Zanechte fízlovských praktik, vyzval Topolánek Paroubka

Michal Žák Michal Žák
31. 7. 2009 22:19
Dovolená v Itálii byla privátní, žádné pikle se nekuly, prohlásil
Mirek Topolánek
Mirek Topolánek | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Předseda ODS a expremiér Mirek Topolánek se poprvé vyjádřil ke své dovolené, kterou trávil v Toskánsku.

"Soukromá dovolená byla zneužita k nepodloženým, křivým a lživým obviněním," řekl novinářům k fotografiím, na nichž je zachycen s lobbisty a podnikateli.

Podle něj jsou snímky z jedné půlhodiny během třítýdenní dovolené. "To, že se někdo někde sejde, neznamená, že kuje pikle," vyvracel podezření. "Nezapírám, že jsem se potkával s lidmi, s nimiž se veřejně potkávám i v Praze."

Topolánek vyslyšel i apely z Lidového domu, aby odkryl účty za pobyt v Itálii. "Pobýval jsem v pronajatém domě, v němž se celkem vystřídalo asi 20 lidí. Byli to příbuzní a přátelé mě či Marka Dalíka."

On sám za svoji rodinu podle vlastních slov zaplatil 3300 euro. Loď, na níž byl zachycen, si prý pronajali od renomované české společnosti. "Odhaduji, že částka za pronájem nepřevýší 30 tisíc korun. Částka, kterou jsem se rozhodl vynaložit není malá, ale odpovídá našim příjmům," připomněl.

Topolánek je paranoidní, zní z Lidového domu

Šéf ODS výjimečně poděkoval i médiím, která informovala, že za kompromitujícími snímky stojí někdejší ředitel civilní rozvědky Karel Randák. "Věřím, že se novináři nespokojí pouze s odhalením vykonavatelů této špinavé práce, ale že usvědčí také zadavatele."

Naznačil, že za snímky mohou stát konkurenti z ČSSD, jedním dechem ale dodal, že pro to nemá přímé důkazy. "Vyzývám vážně a veřejně Jiřího Paroubka a sociální demokracii, aby tyto estébácké a fízlovské metody přestala používat."

Reakce sociálních demokratů na sebe nenechala dlouho čekat. Jiří Paroubek, jihomoravský hejtman Michal Hašek a volební manažer Jaroslav Tvrdík se proti výrokům ohradili.

"Pan Topolánek, přes veškerou závažnost své osobní situace, by neměl ztrácet nervy a propadat se do paranoie. Mirek Topolánek je podle svých slov obklopen spiknutím a estébáckým sledováním. Je mi ho upřímně líto" prohlásil Paroubek.

A i on si vzýval média, jež jinak - stejně jako Topolánek - kritizuje. "Za jeho slova jej musí brát k odpovědnosti. Ať doloží jediný důkaz o účasti kohokoliv z ČSSD na pořízení a distribuci fotografií M. Topolánka, M. Dalíka, A. Řebíčka, lobbistů a jimi propůjčených či jimi vlastněných vil a jachet v Itálii."

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 minutami

Toxický plyn zabil v jordánském přístavu Akaba deset lidí a 250 zranil

Únik toxického plynu ze skladovací nádrže v jordánském přístavu Akaba v pondělí zabil deset lidí a dalších zhruba 250 jich zranil, píší zahraniční agentury s odkazem na jordánské úřady.

Nádrž s toxickým plynem spadla při převozu, což vedlo k úniku plynu, uvedla státní agentura Petra s odkazem na jordánské úřady. O jakou látku se jednalo, není v tuto chvíli jasné.

Video zveřejněné státními médii později ukázalo, že cisterna spadla na palubu lodi poté, co ji z kamionu zvedl jeřáb. Následoval výbuch provázený hustým žlutým dýmem.

Zranění byli převezeni do nemocnice a úřady následně oblast uzavřely. Na místě zasahují specializované týmy.

Deset lidí zahynulo a 251 bylo zraněno, uvedl jordánský úřad pro bezpečnost veřejnosti. V lékařské péči je podle státní televize v tuto chvíli stále 199 lidí.

Představitel zdravotnictví Džamál Ubajdát vyzval obyvatele, aby nevycházeli a zavřeli si okna a dveře. Nejbližší obytná čtvrť je vzdálená 25 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Pražská burza výrazně oslabila, PX táhl dolů ČEZ, který dnes odepsal 11 procent

Pražská burza v úvodu týdne výrazně oslabila, index PX klesl o 2,18 procenta na 1260,11 bodu. Níže index naposledy uzavíral v první polovině března. Dolů ho v pondělí táhly především akcie energetické společnosti ČEZ, které ztratily téměř 11 procent, podle analytiků zřejmě kvůli zprávám, že jedna z vládních stran navrhuje vyšší zdanění energetických firem. Naopak se dařilo Komerční bance, získala přes procento. Vyplývá to z internetových stránek burzy.

Cenné papíry ČEZ přišly před úterní valnou hromadou o 10,91 procenta a propadly se na 1045 korun. "Jedná se o největší jednodenní ztrátu za více než dva roky. V březnu 2020 kvůli pandemii koronaviru oslabil ještě o více než 11 procent. V pondělí akcie energetické společnosti ztrácely kvůli zprávám, že vládní pirátská strana navrhuje vyšší daně pro energetické firmy," uvedl analytik investiční společnosti Wood & Company Vojtěch Boháč.

Zdroj: ČTK
Další zprávy