Třetina bankomatů vám už vydá hotovost po zamávání mobilem. Někdy to má ale háček

Olga Skalková Olga Skalková
19. 3. 2019 15:16
Možnost vybírat hotovost jen prostřednictvím platební aplikace v mobilu si začala ve velkém razit cestu v tuzemské bankomatové síti na sklonku loňského roku. Od té doby se rapidně rozšiřuje, i když novinka funguje s určitým omezením. Jak vyplývá z průzkumu Aktuálně.cz, touto technologií je nyní vybaveno přes 1900 bankomatů, což je asi třetina bankomatové sítě v Česku.
Bezkontaktní bankomat, platba mobilem - ilustrační foto
Bezkontaktní bankomat, platba mobilem - ilustrační foto | Foto: ČSOB

Jde o specializované bankomaty s bezkontaktním funkcí šesti bank - ČSOB, České spořitelny, Komerční banky, Monety, Raiffeisenbank a Fio banky. Nejvíce jich mám ČSOB, další v pořadí jsou Moneta a Air Bank.

Výběr hotovosti mobilem funguje pomocí NFC čipu v telefonu v bankomatech, které jsou vybavené snímačem. Takové bankomaty jsou dnes označené nálepkou, že je v nich možné výběr provést bez vložení karty, stačí ji jen přiložit. Stejně to funguje i s mobilem: přiloží se na označené místo s NFC symbolem a pak stačí zadat PIN k platební kartě, se kterou je platební aplikace propojená.

Samotný bezkontaktní bankomat k výběru prostřednictvím Google Pay, Apple Pay a dalších bezkontaktních aplikací bank však nestačí. Většina finančních domů sice tvrdí, že službu už podporuje, neplatí to ale ještě vždy. Například Moneta a Raiffeisenbank ji zatím zajišťuje jen pro karty Mastercard. ČSOB pak připouští, že na Apple Pay umožňuje výběry jen pro klienty některých bank."Tuto službu dále vyvíjíme," říká Patrik Madle, mluvčí ČSOB.

Podobně mluví i Air Bank. "Od listopadu umožňují naše bankomaty bezkontaktní výběry pomocí NFC čipu v telefonu. Ne každá služba placení mobilem u všech bank to ale zatím umožňuje, záleží na nastavení samotné služby nebo banky. Takže i když z naší strany takové výběry na bankomatech nijak neomezujeme, může se stát, že to někomu nepůjde," říká Vladimír Komjati, mluvčí Air Bank.

Na každém výběru banka utrží 12 korun

Banky se zaváděním možnosti výběrů bez platebních karet spěchají. Když tuto možnost nenabídnou, připraví se tím kromě zlepšení služeb pro své klienty i o příjmy. Za každý výběr totiž banka, která bankomat provozuje, inkasuje od banky, s jejíž kartou klient vybírá, v průměru 12 korun. Některé banky tuto technologii proto zavádějí ještě dříve než aplikace na mobilní platby klientům nabídnou. Platí to o Raiffeisenbank a Fio bance.

"Instalaci bezkontaktních čteček jsme dokončili letos v lednu na všech našich 179 bankomatech a lze ji využít pro všechny typy mobilních řešení," říká Jakub Heřmánek, mluvčí Fio banky.

"V tuto chvíli je 115 z celkem 160 našich bankomatů vybaveno bezkontaktní čtečkou a jsou schopny přijímat i jakékoliv individuální NFC řešení vyvinuté tuzemskými bankami pro zabezpečené platby mobilem, a to na karty vydané společností Mastercard. Pro karty Visa bychom to měli spustit během několika týdnů," říká Petra Kopecká, mluvčí Raiffeisenbank.

Mobilní platby jsou tak dalším akcelerátorem v rozšiřování bezkontaktních bankomatů. První je v Česku před dvěma a půl roky spustila Air Bank, která má nyní už všech svých 365 bankomatů vybavených čtečkou. V krátké době ji následovaly ČSOB a Moneta.

Bezkontaktně je to bezpečnější

I tak ale ještě před rokem v Česku fungovalo jen několik stovek bezkontaktních bankomatů a k jejich boomu došlo až v následujících měsících. Tato zařízení mají v části svých síti skoro všechny banky, které bankomaty provozují, výjimkou je UniCredit Bank a Sberbank, které je však také plánují.

Za loňským boomem bezkontaktních bankomatů je také snaha o větší bezpečnost při výběru. Při použití snímače namísto vkládání karty odpadá riziko podvodů se zkopírováním identifikačních údajů na magnetickém proužku takzvaným skimmingem. Banky ušetří i tím, že se karty takto méně opotřebovávají. Výhodou pro klienta také je, že mu bankomat nemůže kartu "spolknout".

Rozšiřování bezkontaktních bankomatů proto letos pokračuje. ČSOB Aktuálně.cz potvrdila, že současný počet bezkontaktních bankomatů 414 navýší o dalších 70.

Česká spořitelna chce také letos masivně tuto sít rozšířit. "Máme nyní zhruba 250 bezkontaktních bankomatů. Během letoška by měly tvořit už zhruba jednu třetinu z celkového počtu 1788 našich bankomatů, " říká Lukáš Kropík z tiskového oddělení České spořitelny.

Komerční banka letos plánuje zvýšit počet bezkontaktních bankomatů ze současných 200 na 300. A Moneta, která má čtvrtou nejhustší bankomatovou síť a provozuje v ní nyní už 387 zařízení s bezkontaktní funkcí, připravuje jejich rozšíření o další desítky. 

Jediné, co zatím na mobilní aplikace nefunguje, je cash back, čili vybírání hotovosti při platbě kartou v obchodě, a také na vklad hotovosti. Obě služby nejsou bezkontaktně zatím nabízeny a kartu je nutné protáhnout platebním terminálem.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Schůzka ruského prezidenta Putina a jeho amerického protějška Bidena, chystaná na červen, se může uskutečnit ve Švýcarsku, uvedl ruský list Kommersant

Moskva dosud oficiálně nepotvrdila, že se schůzka uskuteční. Ještě hodně záleží na tom, jak dopadnou jednání šéfů diplomacií obou zemí Sergeje Lavrova a Antonyho Blinkena, naplánovaná na 19. a 20. května na Islandu, připomněl Kommersant.

Biden navrhl Putinovi schůzku během telefonického rozhovoru v polovině dubna. Přesný termín nebyl uveden. Bílý dům jako místo setkání navrhl třetí zemi. Kreml uvedl, že nedal oficiální odpověď ohledně schůzky a Moskva návrh studuje. Podle zdrojů Kommersantu Biden navrhl, že by se mohl s Putinem sejít v jedné z evropských zemí 15.-16. června.

před 3 hodinami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy