Dětská obrna
V Česku se díky očkování už 60 let neobjevil případ přenosné dětské obrny, vysoce nakažlivého virového onemocnění, které může způsobit celoživotní ochrnutí i úmrtí.
Očkování proti polioviru, které onemocnění způsobuje, je v Česku povinné, děti jsou chráněné už od prvních měsíců života. Ačkoliv počet zemí, ve kterých se poliovirus udržuje, díky očkovacím programům výrazně klesl, stále se podle Státního zdravotního ústavu objevuje například v Afghánistánu a Pákistánu.
"Mnozí se domnívají, že dětská obrna již neexistuje. Není to, bohužel, pravda. V současné době žije ve všech oblastech světa až 15 milionů lidí, od kojenců až po devadesátileté, kteří přežili přenosnou dětskou obrnu," upozorňuje Kateřina Fabiánová z Centra epidemiologie a mikrobiologie. Například letos v říjnu se objevila obrna u neočkované sedmnáctiměsíční dívky na Ukrajině. Odhaduje se, že v Evropě není proti dětské obrně očkováno až jedenáct milionů lidí.
"Vzhledem k situaci ve světě a přetrvávajícímu přenosu divokého polioviru v Pákistánu a v Afghánistánu nikdy nelze zcela vyloučit možnost opětovného zavlečení onemocnění. Protiepidemická opatření v čele s očkováním jsou proto stále důležitá. Očkování proti přenosné dětské obrně zabrání nejen onemocnění, ale také jeho případným pozdním následkům," zdůrazňuje ředitelka Státního zdravotního ústavu Barbora Macková.
V roce 1988 ve světě žilo pouze 10 procent dětí v zemích bez obrny, v roce 2016 to bylo více než 95 procent. "Ve světě se celkový počet případů nákazy končících ochrnutím snížil z více než 350 tisíc případů v roce 1985 na 140 hlášených případů v roce 2020," upozornil Státní zdravotní ústav.