Cestovky začaly zachraňovat příští léto. Nabízí slevy

hp
2. 11. 2009 12:30
Cestovní kanceláře nabízejí ode dneška slevy na zájezdy v rámci First minute
S prvními mrazy začínají cestovní kanceláře myslet na léto.
S prvními mrazy začínají cestovní kanceláře myslet na léto. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Ode dneška až přibližně do března příštího roku si mohou klienti v cestovních kancelářích kupovat zlevněné zájezdy na příští léto. Cestovky spustily nabídky nazvané first minute.

Firmy tímto způsobem nabízejí lidem až desetiprocentní slevu na zájezdy, aby se vyhnuly potížím z letošní sezóny, kdy kvůli krizi nedokázaly prodat dostatek zájezdů. Potřebují naplnit kapacity v letních letoviscích i v nasmlouvaných charterových letech, za jejichž zrušení by musely zaplatit sto procent ceny.

V loňském roce prodaly cestovní kanceláře formou first minute skoro čtyřicet procent všech letních zájezdů, tedy téměř 800 tisíc zájezdů.

Na příští sezonu mají cestovní kanceláře připraveny asi dva miliony zájezdů, z nichž je osmdesát procent pozemní dopravou a zbytek leteckých.

Ačkoli kanceláře nabízejí cesty i do různých exotických zemí, podle viceprezidenta a mluvčího Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomia Okamury volí Češi pro svou dovolenou nejčastěji Chorvatsko, Slovensko, Itálii či Řecko.

Cestovní kanceláře zažívají v poslední době díky globální hospodářské krizi ekonomické potíže. V letošním roce neustálo finanční problémy šest tuzemských cestovních kanceláří, mezi nimiž byly například firmy Tomi tour, Relax max tours či Holiday.

 

Právě se děje

před 55 minutami

Indonéská sopka Merapi obnovila aktivitu, chrlí lávu

Nejaktivnější indonéská sopka Merapi ve středu vybuchla a do délky 1500 metrů po jejím svahu vytekla láva. Jde o její nejprudší aktivitu od listopadu, kdy úřady zvýšily stupeň nebezpečí v blízkosti sopky. Při jejím výbuchu v roce 2010 zemřelo 347 lidí.

Merapi leží na hustě obydleném ostrově Jáva, poblíž historického města Yogyakarta. Je nejaktivnější z desítek sopek na indonéském území a v nedávné době vybuchla několikrát.

Nebezpečí je nyní na druhém nevyšším stupni a úřady zakázaly vstup do pětikilometrového okruhu kolem kráteru. Merapi se zvedá do výšky 2968 metrů a vulkanologové na její zvýšenou aktivitu upozorňují od loňského listopadu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalista Wall v NBA zazářil proti bývalému týmu

První utkání proti bývalému týmu Washingtonu vyšlo v NBA rozehrávači Johnu Wallovi na výbornou. Jeho Houston přehrál Wizards jasně 107:88, přičemž třicetiletý basketbalista k vítězství pomohl 24 body a pěti asistencemi. Na druhé straně zápas nevyšel Russellu Westbrookovi, jenž sice nasbíral 19 bodů, 11 doskoků a sedm asistencí, ale prohrál v sezoně poosmé ze svých devíti vystoupení.

Výsledky NBA:

Atlanta - LA Clippers 108:99, Houston - Washington 107:88, Utah - New York 108:94.

Další zprávy