Zaorálek vyzval Egypt k odškodnění rodiny zesnulé Češky. Velvyslanec přislíbil pomoc

Jan Menšík Jan Menšík
28. 7. 2017 14:23
Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek se v pátek sešel s egyptským velvyslancem v Praze Abderahmanem Salaheldinem Abderhmanem. Zaorálek vyzval egyptskou vládu, aby odškodnila rodinu Češky, která v noci na čtvrtek zemřela na následky zranění po útoku na pláži v Hurghadě. V pořadí již druhé nótě také žádá Egypt o výsledky pitvy. Tu ve čtvrtek nařídil soudní lékař. První nótu zaslalo ministerstvo do Egypta ve středu, v ní žádalo o vyšetření útoku a poskytnutí dalších informací.
Foto: Jakub Plíhal

Praha/Káhira - Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek vyzval egyptskou vládu k odškodnění rodiny Češky, kterou před dvěma týdny na pláži v Hurghadě pobodal útočník a na následky zranění v noci na čtvrtek zemřela. V pořadí již druhou nótu předal na páteční schůzce egyptskému velvyslanci v Praze Abderahmanovi Salaheldinu Abderahmanovi. Egypt Zaorálek opět požádal také o poskytnutí výsledků pitvy. 

"Egyptský velvyslanec mi dnes potvrdil, že nám pitevní zprávu poskytne a zároveň přislíbil zasadit se o kompenzaci rodině zesnulé," sdělil po schůzce Zaorálek. Pitvu ve čtvrtek nařídil soudní lékař v Káhirské nemocnici. 

První nótu ministerstvo zaslalo do Egypta ve středu, ve které žádalo o doplnění informací ohledně útoku a vyšetření, zda se jednalo o ojedinělý čin, nebo koordinovanou a připravovanou záležitost. 

Podle Zaorálka je celá situace výjimečná a proto je nutné apelovat na Egypt, aby rodinu odškodnil.

Česká diplomacie vyjednává také o převozu těla zesnulé ženy zpět do Česka. Podle posledních informací by mělo být převezeno zpět do České republiky zhruba v polovině příštího týdne. 

Útok se odehrál 14. července na pláži v letovisku Hurghada. Mladý Egypťan tam zabil dvě Němky a několik dalších žen pobodal. Šestatřicetiletou Češku zasáhl do nohy a do zad, tu okamžitě transportovali do nemocnice v Káhiře, kde se o ni téměř dva týdny starali lékaři. 

Stav Češky se prudce zhoršil v pondělí. Do káhirské nemocnice proto odcestovali i čeští lékaři. Ve středu ministerstvo zdravotnictví informovalo, že žena je ve stavu klinické smrti, v noci na čtvrtek zemřela.

Rodina, která z Egypta odletěla ve středu vládním speciálem zpět do Česka, zakázala po smrti ženy další informace sdělovat. 

 

Právě se děje

Další zprávy