Zeman: I moje nezvolení by bylo výhrou. Pokud vyhraji, chtěl bych prosadit povinnou volební účast

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 12. 3. 2017 13:49
V nedělním pořadu serveru Blesk.cz prezident Miloš Zeman rozebral detaily, proč se rozhodl znovu kandidovat v prezidentské volbě. Uvedl, že by i prohra pro něj byla přitažlivá, protože by tím vyhrál odpočinek. Popřál rovněž úspěch ČSSD ve volbách a prohlásil, že by uvítal pokračování koalice ANO a ČSSD.
Množství lidí, kteří mě podporují, je větší než malé, pokládal bych za zbabělé, kdybych se na ně vykašlal, řekl prezident Zeman ke své kandidatuře. | Video: ČTK

Praha - Prezident Miloš Zeman by si přál, aby po volbách pokračovala koalice hnutí ANO a ČSSD. Zároveň zopakoval, že takzvané bohumínské usnesení, které sociální demokracii zakazuje spolupráci s KSČM, považuje za zastaralé. Na rozdíl od premiéra Bohuslava Sobotky si myslí, že by o jeho zrušení měl rozhodnout stranický sjezd. Zeman to v neděli řekl webu Blesk.cz. Zároveň řekl, že se v listopadu setká s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

V hodnocení sjezdu sociálních demokratů byl prezident opatrný, straně nicméně vyjádřil podporu. "Od roku 2007 nejsem členem sociální demokracie, tak nemám žádné právo, abych se jakkoliv vyjadřoval k jejím vnitřním otázkám. Já si samozřejmě nepřeji, aby ČSSD  byla poražena ve volbách, a když už, tak aby to byla důstojná porážka."

Rovněž uvedl, že by si přál, aby po volbách i nadále fungovala koalice Hnutí ANO a ČSSD. "Ale to nezávisí na prezidentu republiky, ale na výsledcích voleb," dodal.

"Chci pracovat na aktivním občanství"

Zeman by uvítal, aby měl prezident možnost zákonodárné iniciativy. V dalším volebním období by si chtěl zvát poslance a senátory, kteří by zákony mohli předkládat za něj. "Kdyby bylo na mně, tak bych byl velmi rád, aby se zákonodárná aktivita vrátila do rukou prezidenta," řekl Zeman.

V případě zvolení by chtěl více pracovat na tématu, které nazval aktivním občanstvím. Poznamenal, že člověk se má podílet na správě věcí veřejných a že mu má být otevřen širší prostor než v minulosti, aby to mohl dělat.

Zeman navrhuje, aby měl volič možnost, podobně jako v komunálních volbách, sestavovat si vlastní kandidátku napříč politickým spektrem i ve volbách parlamentních a krajských. Zároveň by chtěl, aby byla povinná volební účast.

Prohra? Nezkracoval bych si život

Zeman připustil, že i případná prohra v prezidentské volbě by pro něj byla svým způsobem přitažlivá. "Každá mince má dvě strany. Když neprohraju prezidentskou volbu, prohraju možnost odpočívat. V obou případech jde o prohry," uvedl Zeman a dodal, že když by zvítězil, může si tím zkrátit život.

Na dotaz, proč se rozhodl pro kandidaturu, zmínil tři důvody.

"Vyjel jsem si na týden na Vysočinu na chalupu a chtěl jsem tam trávit rekreaci na běžkách. Zjistil jsem ale, že mě bolí nohy a že už na běžkách nezvládám to, co dříve. Tím pobyt na Vysočině trochu ztratil na atraktivitě," prohlásil.

K rozhodnutí jít do dalšího prezidentského klání ho prý vybudily i mediální útoky novinářů. "Kdyby byli moudří, což oni nejsou, tak by před mým oznámením mlčeli." Tvrdil, že pak by možná znovu nekandidoval.

Jeho manželka Ivana ho v jeho rozhodnutí prý podpořila slovy "Přece jim to nenecháš!" Na mysli podle něj měla "pražskou kavárnu".

Ke svému zdravotnímu stavu poznamenal, že má obrazně řečeno "biologické protézy". "Když lezu ze schodů nebo do schodů, musí mi někdo občas pomoci, ale to je zcela něco jiného, než že bych zkolaboval," popsal Zeman pro Blesk.cz v reakci na nedávný článek časopisu Reflex.

Mynář bez prověrky i Nejedlý bez smlouvy jsou v pořádku

Ke kauze svého kancléře Vratislava Mynáře a jeho neúspěšné prověrky na přísně tajné, prezident uvedl, že bude-li Mynář dále vykonávat svou práci tak dobře, jako doposud, pak mu nezískání prověrky nevadí.

"Prostě zbytečně frajeřil a zažádal o prověrku na stupeň přísně tajné, kterou k výkonu kancléře nepotřebuje," bagatelizoval celou kauzu.

Dříve přitom slíbil, že když prověrku nezíská, s Mynářem se rozloučí. K tomuto tvrzení nyní uvedl, že jsou na vině pomalé soudy, ne Mynář či on.

Zeman uznal, že se mýlil, pokud před volbami sliboval, že nebude mít žádné poradce. Na světě podle něj neexistuje politik, který by poradce neměl.

Za nedodržení slibu, že v prezidentské funkci nebude mít poradce, kritizuje Zemana projekt Demagog.cz. Uvádí, že to Zeman slíbil v předvolební debatě 22. ledna 2013 uspořádané deníkem Mladá Fronta Dnes a serverem iDNES.cz. "Na Hradě v případě mého zvolení nebudu mít žádné poradce, protože se domnívám, že v souladu s ústavou by poradci prezidenta měli být ministři, které si zve na tyto porady jako odborníky v dané oblasti," cituje Demagog.cz Zemana.

"Nevím o tom, kdy bych říkal, že nebudu využívat žádné poradce. Nevím o politikovi v jakékoli zemi, který by neměl poradce, to bych byl jediný politik na světě," řekl. Následně připustil, že se mýlil, pokud slib pronesl.

V nedělním pořadu řekl, že zatímco on má patnáct poradců, premiér Bohuslav Sobotka jich má třicet. Všichni na Hradě pracují zadarmo a nemají smlouvu, stejně jako podnikatel Martin Nejedlý, dodal. Nejedlý má k dispozici prostornou kancelář poblíž kanceláře prezidenta. Podle Zemana mohou kanceláře využívat i ostatní poradci, protože na Hradě je místa dost.

Miloš Zeman o svém zdravotním stavu. | Video: ČTK
 

Právě se děje

před 7 hodinami

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy