Ženu vraha z Brodu drží v léčebně soud. Rozhodl bez ní

Petr Koděra Petr Koděra
30. 3. 2015 7:30
Jarmila K. může být nebezpečná svému okolí nebo sobě, zjistilo Aktuálně.cz z unesení soudu.
Foto: Vojtěch Marek

Uherský Brod – Manželka Zdeňka K., který před měsícem v uherskobrodské restauraci Družba postřílel osm lidí a pak zabil i sebe, byla do psychiatrické léčebny v Kroměříži umístěna nedobrovolně.

Jarmila K. nedala k léčbě písemný souhlas, hospitalizaci ve speciální nemocnici jí ale v takzvaném detenčním řízení nařídil kroměřížský soud. 

Vzhledem k jejímu duševnímu stavu ji navíc soud ani nevyslechl a rozhodl v její nepřítomnosti. Nadto pacientce ustanovil opatrovníka.

"Vzhledem k tomu, že zdravotní stav umístěné zcela vylučuje, aby si zvolila zmocněnce, byl jí jmenován opatrovník z řad advokátů. Z tohoto důvodu nebyla také slyšena jako účastník řízení," píše se v jednom ze soudních rozhodnutí, která Aktuálně.cz získalo.

Soud nezveřejnil přesné důvody, proč Jarmila K. nuceně zůstává pod dozorem lékařů a kdo přesně o její hospitalizaci požádal - zda ošetřující lékař, příbuzní, nebo policie a státní zástupce.

S odvoláním na mlčenlivost to odmítla sdělit i opatrovnice - kroměřížská advokátka Radka Palíšková Zavřelová.

Jisté je tak jen to, že pro umístění do léčebny existovaly podle soudu zákonné důvody. "Na základě provedených důkazů, po jejich zhodnocení jednotlivě i v jejich vzájemných souvislostech, dospěl soud k závěru, že převzetí umístěné do Psychiatrické nemocnice v Kroměříži bylo v souladu se zákonnými důvody," píše se v soudním rozhodnutí.

Zákon přitom jasně popisuje, za jakých okolností může být pacient hospitalizován i bez svého souhlasu. To když ohrožuje sebe nebo své okolí a jeví známky duševní poruchy nebo jí trpí anebo je pod vlivem návykové látky.

Lékaři napovědí, soud rozhodne

Jak dlouho bude muset Jarmila K. zůstat na psychiatrii, zatím není jasné. Soud nejpozději do tří měsíců přezkoumá aktuální zdravotní stav pacientky a znovu určí, zda se bude moci vrátit domů do řadového domku na sídlišti Olšava.

Pro další rozhodování soudu bude klíčový názor ošetřujícího psychiatra. "Pacientka může být v detenčním řízení tak dlouho, jak tuto dobu posoudí lékaři," řekl předseda kroměřížského soudu Petr Marák.

Ředitel kroměřížské psychiatrické nemocnice Petr Možný odmítl aktuální zdravotní stav ženy komentovat.

Z jeho obecných vyjádření se však dá dovodit, že dlouhodobá hospitalizace nemusí být pravděpodobná. Především proto, že Jarmila K. neprovedla nic protizákonného a sama je obětí únorové nešťastné události.

"Nejjednodušší je, když se psychický stav člověka zlepší natolik, že se může vrátit domů. Zvláště když nespáchal žádný zločin a není žádný jiný důvod, aby byl omezen na svobodě, tak má právo vrátit se domů," řekl Možný.

Zdůraznil přitom, že se to nemusí týkat tohoto konkrétního případu. A dodal, že při propuštění je vždy nutné, aby měl pacient doma patřičné sociální zázemí a vracel se do přátelského prostředí.

Nepřátelé ze sídliště

Právě to ale může být u vrahovy manželky velký problém. Jarmila K. žila se svým manželem samotářsky a příliš se nestýkala nejen s příbuznými ze sousední ulice, ale ani se synem, který bydlí v Brně.

Navíc si v okolí nadělala mnoho nepřátel. Žena trpící schizofrenií totiž v posledních letech častokrát v noci i během dne hlučně pokřikovala z balkónu nebo okna domu na sousedy a její i několikahodinové monology obsahovaly spoustu vulgárních slov.

Obtěžování sousedů řešili strážníci městské policie a později i přestupková komise, ale v konečném důsledku úředníci nic nezmohli a žena své chování nezměnila.

Z návratu Jarmily K. domů proto mají obavy zejména sousedé ze sídliště Olšava. "Všichni jsou napnutí, jak to s ní dopadne," říká pod podmínkou zachování anonymity žena z nedalekého paneláku.

Nepříjemných reakcí okolí se navíc dočkali v posledních týdnech i členové širší rodiny Zdeňka a Jarmily K. Podle několika svědectví je lidé varovali, aby se raději ze sedmnáctitisícového města odstěhovali kvůli možné pomstě někoho z příbuzných obětí. A to i přesto, že sami za masakr nemohou.

Historie proto zná i případy, kdy vyléčený člověk raději zůstal v sociálním zařízení.

"Zažil jsem muže, který se na první pohled jevil velmi klidně. Řekli mi ale o něm, že před čtyřiceti lety pod vlivem psychózy zavraždil manželku, protože ji považoval za vtělení ďábla. Z psychózy se sice vyléčil, ale domů do malé vesnice se nemohl vrátit. Proto byl stále hospitalizován a dělal pomocné práce v ústavu," uvedl exministr zdravotnictví a nynější náměstek bohnické psychiatrie Ivan David.

Zabarikádovala se doma

Jarmila K. musela do kroměřížské léčebny poté, co odmítala po manželově šíleném činu pustit policisty do svého domu. Policie k ní po několika hodinách vnikla násilím a žena skončila napřed v péči záchranářů a poté psychiatrů.

Hromadná vražda osmi lidí se stala v úterý 24. února půl hodiny po poledni. Zdeněk K. vešel do restaurace Družba poblíž centra Uherského Brodu a bez varování začal střílet do obědvajících hostů. Po dvou hodinách se pak zastřelil poté, co do hospody vtrhlo policejní komando.

Postup policie, která se napřed stáhla ze zásahu proti střelci a pak se s ním snažila desítky minut vyjednávat, nyní prověřuje tým z policejního prezidia a také Generální inspekce bezpečnostních sborů. Vyšetřuje se pod přísným informačním embargem a první výsledky policie zveřejní v úterý.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 33 minutami

Brno díky smršti v první třetině zdolalo Pardubice, Boleslav vyhrála v Plzni

V předehrávkách 4. kola extraligy zvítězili hokejisté Brna nad Pardubicemi 3:2, Mladá Boleslav uspěla poměrem 4:2 v Plzni. 

O své první výhře za tři body v sezoně rozhodla Kometa třemi góly během pěti minut první třetiny, kdy se prosadili Alexandre Mallet, Peter Mueller a Daniel Rákos. Hosté ve třetí třetině dokázali zápas výrazně zdramatizovat, vyrovnat se jim ale nepodařilo a prohráli podruhé za sebou.

Boleslav si po dvou úvodních nezdarech připsala druhou výhru v řadě. Plzeňští sice vyhráli první třetinu, hosté však stihli skóre otočit a na vyrovnání na konci druhé třetiny odpověděli v závěrečné části dvěma góly. Vítěznou trefu si připsal obránce Adam Jánošík, gólem a asistencí se dresu hostů blýskl David Šťastný. Za domácí se prosadil pouze dvougólový Michal Bulíř. 

Předehrávky 4. kola hokejové extraligy:

HC Kometa Brno - HC Dynamo Pardubice 3:2 (3:0, 0:0, 0:2)

Branky a nahrávky: 12. Mallet, 12. Mueller (P. Holík, Zaťovič), 17. Rákos (Kučeřík) - 44. Říčka (Nakládal, Mikuš), 45. Vála (Anděl, Nakládal). Rozhodčí: Hejduk, Hradil - Gerát, Hynek. Vyloučení: 3:2. Bez využití. Oslabení: 1:0. Diváci: 5922.

Brno: Tomek - Bartejs, Ďaloga, Holland, Kučeřík, D. Mikyska, Gulaši - Mueller, P. Holík, Zaťovič - Haščák, Krištof, Vincour - R. Pavlík, Kollár, L. Horký - Magee, Rákos, Mallet - Dočekal. Trenér: Kalous.

Pardubice: Frodl (17. Klouček) - Košťálek, J. Mikuš, Nakládal, Robertson, Hrádek, J. Kolář, Vála - Camara, A. Musil, R. Kousal - Blümel, Poulíček, Paulovič - Hecl, Cienciala, Říčka - O. Rohlík, Anděl, Koffer. Trenér: R. Král.

HC Škoda Plzeň - BK Mladá Boleslav 2:4 (1:0, 1:2, 0:2)

Branky a nahrávky: 11. Bulíř (Kantner, Kodýtek), 40. Bulíř (Kantner) - 35. O. Najman (P. Kousal, Ševc), 36. D. Šťastný (Kelemen), 48. Jánošík (A. Raška. D. Šťastný), 55. Kotala (Claireaux, Eberle). Rozhodčí: Jeřábek, Pešina - Ondráček, Špůr. Vyloučení: 5:4. Využití: 0:1. Diváci: 2782.

Plzeň: D. Furch - Čerešňák, Budík, Jiříček, Graňák, J. Kindl, Kvasnička - M. Lang, Mertl, Dzierkals - Bulíř, Kodýtek, Kantner - F. Suchý, G. Thorell, Blomstrand - Kuťák, F. Přikryl, Malát. Trenéři: Baďouček a M. Říha ml.

Mladá Boleslav: Krošelj - Ševc, D. Moravec, Bernad, Jánošík, Fillman, Pýcha - D. Šťastný, A. Raška, Kelemen - P. Kousal, O. Najman, Flynn - Dufek, Claireaux, Kotala - Eberle, Bičevskis, Lunter. Trenéří: Rulík a Patera.

1. Mladá Boleslav 4 2 0 1 1 14:10 7
2. Liberec 3 2 0 1 0 6:5 7
3. Karlovy Vary 3 2 0 0 1 10:7 6
4. Litvínov 3 1 1 1 0 10:8 6
Pardubice 3 2 0 0 1 10:8 6
6. České Budějovice 3 2 0 0 1 11:12 6
7. Třinec 3 1 1 0 1 10:6 5
8. Olomouc 2 1 1 0 0 7:3 5
9. Sparta Praha 1 1 0 0 0 5:2 3
10. Hradec Králové 2 1 0 0 1 3:1 3
11. Vítkovice 2 1 0 0 1 3:5 3
12. Plzeň 4 1 0 0 3 6:14 3
13. Brno 3 0 1 0 2 7:11 2
14. Zlín 3 0 0 1 2 7:11 1
15. Kladno 3 0 0 0 3 6:12 0

 

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Brusel pojmenuje ulici po zavražděné nigerijské prostitutce

Město Brusel pojmenuje ulici po zavražděné nigerijské prostitutce. Chce tak upozornit na zapomenuté oběti pašování lidí, sexuálního násilí nebo zločinů na ženách. Pojmenování nové ulice, která se bude nacházet v severní části belgické metropole, po Eunice Osayandeové také souvisí se snahou radních pojmenovávat více míst po ženách, napsal dnes server BBC News. Podle belgické televizní stanice RTBF to bude první ulice v zemi, která ponese jméno sexuální pracovnice.

Eunice Osayandeová přijela do Belgie v roce 2016 s vidinou dobré práce a lepší budoucnosti. Uvěřila přitom mužům, kteří se vydávali za umělecké agenty a slibovali jí kariéru u filmu. Ve skutečnosti pašovali lidi a Osayandeovou po příjezdu do Bruselu přinutili k prostituci. Tvrdili, že pašeráckému gangu dluží 45 000 eur (přes 1,1 milionu korun) za převoz, pasáky a nájem.

Mladá žena se několik týdnů před smrtí obrátila na charitativní organizaci, která pomáhá prostitutkám, se slovy, že je při své práci obětí násilí a zastrašování. Bála se však jít na policii, protože byla migrantkou bez povolení k pobytu. V červnu 2018 - když jí bylo 23 let - ji ubodal jeden ze zákazníků. Z vraždy policie obvinila sedmnáctiletého mladíka, jenž nyní čeká na soud. Policisté rovněž zatkli čtyři členy pašeráckého gangu, soud je poslal do vězení až na čtyři roky.

Po smrti Osayandeové vypukly ve městě demonstrace vedené prostitutkami, které žádaly lepší pracovní podmínky a po úřadech chtěly vytvoření právních norem pro tuto profesi. Prostituce není v Belgii nelegální, ale neexistují pro ni žádná jednotná pravidla na národní úrovni, podotkl BBC News.

Zdroj: ČTK
Další zprávy