Češka, kterou v Egyptě napadl terorista, je ve stavu klinické smrti. Lékaři: Není naděje na zlepšení

Domácí Domácí
Aktualizováno 26. 7. 2017 13:36
Češka napadená teroristou v egyptské Hurghadě je ve stavu klinické smrti, její mozek prakticky není zásobován krví a naděje na zlepšení už není. Informovalo o tom ministerstvo zahraničí s odkazem na české lékaře, kteří ženu v káhirské nemocnici ošetřují. "Je nám nesmírně líto, ale pacientčin oběh udržují už jen přístroje, fakticky není z medicínského hlediska možné očekávat, že by byla naděje na zlepšení. Přes veškerou možnou léčbu její tělo nezvládlo boj se zraněními," popsal ředitel pražské záchranné služby Petr Kolouch. Rodina je na palubě vojenského speciálu Medevacu v péči vojenských lékařů a po návratu bude na blízké čekat vojenský psycholog.
Nemocnice v Káhiře, kde byla Češka hospitalizována
Nemocnice v Káhiře, kde byla Češka hospitalizována | Foto: Reuters

Praha/Káhira - Česka, která se v káhirské nemocnici léčila po útoku v letovisku Hurghadě je ve stavu klinické smrti. "Je nám nesmírně líto, ale pacientčin oběh udržují už jen přístroje, fakticky není z medicínského hlediska možné očekávat, že by byla naděje na zlepšení. Přes veškerou možnou léčbu její tělo nezvládlo boj se zraněními," popsal ředitel pražské záchranné služby Petr Kolouch. Mozek pacientky podle lékařů prakticky není zásobován krví a naděje na zlepšení už není.

"Multiorgánové selhání je komplikace, kterou známe po závažných stavech pacientů. Dochází k němu i několik dnů po zdánlivé stabilizaci člověka, tělo celkově nezvládne zátěž. Medicína, bohužel, není všemocná," dodal Kolouch.

Rodina je na palubě vojenského speciálu Medevacu v péči vojenských lékařů a po návratu bude na blízké čekat vojenský psycholog.

Ještě v pondělí dopoledne se uvažovalo o jejím transportu do Česka, ale poté se její stav prudce zhoršil a lékaři rozhodli, že v Egyptě bude muset zůstat. V úterý večer ministerstvo zahraničí informovalo, že ženin stav je kritický. Do Káhiry včera přicestovali také tři čeští odborníci, kteří se s egyptskými doktory shodli, že pro pacientku nebylo možné udělat více.

Šestatřicetiletá Češka byla zraněna 14. července v Hurghadě, kde mladý Egypťan zaútočil nožem na turisty na pláži. Dvě německé turistky zabil a další turistky zranil, mezi nimi ženu z Česka, kterou zasáhl do nohy a do zad.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Při střetech se squattery v Berlíně bylo zraněno 60 policistů

Okolo 60 policistů v Berlíně ve středu utrpělo zranění při střetech se squattery, kteří se snažili zabránit požární inspekci v činžovním domě, jenž okupují. Budova v Rižské ulici 94 (Rigaer Strasse) ve čtvrti Friedrichshain patří k nejznámějším squatům v Berlíně.

Policie se snažila oblast zabezpečit před protipožární inspekcí plánovanou na čtvrtek. Asi 200 zamaskovaných lidí házelo po policistech kamení a petardy, na ulicích postavili barikády a zapálili je. Policisté oheň hasili pomocí vodních děl a zátarasy rozrazili obrněnými vozidly. Squatteři také zatarasili tramvajové koleje.

Německá média uvádějí, že squatteři a jejich stoupenci se už delší čas snaží zabránit tomu, aby majitel nechal v domě provést protipožární inspekci. Jeho i policii podezřívají, že ho chtějí prohlásit za neobyvatelný a následně nechat vyklidit.

Deník Die Welt na svých internetových stránkách uvádí, že dům v Rigaer Strasse 94 je považován za jeden z posledních symbolů krajně levicové scény v Berlíně. Do budovy se stahují výtržníci, kteří při různých demonstracích útočí na policisty. Lidé, kteří dům okupují, do něho už dlouho znemožňují přístup majiteli, policii i příslušným úřadům.

Zdroj: ČTK
Další zprávy