Krok, který dnes učinil ministr zdravotnictví David Rath, očekávali možná jen zdravotničtí experti. Ale nevěděl o něm žádný z klientů této největší české pojišťovny. Její centrála byla od dopoledne obsazená. "Volá nám mnoho lidí. Chtějí vědět, co to pro ně znamená. Máme jen banální odpovědi. Uklidňujeme," řekla pod slibem anonymity Aktuálně.cz jedna z telefonistek.
Ještě ve čtyři hodiny odpoledne přitom na internetových stránkách VZP nevisela jediná informace o tom, co se s pojišťovnou děje a co to pro klienty znamená. (Co je nucená správa ZDE.)
"Úder" přitom může mít pro VZP katastrofální následky. Zejména odliv ekonomicky silných klientů, kteří nebudou chtít čekat na další vývoj v pojišťovně. Jejich odchod by hospodaření VZP významně zhoršil.
Srovnání s IPB?
Situace se dá s nadsázkou přirovnat k roku 2000, kdy vláda v létě uvalila nucenou správu na Investiční a poštovní banku. I když bankovní dům nekrachoval, přišel v té době o velké množství klientů, kteří se báli o své úspory.
Nyní mohou mít lidé obavy, jak to bude dál s proplácením léků či "nadstandardu". Tedy s nejrůznějšími výhodami, které pro své klienty každá pojišťovna připravuje: ať již jde o každoroční příspěvek na antikoncepci, bezplatné měření krevního tlaku, hladiny cholesterolu, cukru a tuku a podobně.
"Pokud by stát udělal takovou věc s mojí pojišťovnou a já o tom ani dopředu nevěděla, rozhodně bych přemýšlela, zda není riskantní u VZP zůstat," soudí zdravotnická expertka ODS Lucie Talmanová. "Podle mě lze jednoznačně očekávat odchod důležité klientely jinam. Starší lidé, pro které jsou všechny změny nepříjemné, zůstanou. Ale právě ti jsou nemocnější, takže rozpočet VZP zatěžují nejvíce," dodává Talmanová.
A mnoho dalších otazníků
I když poslankyně seděla svého času ve správní radě VZP - ona, ani další odborníci oslovení redakcí Aktuálně.cz nemají představu, co všechno může v souhrnu nucená správa pro klienty pojišťovny znamenat.
"Podle mého se nestane nic, co by lidé či lékaři pocítili. Nucený správce přece ví, že nemůže dělat nic, co by ještě více rozkolísalo již tak rozhoupaný systém," míní Pavel Tautermann, předseda Sdružení ambulantních specialistů.
Tautermann netuší, zda VZP po dobu nucené správy pozastaví preventivní bezplatné programy, které do té doby pojišťovna poskytovala. "V zásadě si myslím, že by tato nadstandardní péče neměla být z veřejného pojištění placena vůbec. Ale když tuto praxi - různé plavenky a mořské koníky - zavede jedna pojišťovna, těžko může druhá nereagovat. Přišla by o klientelu," míní.
Ostatně - ředitelka VZP Jiřina Musílková se nikdy netajila s tím, že se jí právě proplácení plavenek či antikoncepce příliš nepozdává. "Jenže zrovna antikoncepci si pořizují mladé, tedy statisticky mnohem zdravější, ženy, ekonomicky dobře situované. Nemůžeme si tuto klientelu nechat přetáhnout jinou společností," říkala.
"Nestrašil bych lidi. Zastavit tyto programy by znamenalo poškodit VZP v soutěži s ostatními a to nucený správce neudělá," míní Jan Jelínek ze Sdružení praktických lékařů.
Hromady faktur
Pacienti podle něj nejspíš nepocítí žádné změny. Obávat by se mohly spíše nemocnice. "Pokud vím, nucený správce chce kontrolovat všechny faktury. Jsou jich ohromná kvanta, která se hromadí na krajích. Pokud by je stahoval k sobě, jistě by se platby začaly ještě více opožďovat," míní.
Ostatní zdravotní pojišťovny, které dnes redakce Aktuálně.cz oslovila, zatím paniku u klientů VZP nepocítily. "Volalo k nám obvyklé množství lidí. Zvýšený zájem přejít pod naší pojišťovnu jsme zatím nezaznamenali," řekla například mluvčí Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra Lucie Králová.