"Potvrzujeme, že minulý týden vydal státní zástupce pokyn policejnímu orgánu ÚDV (Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu, pozn. red.), aby se nově se objevivšími tvrzeními zabýval ve vztahu k dosavadním skutkovým zjištěním a aby v této věci provedl další potřebné úkony trestního řízení," sdělil serveru Novinky.cz dozorující žalobce Michal Muravský s tím, že jde fakticky o nařízení pokračovat v prověřování případu.
Novým poznatkem je podle Muravského nově objevená nahrávka, na kterou upozornil Český rozhlas Plus. Nahrávka obsahuje rozhovor s policistou Vilibaldem Hoffmanem, který byl jako první přivolán k tělu Masaryka k Černínskému paláci.
Dvacetiminutová nahrávka vznikla v kuchyni Hofmannovy sestřenice Mileny Grulichové 20 let po Masarykově smrti. Hoffmann se vrátil znechuceně z výslechu na generální prokuratuře, která znovu prošetřovala záhadnou smrt.
"To není původní snímek, to už je nebožtík upravený k fotografování," zní na původní nahrávce hlas Hofmanna. Jako jeden z důkazů na nahrávce zmiňuje kůstky z roztříštěných nártů, které na pokyn lékaře sesbíral do kapesníku a umístil vedle těla. Na fotografiích ale kapesník s kůstkami chybí.
Dvacetiminutový záznam se podle Českého rozhlasu liší od protokolu, který Hofmann sepsal bezprostředně po návratu na služebnu v březnu 1948. Většina historiků dobový protokol také zpochybňuje.
Několik vyšetřování smrti Masaryka
Jan Masaryk byl synem prvního prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, diplomatem a politikem. Během války v roce 1940 se stal ministrem zahraničí londýnské exilové vlády, po válce zůstal jako bezpartijní ve stejné funkci ve vládách Zdeňka Fierlingera i Klementa Gottwalda. V únoru 1948 se nepřidal k demisi nekomunistických ministrů. Po komunistickém puči a zhroucení demokracie v Československu se chtěl usadit v Londýně a začít nový život.
Namísto toho jej v noci z 9. na 10. března 1948 stihla tragická smrt, kterou se dodnes nepodařilo objasnit. Masaryk byl nalezen mrtev 10. března 1948 pod okny svého služebního bytu v Černínském paláci na Hradčanech.
Masarykovou smrtí se později zabývaly desítky odborníků a bylo vedeno několik vyšetřování. Žádné z nich nedokázalo zcela vyvrátit některou z verzí - sebevražda, vražda či nešťastná náhoda.
Podle posledního závěru Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu z roku 2003 byl Masaryk zavražděn, ale není šance vypátrat pachatele.