo první posily - šéf uherskobrodské policie se svým zástupcem. Velitel rozhodl, že se svými lidmi provede nový zásah.

Vzápětí ho ale musel zrušit. Na linku 158 se totiž ozval pachatel a řekl, že drží pět rukojmích. Na řadu tak přišlo více než hodinové vyjednávání a akce byla odložena. Teprve když se pachatel přestal ozývat a nezvedal telefon, zásahová jednotka vrazila dovnitř. Střelec už byl mrtev, spáchal sebevraždu.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Irské zdravotnictví zasáhl kybernetický útok, očkování proti covidu-19 to neovlivnilo

Počítačový systém irského zdravotnictví zasáhl kybernetický útok. Všechny informační systémy dnes byly vypnuty z důvodu ochrany před vyděračským softwarem, ale program očkování proti covidu-19 to neovlivnilo, uvedl provozovatel služeb. Podle vlády za napadením stojí mezinárodní gang a jde nejspíš o dosud nejvážnější kybernetický útok na irský stát, uvedla agentura Reuters.

Šéf irské zdravotní služby (HSE) Paul Reid řekl, že odstavení systému má fungovat jako preventivní opatření s cílem ochránit co největší množství informací.

"Je to velmi sofistikovaný útok, není to jen běžný útok. Má dopad na všechny naše národní a lokální systémy, které by byly zapojeny do všech našich služeb," řekl Reid veřejnoprávní televizi RTÉ. "Očkovací program naštěstí pokračuje, je to oddělený systém," vysvětlil Reid. Útok podle něj postihl převážně informace uložené na centrálních serverech, a ne nemocniční zařízení, lékárny nebo lékařské ambulance.

"Máme co do činění s kyberzločineckými gangy, kterým jde o peníze. Pokoušejí se zakódovat a uzamknout naše data a pak nám je nabídnout zpátky za výkupné," uvedl Ossian Smyth, náměstek vlády zodpovědný za informační systémy. "Dali jsme jasně na srozuměnou, že žádné výkupné platit nebudeme," řekl novinářům irský premiér Micheál Martin.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Arménský premiér žádal Putina o vojenskou pomoc kvůli incidentu a Ázerbájdžánem

Arménský úřadující předseda vlády Nikol Pašinjan v pátek požádal ruského prezidenta Vladimira Putina o pomoc, včetně vojenské, v souvislosti se středečním incidentem v pohraničí s ázerbájdžánskými vojáky. Premiér o tom podle agentury TASS informoval na zasedání parlamentu.

Arménské ministerstvo obrany ve středu oznámilo, že ázerbájdžánské ozbrojené síly se ve snaze "upravit hranice" pokusily provést "určité práce" v jedné z příhraničních oblastí Sjunikské provincie. Po intervenci jednotky arménské armády ázerbájdžánští vojáci tyto práce přerušili a nyní strany jednají o urovnání vzniklého konfliktu.

Premiér incident označil za pokus Ázerbájdžánu přivlastnit si území Arménie. Podle něj ázerbájdžánské ozbrojené síly překročily státní hranici a pronikly na arménské území do hloubky 3,5 kilometru.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Pohár bude bez fanoušků, vstupenky si rozdělí partneři

Fotbalová asociace České republiky nebude moci kvůli aktuálním protikoronavirovým opatřením poskytnout finalistům domácího poháru vstupenky pro volný prodej fanouškům. Povolená kapacita 10 procent diváků na stadionu je pro zápas mezi Plzní a Slavií vyhrazena dlouhodobým partnerům. Uvedli to představitelé soutěže na twitteru.

"Aktuální epidemiologická výjimka stanovuje maximální možnou hranici naplnění stadionu na deset procent celkové kapacity. Ta je určena pouze dlouhodobým partnerům a z tohoto důvodu nemůže momentálně FAČR zahájit prodej vstupenek na finálový zápas," uvedli zástupci soutěže.

"Vzhledem k aktuálním opatřením neobdrží klub od FAČR žádnou volnou kapacitu vstupenek, které by mohly být nabídnuty do volného prodeje pro fanoušky," informoval na svých stránkách i plzeňský klub.

Finálový duel, v němž mohou slávisté završit double, se uskuteční v plzeňské Doosan Aréně 20. května od 17:00.

Zdroj: ČTK
Další zprávy