Zatajili škodliviny, hrozí jim pokuta

Pavel Baroch
24. 2. 2006 16:10
Praha - Dvěma východočeským firmám hrozí pokuta až půl milionu korun, protože nenahlásily údaje o svých znečišťujících látkách.

Chemičky, elektrárny či sklárny musí od loňského roku podle zákona posílat do takzvaného integrovaného registru znečišťování data o desítkách škodlivin, které vypustily do ovzduší, vody a půdy nebo které opustily areál továrny jako odpady.

Podle mluvčí České inspekce životního prostředí Evy Rolečkové letos tuto povinnost nesplnily dvě firmy z Královéhradeckého kraje. "Zahajujeme s nimi správní řízení," dodala Rolečková. Jména firem ale odmítla sdělit do doby, než bude řízení ukončeno.

Jména dvou vyšetřovaných podniků nezná ani ekologické sdružení Arnika, které o zřízení databáze znečišťujících látek usilovalo několik let. Organizace ale zjišťuje, zda všechny povinné údaje poskytly jiné podniky, například liberecká spalovna.

V registru bude víc látek...

Jedním ze smyslů registru je pomoci tomu, aby podniky snižovaly své znečištění. Zveřejňování informací se vyplatilo například v USA, kde databáze funguje už řadu let. Za posledních pět let se znečištění snížilo o desítky procent.

Infobox

KDO NEJVÍC ZNEČISŤOVAL

(v roce 2004) 

Rakovinotvorné látky

  • Ivax Pharmaceuticals Opava
  • Spolana Neratovice
  • Kurt. O. John Březůvky

Skleníkové plyny

  • ČEZ - elektrárna Prunéřov
  • ČEZ - elektrárna Počerady
  • Mittal Steel Ostrava

Organické látky

  • Spolchemie Ústí nad Labem
  • ŽDB Bohumín
  • Lasselsberger Lubná

"Než by podniky snášely kritiku veřejnosti, raději samy začaly hledat díry, kudy jim unikají nebezpečné látky," řekl Jindřich Perlík z Arniky.

O českou databázi škodlivin je značný zájem. Jen v lednu registr na adrese www.irz.cz zaznamenal na osm tisíc návštěv, v únoru už přes šest tisíc.

Firmy zatím nahlašují 72 látek, například skleníkové plyny, karcinogenní látky či dioxiny. Od příštího roku se ale seznam rozšíří na 93 položek. Evropský parlament a Rada totiž rozhodly, že do evropského registru musí členské státy hlásit 91 škodlivin. Česko požaduje ještě o dvě látky víc.

"Jakékoli rozšíření lze jenom přivítat, i když mohlo jít ještě dál," poznamenal Perlík, podle něhož záleží jen na jednotlivých zemích,
kolik údajů budou od firem požadovat. Sdružení Arnika původně žádalo, aby bylo v databázi 121 látek.

...a zpřísní se nahlašování

Evropská unie zároveň rozhodla o tom, že se sníží hranice vybraných škodlivin, od které jsou firmy údaje o nich povinny nahlásit.

Dosud firmy například musely uvádět nebezpečné dioxiny, které mohou způsobovat poruchy imunitního a hormonálního systému, jen pokud jich vypustily minimálně jeden gram za rok. Od příštího roku to bude 0,1 gramu.

Českým firmám zřejmě zpřísnění problémy nepřinese. "Pro nás nebudou nové požadavky žádným problémem, všechny látky máme evidované," říká třeba mluvčí ústecké Spolchemie Zdeněk Rytíř.

 

Právě se děje

Další zprávy