Kmoníček míří do Washingtonu. USA odsouhlasily jeho jmenování velvyslancem

Domácí ČTK Domácí, ČTK
1. 3. 2017 17:36
Novým velvyslancem České republiky v Spojených státech bude Hynek Kmoníček, který dosud působil jako ředitel zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky. "Kancelář prezidenta republiky byla 1. března oficiálně informována prostřednictvím Velvyslanectví České republiky ve Washingtonu, že bylo uděleno agrément Hynkovi Kmoníčkovi," informoval hradní mluvčí Jiří Ovčáček. Kmoníček, který bude dál působit jako poradce prezidenta Miloše Zemana, na postu velvyslance nahradí Petra Gandaloviče, který byl ve funkci od roku 2011.
Hynek Kmoníček
Hynek Kmoníček | Foto: DVTV

Praha - Ředitel zahraničního odboru prezidentské kanceláře Hynek Kmoníček se stane velvyslancem ve Spojených státech. Kancelář prezidenta dnes obdržela prostřednictvím ambasády ve Washingtonu oficiální informaci, že dostal takzvaný agrément, tedy souhlas. Informoval o tom v tiskové zprávě mluvčí Hradu Jiří Ovčáček. "Hynek Kmoníček bude nadále působit jako zahraničněpolitický poradce prezidenta republiky," dodal mluvčí.

Do funkce, ve které nahradí Petra Gandaloviče, by měl podle dřívějších informací Kmoníček nastoupit v březnu. Jeho prvním úkolem zřejmě bude příprava návštěvy prezidenta Miloše Zemana, který má jednat s americkým prezidentem Donaldem Trumpem. Na cestě plánované na druhou polovinu dubna hlavu státu doprovodí ministr financí Andrej Babiš (ANO) a ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).

Zeman představil v rozporu s diplomatickými zvyklostmi Kmoníčka jako budoucího velvyslance České republiky v USA už během své zářijové návštěvy ve Spojených státech. Obvykle nového velvyslance navrhuje ministr zahraničí vládě a po schválení je návrh předložen prezidentovi. Ten velvyslance jmenuje. Údaje o něm jsou pak odeslány přijímající zemi, která v řádu týdnů až měsíců vysloví souhlas (agrément); jeho odepření je výjimečné. Až poté je zvykem jméno nového velvyslance zveřejnit.

Prezident loni v září v New Yorku řekl, že pověřovací listiny pro Kmoníčka už podepsal. Ministerstvo zahraničí tehdy věc odmítlo komentovat s tím, že Kmoníček dosud nemá agrément.

Kmoníček v minulosti působil jako velvyslanec v Austrálii a Indii a byl náměstkem ministra zahraničních věcí. V USA už působil jako velvyslanec ČR při OSN. Na jmenování reagoval na Twitteru:

 Velkou pozornost vzbudila v lednu 2000 Kmoníčkem vedená česká delegace do Iráku. Zemi tehdy vládl Saddám Husajn a na Irák bylo uvaleno hospodářské embargo OSN. Delegace byla utajovaná a upozornily na ni zahraniční tiskové agentury. V České republice navíc vzbudila pozornost účast Miroslava Šloufa, kontroverzního spolupracovníka tehdejšího premiéra Miloše Zemana.

Gandalovič už ve funkci velvyslance skončil. Od letošního ledna je volné i křeslo amerického velvyslance v Česku. Andrew Schapiro post opustil v den Trumpovy inaugurace. Ambasádu vedl dva a půl roku, během kterých se několikrát dostal do sporu s prezidentem Zemanem. O tom, kdo a kdy Schapira v roli velvyslance nahradí, zatím není jasno. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) nedávno prohlásil, že je možné, že místo velvyslance zůstane neobsazené poměrně dlouho vzhledem k tomu, že s nástupem Trumpa končí všichni Obamovi političtí velvyslanci, tedy přibližně třetina amerického diplomatického sboru.

Vyslání Jindřicha Forejta do Vatikánu záleží na rozhodnutí druhé strany, říká Hynek Kmoníček. | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy