Září bylo v Česku nadprůměrně teplé, ale i deštivé. Na Litoměřicku bylo 32,5 stupňů

ČTK ČTK
7. 10. 2020 20:47
Letošní září bylo v Česku teplejší než obvykle. Průměrná měsíční teplota 14 stupňů Celsia byla o 1,2 stupně vyšší než normál z let 1981 až 2010. Také množství srážek bylo v září nadprůměrné. Průměrný měsíční úhrn srážek 73 litrů vody na metr čtvereční představoval 126 procent normálu. Údaje ve středu na svém informačním webu zveřejnil český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Podzim v Karlových Varech
Podzim v Karlových Varech | Foto: Shutterstock

Průměrná teplota v Čechách byla letos v září 13,8 stupně Celsia. Na Moravě a ve Slezsku byl měsíční průměr o půl stupně vyšší.

Nejvyšší teplotu letošního devátého kalendářního měsíce, a to 32,5 stupně Celsia, naměřili meteorologové 15. září v Doksanech na Litoměřicku a v Řeži u Prahy.

Naopak nejnižší teplotu zaznamenali 28. září na Horské Kvildě, kde rtuť v teploměru klesla na minus 5,5 stupně. "Pokud uvažujeme i stanice mimo správu ČHMÚ, bylo nejnižší denní minimu teploty minus 6,8 stupně Celsia naměřeno na stanici Kvilda-Perla, Jezerní slať v tentýž den," uvádějí meteoroložky Klára Sedláková a Lenka Crhová.

Nejvyšší průměrná měsíční teplota v září od roku 1961 byla v Česku naměřena v roce 1999, a to 16 stupňů Celsia. Naopak nejchladnější bylo září 1996 s průměrnou teplotou 9,7 stupně.

Letošní září bylo nadprůměrně nejenom teplotně, ale i množstvím srážek. V Česku spadlo za celý měsíc průměrně 73 milimetrů deště. Výrazně víc pršelo na Moravě a ve Slezsku, kde spadlo 96 milimetrů, zatímco v Čechách jen 61.

Srážky byly nerovnoměrně rozložené také v čase. "Většina z měsíčního úhrnu srážek spadla v prvních a posledních šesti dnech měsíce," uvádí ČHMÚ. Nejdeštivějším dnem minulého měsíce bylo 25. září, kdy v Česku napršelo v průměru 25 milimetrů vody na metr čtvereční.

 

Právě se děje

před 50 minutami

Při pádu z okna kladenské školy dnes zemřela dívka, okolnosti neštěstí vyšetřuje policie

Při pádu z okna kladenské školy v Moskevské ulici dnes ráno zemřela mladistvá dívka. Příčinu a okolnosti neštěstí vyšetřují policisté, řekla policejní mluvčí Michaela Nováková.

Záchranné složky na místo vyjížděly po 7:00. "Vzhledem k citlivosti případu nebudeme sdělovat další podrobnosti ani věk dívky," uvedla mluvčí.

Na místě zasahovala i záchranná služba. Přes veškerou snahu záchranářů dívka svým zraněním na místě podlehla, uvedla mluvčí Petra Effenbergerová.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Uvízlé kamiony zablokovaly silnici mezi Bílou a Ostravicí v Beskydech, tvoří se kolony

Dva kamiony uvízly dne ráno na zasněžené silnici 1/56, kterou v úseku mezi obcemi Bílá a Ostravice zablokovaly. ČTK to řekla mluvčí moravskoslezské policie Soňa Štětínská.

Situace podle ní vznikla nedisciplinovaností řidičů. "Vjeli na úsek komunikace, kde to není v tomto ročním období možné. Nerespektovali dopravní značení," řekla mluvčí.

Oba vozy v serpentinách u přehrady Šance uvízly. "Jeden se už podařilo odstranit. Na uvolnění druhého se pracuje. Policisté na místě řídí dopravu kyvadlově. Vznikají ale kolony," uvedl Štětínská.

Zdroj: ČTK
Další zprávy