Češka, kterou v Egyptě napadl terorista, je ve stavu klinické smrti. Lékaři: Není naděje na zlepšení

Domácí Domácí
Aktualizováno 26. 7. 2017 13:36
Češka napadená teroristou v egyptské Hurghadě je ve stavu klinické smrti, její mozek prakticky není zásobován krví a naděje na zlepšení už není. Informovalo o tom ministerstvo zahraničí s odkazem na české lékaře, kteří ženu v káhirské nemocnici ošetřují. "Je nám nesmírně líto, ale pacientčin oběh udržují už jen přístroje, fakticky není z medicínského hlediska možné očekávat, že by byla naděje na zlepšení. Přes veškerou možnou léčbu její tělo nezvládlo boj se zraněními," popsal ředitel pražské záchranné služby Petr Kolouch. Rodina je na palubě vojenského speciálu Medevacu v péči vojenských lékařů a po návratu bude na blízké čekat vojenský psycholog.
Nemocnice v Káhiře, kde byla Češka hospitalizována
Nemocnice v Káhiře, kde byla Češka hospitalizována | Foto: Reuters

Praha/Káhira - Česka, která se v káhirské nemocnici léčila po útoku v letovisku Hurghadě je ve stavu klinické smrti. "Je nám nesmírně líto, ale pacientčin oběh udržují už jen přístroje, fakticky není z medicínského hlediska možné očekávat, že by byla naděje na zlepšení. Přes veškerou možnou léčbu její tělo nezvládlo boj se zraněními," popsal ředitel pražské záchranné služby Petr Kolouch. Mozek pacientky podle lékařů prakticky není zásobován krví a naděje na zlepšení už není.

"Multiorgánové selhání je komplikace, kterou známe po závažných stavech pacientů. Dochází k němu i několik dnů po zdánlivé stabilizaci člověka, tělo celkově nezvládne zátěž. Medicína, bohužel, není všemocná," dodal Kolouch.

Rodina je na palubě vojenského speciálu Medevacu v péči vojenských lékařů a po návratu bude na blízké čekat vojenský psycholog.

Ještě v pondělí dopoledne se uvažovalo o jejím transportu do Česka, ale poté se její stav prudce zhoršil a lékaři rozhodli, že v Egyptě bude muset zůstat. V úterý večer ministerstvo zahraničí informovalo, že ženin stav je kritický. Do Káhiry včera přicestovali také tři čeští odborníci, kteří se s egyptskými doktory shodli, že pro pacientku nebylo možné udělat více.

Šestatřicetiletá Češka byla zraněna 14. července v Hurghadě, kde mladý Egypťan zaútočil nožem na turisty na pláži. Dvě německé turistky zabil a další turistky zranil, mezi nimi ženu z Česka, kterou zasáhl do nohy a do zad.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy