Praha - Závěrečné řeči v korupční kauze Davida Ratha pokračovaly v pátek před Krajským soudem v Praze. Hlavní aktér se však ke slovu nedostal, soudce s ohledem na očekávanou délku jeho řeči jednání odročil na pondělí.
Po třech dnech řečí státního zástupce a advokátů si soudce Robert Pacovský jako prvního k závěrečné řeči vybral Martina Jireše z firmy Puro-Klima. Ta spolu s Hospimedem podle obžaloby dodávala do krajských nemocnic předražené přístroje ve zmanipulovaných soutěžích.
Před soud dorazili čtyři z jedenácti obžalovaných. Kromě Ratha a Jireše to byl i majitel společnosti Hospimed Jindřich Řehák a Lucia Novanská z firmy ML Compet, která podle obžaloby manipulovala s výběrovými řízeními. Zatímco Jireš mluvil jen zhruba deset minut a Novanská nabídku nevyužila, Řehák si připravil podrobnou řeč, v níž veškeré důkazy zpochybňoval.
Řehák dokončil svoji závěrečnou těsně před jedenáctou. Soudce poté přečetl stručnou závěrečnou výpověď, kterou mu poslala spolupracující obviněná Ivana Salačová. Majitelka stavební firmy Fisa byla prostředníkem, který předával úplatky i dalších stavebních firem.
"Odkazuji na spolupráci s orgány činnými v trestním řízení a soudem," uvedla Salačová s tím, že doufá v udělení podmíněného trestu. Navíc poukázala na to, že insolvenční správce bývalé společnosti Konstruktiva Branko, která prostřednictvím její firmy Jipe poskytovala úplatky, ji žaluje o vrácení více než jedenácti milionů korun, jež na ně právě byly poskytnuty. A v první instanci žalobu prohrála. "Ukazuje to, jak pro mě bylo rozhodnutí vypovídat a doznat se v této věci náročné," poukázala a požádala, aby to soud při rozhodování o výši trestu zohlednil.
Soud poté řízení odročil na pondělní ráno s poukazem na to, že by bylo zbytečné vzhledem k očekávané délce začínat i Rathovu závěrečnou řeč. Soudce se rozhodl vzít bývalého středočeského hejtmana na řadu jako posledního kvůli tomu, aby jeho podle očekávání dlouhá řeč nezdržovala ostatní obžalované. "Upozorňuji dopředu, že z technických důvodů bude dnešní řízení nejdéle do 12 hodin," dodal Pacovský.
Sám Rath již před příchodem do jednací místnosti naznačil, že jeho řeč bude dlouhá. Chce totiž podle svých slov probrat znovu všechny důkazy a doložit, že je policie a státní zástupce Petr Jirát překroutili.
Závěrečné řeči v kauze zmanipulovaných zakázek Středočeského kraje zaznívají již podruhé. V létě 2015 Ratha i deset dalších obžalovaných uznal soud vinnými a udělil jim tehdy tresty až 8,5 roku vězení. Vrchní soud v Praze rozsudek zrušil kvůli údajně nezákonně použitým odposlechům, tento verdikt ale loni v červnu označil Nejvyšší soud za nezákonný. Nemohl jej ale zrušit, a tak Krajský soud v Praze případ musí projednávat znovu.