Skimmeři v akci. Policie zadržela v Praze cizince, kteří dávali čtečku do bankomatu

ČTK ČTK
1. 5. 2019 19:27
Pražští policisté zadrželi dva muže krátce poté, co do bankomatu v Táboritské ulici na Žižkově nainstalovali skimmovací zařízení. Tyto čtečky slouží k získání údajů z platebních karet a jejich následnému zneužití k výběrům cizích peněz.
Foto: Kristýna Zvelebilová

Oba jednačtyřicetiletí cizinci se na policejní služebně k činu přiznali. Kriminalisté je obvinili z neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku, za což jim hrozí až osm let vězení. Podali také podnět na jejich vzetí do vazby, potvrdil mluvčí pražské policie Jan Daněk.

Kriminalisty překvapilo, že muži použili do této doby neznámý způsob skimmování. "Jednalo se o zařízení, které se téměř nedá odhalit, protože se vkládá přímo do útrob bankomatu místem, kterým se vsouvá platební karta. Kamera ke snímání zadávaného PIN byla vložena do osvětlení bankomatu a dokonce napojena na elektrickou energii z něj," uvedl Daněk.

Podle mluvčího tak nebyl potřeba externí zdroj energie, jako v klasických případech. Ani technik banky tak nepoznal, že je v bankomatu skimmovací zařízení nainstalováno.

Na nezvyklé chování dvojice u bankomatu upozornil policii v noci 12. dubna svědek. Na místo vyrazily nejbližší policejní hlídky, které nedaleko bankomatu zadržely dva podezřelé muže. Policisté u nich zajistili i další pomůcky ke skimmování a vysílačky.

Policisté i banky lidem doporučují, aby při zadávání PIN důsledně kryli ruku, kterou kód zadávají, a nebylo tak vidět, jaká čísla na klávesnici vyťukávají. Bez tohoto kódu jsou údaje načtené z karty bezcenné.

Druhý způsob je použít bezkontaktní výběr peněz, při němž se karta do bankomatu nemusí vkládat a pouze se k němu přiloží. "V tomto případě pachatelé nedokážou načíst údaje z karty a vy opět o své peníze nepřijdete," dodal mluvčí Daněk.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Tesla přestane přijímat platby za svá auta v bitcoinech, napsal Musk

Výrobce elektromobilů Tesla přestane přijímat platby za auta v digitální měně bitcoin. Rozhodnutí na twitteru oznámil zakladatel Tesly Elon Musk. Důvodem jsou ohledy na životní prostředí. Bitcoin na rozhodnutí zareagoval propadem o přibližně pět procent, uvádí AP.

"Jsme znepokojeni stále častějším využíváním fosilních paliv pro těžbu bitcoinů a transakcí s nimi, zejména uhlí, které má nejvyšší emise ze všech paliv," uvedl Musk na twitteru. "Kryptoměna je dobrý nápad na mnoha úrovních a věříme, že má slibnou budoucnost. Ta však nemůže přijít, pokud je to na úkor životního prostředí," dodal Musk.

Zakladatel Tesly upřesnil, že společnost nemá v plánu žádné bitcoiny prodávat a začne je opět užívat, jakmile bude mít jejich těžba menší dopad na životní prostředí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy