Češka pobodaná na pláži v noci zemřela. Egypt by měl pozůstalé odškodnit, myslí si Zaorálek

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 27. 7. 2017 18:51
Česká turistka, kterou před bezmála dvěma týdny pobodal útočník na pláži v egyptské Hurghadě, v nemocnici zemřela. Oznámil to na Twitteru ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík. "Z Egypta přišla v noci smutná zpráva. Naše pacientka skonala. Upřímnou soustrast všem blízkým," napsal ministr. Už ve středu čeští lékaři, kteří ženu v káhirské nemocnici ošetřovali, oznámili, že se pacientka nachází ve stavu klinické smrti a její stav je nezvratný. Podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka by měl Egypt uvažovat o nějaké formě odškodnění.
Nemocnice v Káhiře, kde byla Česka hospitalizována
Nemocnice v Káhiře, kde byla Česka hospitalizována | Foto: Reuters

Praha/Káhira - Česká turistka, o jejíž život bojovali lékaři v káhirské nemocnici, v noci na čtvrtek zemřela. Oznámila to ministerstva zahraničí a zdravotnictví. Ženu 14. července pobodal útočník na pláži v egyptské Hurghadě, před několika dny se její stav prudce zhoršil. Už ve středu čeští lékaři, kteří pacientku v Káhiře ošetřovali, oznámili, že se Češka nachází ve stavu klinické smrti.

Rodina, která už ve středu opustila Egypt na palubě vládního speciálu, byla o úmrtí ženy informována a vyjádřila přání už nesdělovat k celé tragické události veřejnosti žádné další podrobnosti, uvedl Černínský palác.

Soudní lékař ve čtvrtek v nemocnici v Káhiře rozhodl o provedení pitvy. Mluvčí ministerstva zahraničí Michaela Lagronová řekla, že protokol, kde jsou popsány příčiny smrti, bude předán soudu. "V příštích dnech podáme oficiální nótu, abychom pitevní zprávu dostali," uvedla Lagronová.

Čeští diplomaté také začali podnikat kroky potřebné k zajištění přepravy zesnulé do Česka. "Převoz těla odhadujeme na začátek příštího týdne," upřesnila Lagronová.

Diplomacie kvůli chybějícím podrobnostem o útoku zaslala ve středu do Egypta nótu. "Trváme na tom, že potřebujeme vědět, co se na pláži skutečně stalo," uvedl ministr zahraničí Lubomír Zaorálek.

Egypt by měl podle ministra sdělit, zda se jednalo o ojedinělý čin, nebo naopak koordinovanou a připravovanou záležitost. "Potřebujeme vědět, jestli to byl teroristický útok a jaké bylo jeho pozadí," uvedl. Informace jsou důležité i pro Egypt, konstatoval Zaorálek. "Oni se na základě toho budou nějak chovat," dodal.

Egypt by podle Zaorálka měl uvažovat o nějaké formě odškodnění. "Ta situace je výjimečná, proto jsme začali jednat s egyptskou stranou. Protože mi připadá podivné, abychom sdělili pozůstalé rodině, že se má v civilním sporu obracet na soud," řekl. O věci jednají diplomaté a ještě ve čtvrtek by ji mohl probrat Zaorálek s egyptským ministrem.

Stav Češky se prudce zhoršil v pondělí. Do káhirské nemocnice proto odcestovali i čeští lékaři. Ve středu ministerstvo zdravotnictví informovalo, že žena je ve stavu klinické smrti. Její tělo fungovalo jen díky napojení na přístroje a mozek prakticky nebyl zásobován krví. U pacientky se následkem zranění projevilo multiorgánové selhání, které podle odborníků není u vážně zraněných osob neobvyklé. Čeští lékaři na místě sledovali průběh vyšetření a potvrdili diagnózu egyptských specialistů.

Útok se odehrál 14. července na pláži v letovisku Hurgada. Mladý Egypťan tam zabil dvě Němky a několik dalších žen pobodal. Šestatřicetiletou Češku zasáhl do nohy a do zad.

Útok podle českých a německých cestovních kanceláří neměl vliv na zájem turistů o zájezdy do Egypta. O změnu destinace požádaly podle Jana Papeže z Asociace cestovních kanceláří jen jednotky klientů. Vzhledem k vyprodanosti zájezdů do evropských zemí mají na výběr převážně mezi Tureckem a Tuniskem. V Egyptě je nyní více než 3000 českých turistů, týdně tam odletí z ČR zhruba sedm letadel. Asociace očekává, že letos zemi navštíví 260 tisíc až 280 tisíc Čechů. Německé cestovní kanceláře nezaznamenaly prakticky žádné rušení rezervací na pobyty do Egypta.

Ministerstva zahraničí obou zemí doporučují turistům směřujícím do této severoafrické země opatrnost. Německý úřad varuje před zvýšeným rizikem teroristických útoků a únosů. České ministerstvo radí turistům, aby při pobytu mimo hotelové resorty nevyužívali veřejné pláže.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Amazon dostal od Evropské unie pokutu 746 milionů eur za slabou ochranu osobních údajů

Americký internetový prodejce Amazon dostal od Evropské unie pokutu 746 milionů eur (19 miliard korun) za předávání osobních údajů v rozporu s pravidly pro jejich ochranu, známými pod zkratkou GDPR. Společnost to uvedla v podrobné zprávě o hospodaření, kterou veřejně obchodované firmy ve Spojených státech musejí povinně předkládat Komisi pro cenné papíry (SEC).

Lucemburský úřad pro ochranu osobních údajů (CNPD) uložil pokutu firmě Amazon Europe Core v rozhodnutí ze dne 16. července. O hrozící pokutě v červnu s odvoláním na zdroje obeznámené se situací informoval americký ekonomický list The Wall Street Journal (WSJ). Ten ale uváděl, že částka bude činit zhruba polovinu, konkrétně přes 425 milionů dolarů (více než devět miliard korun).

"Věříme, že rozhodnutí CNPD je neopodstatněné, a hodláme se v této věci energicky bránit," uvedl Amazon. GDPR vyžaduje, aby firmy uživatele před použitím jejich osobních údajů požádaly o souhlas. Jinak jim hrozí vysoké pokuty. CNPD je v oblasti ochrany soukromí hlavním regulátorem Amazonu v EU, protože podnik má evropské ústředí v Lucembursku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy