Šéf léčebny: Ženě vraha hrozí doma v Brodě útok ze msty

Petr Koděra Petr Koděra
31. 3. 2015 5:30
Zatím není jasné, jak dlouho nechá soud Jarmilu K. pod dozorem lékařů. Šéf psychiatrické nemocnice Petr Možný varuje před reakcí obyvatel.
Foto: Vojtěch Marek

Uherský Brod – Vrátí se domů do Uherského Brodu, nebo zůstane za zdmi kroměřížské psychiatrické léčebny a pak například v některém ze sociálních ústavů? Osud manželky uherskobrodského vraha Zdeňka K., který zastřelil osm lidí i sebe, není ani po pěti týdnech od tragické události zřejmý.

V psychiatrické nemocnici je Jarmila K. bez svého souhlasu, nařídil jí to soud. Co s ní bude, zajímá prakticky celé sedmnáctitisícové město. A především obyvatele sídliště Olšava, kde s manželem bydlela. Z jejího návratu mají místní obavy kvůli vulgárním výstupům, kterými psychicky nemocná žena obtěžovala sousedy a s nimiž úřady nic nezmohly.

Podle ředitele kroměřížské psychiatrické nemocnice Petra Možného je v tomto případě nutné vzít v potaz i reakci okolí, pokud by se vrátila domů. "Právě v tomto případě bych se obával nepřátelských reakcí lidí," říká Možný v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Co bude s vrahovou manželkou dál?

Upřímně, to by mě také zajímalo, ale samozřejmě to nemohu vědět. A podle zákona se nesmím vyjadřovat ke konkrétnímu pacientovi. Takže se spolu můžeme bavit jen v obecné rovině.

Co se tedy děje obecně s pacienty, kteří u vás jsou nedobrovolně a o jejichž pobytu rozhoduje soud?

Soud musí do sedmi dnů od přijetí do nemocnice pacienta vidět a během dalších sedmi dnů musí rozhodnout, zda byly zadržení a hospitalizace oprávněné a v souladu se zákonnými důvody. Do tří měsíců pak musí soud znovu posoudit, zda původní důvody nedobrovolné hospitalizace trvají. Nejjednodušší přitom je, když se psychický stav člověka zlepší natolik, že se může vrátit domů. Zvláště když nespáchal žádný zločin a není žádný jiný důvod, aby byl omezen na svobodě, tak má právo vrátit se domů.

Policejní vyšetřování

Hromadná vražda osmi lidí se stala v úterý 24. února půl hodiny po poledni. Zdeněk K. vešel do restaurace Družba poblíž centra Uherského Brodu a bez varování začal střílet do obědvajících hostů. Po dvou hodinách se pak zastřelil poté, co do hospody vtrhlo policejní komando. Postup policie, která se napřed stáhla ze zásahu proti střelci a pak se s ním snažila desítky minut vyjednávat, nyní prověřuje tým z policejního prezidia a také Generální inspekce bezpečnostních sborů. Vyšetřuje se pod přísným informačním embargem a první výsledky policie zveřejní dnes dopoledne.

Lidé v Uherském Brodě se ale návratu vrahovy manželky obávají. Její výtržnosti opakovaně řešila městská policie a přestupková komise.

To ovšem není typ chování, kvůli kterému by měl být člověk omezen na svobodě. Podle zákona to není důvod k tomu, aby ji někdo někam zavřel. Pokud budete mít hlučné sousedy, můžete žádat policii, aby zasáhla. Ale že by je jen kvůli tomu zavřela do vazby a nepustila? To od ní očekávat nemůžete.

Veřejnost se ale může obávat, aby nedošlo k něčemu horšímu. Aby třeba takový člověk nesáhl po zbrani, jako se to stalo v Uherském Brodě.

Je samozřejmě legitimní klást si otázku, jak se budou chovat lidé v Uherském Brodě, pokud by se pacientka vrátila domů. A musím říci, že v tomto případě mám obavy z nepřátelských reakcí lidí.

Máte na mysli pomstu?

Jednou z chmurných možností je i rozčilený dav či útok na pacientku, pokud by se vrátila domů.

Podle mých informací už se s nepříjemnými reakcemi obyvatel Uherského Brodu setkali i příbuzní rodiny. Přitom právě oni chtěli společnost chránit a upozornili policii, že by Zdeněk K. mohl být nebezpečný a policie by mu neměla vydávat nový zbrojní průkaz.

Samozřejmě, když jste v nepřátelském prostředí, budí to nepřátelské reakce. A já mám obavy z eskalace takového nepřátelství. Když se k vám někdo bude chovat nepřátelsky, vy na něj budete také reagovat nepřátelsky, na což on bude reagovat ještě více nepřátelsky. A rozjede se koloběh nenávisti.

Jaké je řešení?

To nevím. Jen vím, že se v současné době řešení celého problému jen odsouvá do budoucna. Ale jednou se bude muset definitivně říct, co dál.

Jaké možnosti tedy teď soud má? Přece by měl brát v potaz i to, co nyní popisujete.

Soud má dvě možnosti. Buď řekne, že trvají důvody k hospitalizaci a prodlouží ji, nebo pacienta propustí.

Soud ale většinou dá na doporučení lékařů. Kdo je za chování a případné excesy propuštěného pacienta zodpovědný?

Oni jsou zodpovědní sami za sebe. Ti lidé přece nejsou žádní zločinci, nic nespáchali. Jsou to svobodní lidé. Je to stejné, jako když vás propustí z chirurgie. Přestáváte být pacientem a jste běžným občanem.

Měl jsem na mysli, zda soud může nařídit nějakou ochrannou léčbu.

Ano, ale to jen v případě, že se ten člověk dopustil nějakého trestného činu.

Čili pokud je člověk bezúhonný a léčil se z duševní choroby, soud rozhodne jen o hospitalizaci či propuštění, a nikoliv o případném dalším opatření?

Přesně tak.

Prodlužovat u vás hospitalizaci nejde donekonečna. Jednou tedy soud tu ženu na doporučení lékaře musí pustit.

To ano. Někdy lze pacienta umístit do některého z ústavů sociální péče, ale to s tím musí sám souhlasit.

A podle vašich zkušeností: jak dlouho soudy nechávají pacienta nedobrovolně pod dozorem psychiatrů?

Na to není jednotný vzorec. Každý případ je jiný a ten, který vás zajímá, zvlášť. To, co se stalo v Uherském Brodě, je bezprecedentní a jedinečný případ. Takže soudy obecně takové případy neřeší, protože se prostě běžně nestávají.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Schůzka ruského prezidenta Putina a jeho amerického protějška Bidena, chystaná na červen, se může uskutečnit ve Švýcarsku, uvedl ruský list Kommersant

Moskva dosud oficiálně nepotvrdila, že se schůzka uskuteční. Ještě hodně záleží na tom, jak dopadnou jednání šéfů diplomacií obou zemí Sergeje Lavrova a Antonyho Blinkena, naplánovaná na 19. a 20. května na Islandu, připomněl Kommersant.

Biden navrhl Putinovi schůzku během telefonického rozhovoru v polovině dubna. Přesný termín nebyl uveden. Bílý dům jako místo setkání navrhl třetí zemi. Kreml uvedl, že nedal oficiální odpověď ohledně schůzky a Moskva návrh studuje. Podle zdrojů Kommersantu Biden navrhl, že by se mohl s Putinem sejít v jedné z evropských zemí 15.-16. června.

před 2 hodinami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy