Zakázku pro Kapsch provázelo vydírání, soud trestal

Tomáš Fránek
3. 11. 2009 6:40
Muž vydíral firmu, která dodala agregáty na provoz mýtných bran
Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Brno - Ústavní soud potvrdil trest pro muže, který se chtěl přiživit na zakázce na dodávku naftových agregátů pohánějící část mýtných bran společnosti Kapsch na tuzemských dálnicích.

Dvouletý podmíněný trest a stotisícová pokuta pro podnikatele z Prahy v Česku neobyklém případě tak definitivně platí.

Muž z Prahy se pokusil vydírat zástupce společnosti Carrot Euro, která agregáty pro Kapsch dodala. Pro firmu to byla existenčně důležitá zakázka, kdyby o ni přišla, hrozily by jí vážné problémy.

Existeční problémy

Muž, který měl firmu zabývající se opravami agregátů, chtěl, aby si ho Carrot Euro najala na opravy a servis. V případě, že by zakázku nezískal on, ale Carrot Euro nabídl, že neprozradí, že pro agregáty bude zajišťovat servis neautorizovaná společnost. Za mlčení chtěl půl milionu.

"To vše pod hrozbou, že pokud jeho požadavky splněny nebudou, zařídí, aby pro porušování leasingových smluv (na základě kterých měla firma Carrot Euro v pronájmu dvacet pět kusů dieselových agregátů) byly tyto agregáty odebrány. To by představovalo v té době likvidační opatření pro existenci společnosti Carrot Euro," popsali celý případ soudci Nejvyššího soudu, kteří o trestu pro podnikatele také rozhodovali.

Zástupci firmy ale vydírání odmítli a případ nahlásili na policii. Ta podnikatele v jedné pražské pizzerii zatkla a obvinila z vydírání. A soud mu vyměřil dvouletý podmíněný trest a pokutu ve výši 100 tisíc korun.

Podnikatel se ale obrátil se stížností na Ústavní soud. Ve své stížnosti tvrdil, že celá akce byla jenom provokací policie, z odposlechu žádným  způsobem podle něj nevyplývá, že by zástupce firmy vydíral.

Ústavní soudci ale stížnost odmítli s tím, že důkazů pro vydírání bylo víc. "Jde především o svědeckou výpověď svědka, o jehož věrohodnosti neměly soudy žádné pochybnosti," rozhodl senát Ústavního soudu vedený soudcem Františkem Duchoněm.

K porušení práv nedošlo

Svědci podle soudů vyvrátili obhajobu podnikatele, který tvrdil, že peníze byly vyplaceny za lobbování za firmu Carrot Euro u společnosti Kapsch. Odposlechy navíc dokumentovaly jinou schůzku než tu, na které došlo k samotnému vydírání.

Ústavní soud neuznal ani námitku, že šlo o provokaci policie, podle soudců už Městský soud v Praze přiléhavě uvedl, že není vůbec jasné, v čem měla tvrzená policejní provokace spočívat.

"Za tohoto stavu dospěl Ústavní soud k závěru, že základní práva a svobody stěžovatele zjevně porušeny nebyly," rozhodli ústavní soudci.

Spouštění mýtného systému na přelomu let 2006 a 2007 provázela řada komplikací a dlouho nebylo jasné, zda ostrý provoz začne v plánovaném termínu 1. ledna 2007. Chyběly například elektrické přípojky k mýtným bránám, brány proto provizorně poháněly právě naftové agregáty.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Na Facebook se kvůli únikům dat chystá hromadná žaloba

Irská organizace Digital Rights Ireland (DRI) připravuje žalobu na americkou internetovou společnost Facebook kvůli rozsáhlému úniku osobních údajů uživatelů. Vyzývá dotčené uživatele z Evropské unie, aby se k této žalobě připojili. Informují o tom server BBC a list The Irish Times. Podle DRI by jednotliví uživatelé, kteří se k žalobě připojí, mohli v případě úspěchu získat odškodné v rozsahu od 300 do 12 000 eur (zhruba 7800 až 311 000 Kč).

DRI tvrdí, že Facebook selhal při ochraně dat a neinformoval o úniku dotčené uživatele. Únik byl zjištěn již v roce 2019, nedávno se však uniklé údaje staly dostupnými na internetu, píše BBC. Portál Business Insider začátkem měsíce informoval, že na internetu se objevila soukromá data 533 milionů uživatelů ze 106 zemí, a to například jména, telefonní čísla, e-mailové adresy či data narození. Firmu Facebook již kvůli této kauze začala vyšetřovat irská Komise pro ochranu dat (DPC).

Šéf DRI Antoin Ó Lachtnain označil rozsah tohoto úniku za šokující. Varoval, že terčem podobných žalob by se v budoucnosti mohly stát i další velké internetové podniky. "Bude to první hromadná žaloba svého druhu, ale jsme si jisti, že nebude poslední," uvedl. "Existují tu zákony na ochranu spotřebitelů a jejich osobních údajů a nastal čas, aby tito technologičtí obři pochopili, že ochranu osobních údajů je zapotřebí brát vážně," dodal.

Facebook minulý týden uvedl, že pachatelé data získali před zářím 2019 využitím bezpečnostní slabiny v nástroji pro synchronizaci kontaktů. Podle antivirové firmy Avast jsou mezi uniklými uživatelskými daty také údaje o více než milionu Čechů. "Pokud by byla žaloba úspěšná, mohlo by to vytvořit precedent a otevřít dveře dalším hromadným žalobám," uvedl expert na digitální soukromí z organizace ProPrivacy. "Povinnost odškodnit jednotlivé uživatele by se pak pro velké technologické podniky mohla stát důraznou pobídkou k tvrdší práci na ochraně soukromí," dodal.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Rusko vyhostí v odvetě za krok Washingtonu deset amerických diplomatů

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil v pátek ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle šéfa ruské diplomacie vyhostí i tři diplomaty z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy a ještě během pátku zveřejní sankční seznam, na kterém se ocitnou američtí činitelé. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury.

"Dostali jsme seznam deseti diplomatů s žádostí, aby opustili Spojené státy. Na toto opatření odpovíme recipročně a požádáme deset amerických diplomatů v Rusku, aby opustili naši zemi," citovala agentura AFP Lavrova.

Spojené státy ve čtvrtek přijaly sérii kroků, jejichž cílem je potrestat Rusko za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb v USA, za kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám, agresivní vystupování vůči Ukrajině a další škodlivé jednání. Kromě vyhoštění deseti ruských diplomatů Washington oznámil i uvalení sankcí na skoro čtyři desítky jednotlivců a firem.

Moskva podle Lavrova zveřejní seznam osmi amerických činitelů, proti kterým hodlá zavést odvetné sankce. Bude se jednat o jedince, "kteří reprezentují vládnoucí struktury washingtonské administrativy," dodal ruský ministr zahraničí.

Kromě Spojených států odvetná akce zasáhne i Polsko, které ve čtvrtek USA vyjádřilo solidaritu a vyhostilo tři ruské diplomaty, kteří podle Varšavy poškozovali její zájmy.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalistky USK i potřetí pokořily Hradec Králové a mají rekordní 15. titul

Basketbalistky ZVVZ USK Praha získaly rekordní 15. titul v samostatné české lize a překonaly Žabiny Brno. Svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové ve třetím finálovém utkání vyhrály doma nad Hradcem Králové 105:66 a ovládly sérii 3:0 na zápasy. V soutěži triumfovaly pojedenácté v řadě, Žabinám se to povedlo třináctkrát za sebou. V součtu s federální ligou se USK vyrovnal s 23 triumfy dalšímu pražskému celku Spartě.

USK drží v domácí soutěži neporazitelnost už 213 utkání a přemožitelky nepoznaly osmou celou sezonu v řadě. Naposledy prohrály ve 3. utkání finále v roce 2013 s Žabinami (tehdy IMOS Brno). Hradecký Sokol vyrovnal stříbrem své největší úspěchy z let 2015 a 2017.

Zdroj: ČTK
Další zprávy