"Zastavme tu stoku, než se v ní utopíme." Česká policie prověřuje schvalování teroru

ČTK ČTK
Aktualizováno 16. 3. 2019 16:17
Česká policie v souvislosti s pátečním teroristickým útokem v mešitách na Novém Zélandu prověřuje, zda se někteří lidé především na internetu a sociálních sítích nedopustili schvalování tohoto trestného činu. Všechny aktivity, které by se daly vykládat jako schvalování trestného činu, policie pečlivě prověřuje a zajišťuje důkazy pro případné trestní řízení, uvedl dnes na twitteru ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD).
Při střelbě ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch zahynulo 49 lidí a další jsou v kritickém stavu.
Při střelbě ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch zahynulo 49 lidí a další jsou v kritickém stavu. | Foto: Reuters

Jakékoliv podněcování nenávisti považuje vedení ministerstva i policejního sboru za nepřijatelné.

Policejní prezident Jan Švejdar zdůraznil, že policie nebude tolerovat žádné projevy souhlasu s terorismem, extremismem nebo podněcování nenávisti. "Máme celou řadu nástrojů, jak pachatele tohoto druhu trestné činnosti odhalovat. Zmíněným aktivitám věnujeme zvýšenou pozornost a každý zjištěný skutek bude důsledně prošetřen," napsal na twitteru šéf policejního sboru. Kriminalita se přesouvá do kyberprostoru a policie je připravena reagovat, dodal.

Ještě předtím šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek vyzval Hamáčka, aby policii dal podnět k prošetření závažných trestných činů, ke kterým podle něj dochází na sociálních sítích schvalováním teroristického útoku na Novém Zélandě. "Zastavme tu stoku dřív, než se v ní utopíme," dodal opoziční politik.

Při střelbě ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch zahynulo 49 lidí a další jsou v kritickém stavu. K útoku se přihlásil australský pravicový radikál, který uvedl, že ho k činu vedly protiimigrační motivy. Čin v pátek odsoudili také čeští vládní i opoziční politici. Někteří přitom zdůraznili, že až k takovým činům může vést šíření strachu a nenávisti.

Policie už dříve řešila nenávistné komentáře na internetu. Například za výroky, které se na podzim 2017 objevily na sociálních sítích pod fotografií žáků první třídy z teplické základní školy, policisté obvinili tři osoby. Do třídy chodily převážně romské, vietnamské a arabské děti. Diskutující v komentářích k fotce třídy navrhovali poslat prvňáčky do plynu nebo do třídy hodit granát.

Policejní prezident Švejdar dnes připomněl, že kriminalita v kyberprostoru každým rokem roste. Zatímco v roce 2011 zaznamenali kriminalisté 1500 trestných činů spáchaných prostřednictvím internetu, loni už jich bylo téměř 7000. Největší meziroční nárůst byl registrován v oblasti mravnostních trestných činů. "V oblasti násilných a nenávistných projevů byly evidovány různé formy extrémních projevů na sociálních sítích, komunikačních platformách nebo na diskusních chatech zpravodajských serverů. Přibývá i tzv. hoaxů, tedy poplašných zpráv, které bývají spojeny i s phishingovými útoky," uvedla policie na webu.

Video: Nový Zéland v šoku: Ohrožení je reálné, muslimky tady v burkách nepotkáte, říká Čech

Lidé nedokáží zpracovat, co se stalo, Nový Zéland je složen z migrantů, muslimská komunita je součástí života ve městě, říká František Zuchnický | Video: DVTV, Daniela Drtinová

 

Právě se děje

Další zprávy